Ժամանակն է, որ «Հայաստան» հիմնադրամը դառնա 21-րդ դարի կառույց. նախագահ Սարգսյան 10/18/2018   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ: Նորընտիր գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանի ուղեկցությամբ նախագահը շրջել է հիմնադրամում, ծանոթացել տարբեր ստորաբաժանումների գործունեությանը:
Այնուհետև նախագահը հանդիպում է ունեցել հիմնադրամի աշխատակազմի հետ, որի ընթացքում խոսել է հիմնադրամի դերի և գործունեության, ժամանակակից աշխարհում նոր մեթոդներով ու սկզբունքներով աշխատելու կարևորության մասին:
«Հիմնադրամը մեծ արժեք է մեր ողջ ժողովրդի համար, որովհետև ստեղծվել է Հանրապետության և մեր ժողովրդի համար ծանրագույն պայմաններում և ունեցել է առաքելություն, որը մեծ փառքով կատարել է: Ես չէ, որ պետք է ձեզ կամ հանրությանը պատմեմ այն հաջողությունների, ծրագրերի, հարգանքի մասին, որ հիմնադրամն ունեցել է աշխարհով մեկ հայության շրջանում: Բավական է այցելել Հայաստանի տարբեր վայրեր, բավական է Երևանից ուղևորվել դեպի Ստեփանակերտ և տեսնել, թե ինչ բարձր որակի ճանապարհ է կառուցված: Բազմաթիվ նմանատիպ հաջող ծրագրեր կան: Հետևաբար նախ և առաջ ուզում եմ ձեզ շնորհավորել, որ դուք աշխատում եք մի կառույցում, որն իսկապես համահայկական նշանակություն ունի իր գործունեությամբ»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել բոլոր այն հայորդիներին, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, հայ ժողովրդի բարեկամներին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել հիմնադրամի ծրագրերի իրականացման գործում. «Իմ շնորհակալության խոսքը կրկին ուղղելով մեր հայրենակիցներին՝ ուզում եմ տեղեկացնել, որ հիմնադրամը ոչ միայն կենդանի է, այլև ունի պրոֆեսիոնալ շատ լավ թիմ: Որևէ դժվարություն իրականում չի կարող սասանել մեր հավատը, մեր սերը, նվիրվածությունը հայրենիքի և այն կառույցների հանդեպ, որոնք իրենց ներդրումն են բերում այդ հայրենիքին և մեծ հայրենիքին՝ նկատի ունեմ Հայաստանը, Արցախը ու նաև Սփյուռքը: Քանի որ ակնկալում եմ, որ հիմնադրամը ի վերջո նաև շատ ակտիվ պետք է գործի ոչ միայն Հայաստանում ու Արցախում, այլև Սփյուռքում, հետևաբար, համազգային ծրագրերի ոլորտում որևէ կասկած չպետք է լինի, որ բոլորս մեր ներուժը պետք է ներդնենք, հնարավոր ամենն անենք, որ և՛ հայրենիքը, և՛ Արցախը, և՛ ողջ հայ ժողովուրդը հասնեն իրենց նպատակներին: Ակնկալում եմ, որ բոլորս միասին կաջակցենք, սատար կկանգնենք հիմնադրամին, որպեսզի այն կատարի իր ազգանվեր գործը Հայաստանում և Արցախում»:
Նախագահ Սարգսյանը հիշեցրել է, որ որպես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ դեռևս մայիս ամսին հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և տեղական մարմինների համատեղ նիստում տնօրինության առջև հստակ խնդիր էր դրել երկու-երեք ամսվա ընթացքում ներկայացնել տեսլական ու գործունեության նոր ծրագիր՝ նշելով, որ հիմնադրամի ստեղծումից անցել են քսանից ավելի տարիներ, ժամանակն է վերանայել անցած ճանապարհը, գնահատել հաջողություններն ու թերությունները:
«Ժամանակը շատ ավելի արագ է շարժվում, քան հաճախ մենք կարող ենք մտածել: Հետևաբար, հիմնադրամը պետք է նոր մոտեցումներ որդեգրի, նոր ծրագրեր ունենա, նաև նոր ոճով աշխատի: Քսանմեկերորդ դարում Հայաստանում, աշխարհում պրոցեսներն արագ են ընթանում: Հավատում եմ, որ հիմնադրամը նոր ավյունով մեծ հաջողությունների է հասնելու: Հավատում եմ, որ անցած ճանապարհը, հաջողությունները, նաև դժվարություններն ու անհաջողությունները դաս են լինելու, հիմնադրամը կրկին փյունիկի նման հառնելու է և առաջ է տանելու իր հոյակապ առաքելությունը: Սա է իմ ուղերձը ձեզ՝ հիմնադրամի անձնակազմին: Սա է իմ ուղերձը նաև Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին ու ողջ հայությանը»:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել նորընտիր գործադիր տնօրենին՝ նշելով, որ նրա առջև բազմաթիվ խնդիրներ են դրված: Նախագահը հիմնադրամի տնօրինությանն առաջարկել է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ներկայացնել գործունեության նոր տեսլականը՝ հաշվի առնելով ժամանակի փոփոխություններն ու զարգացումները: «Հիմնադրամը ստեղծվել է 20-րդ դարում և մեծ հաջողությունների է հասել, ժամանակն է, որ այն դառնա 21-րդ դարի ինստիտուտ»,-եզրափակել է նախագահը:

Фонду «Армения» пора стать структурой 21-го века - президент 10/18/2018   17:50  |  Лента новостей
Президент Республики Армения, председатель Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» Армен Саркисян сегодня посетил Всеармянский фонд «Айастан».
Как сообщает пресс-служба президента, в сопровождении новоизбранного исполнительного директора Айкака Аршамяна президент совершил экскурсию по фонду, ознакомился с деятельностью различных подразделений.
Затем президент провёл встречу с персоналом фонда, в ходе которой говорил о роли и деятельности фонда, о том, как важно в современном мире вести работу новыми методами и на новых принципах.
«Фонд - большая ценность для всего нашего народа, потому что он создан в самых тяжёлых для нашей Республики и нашего народа условиях и имел миссию, которую с большой частью выполнял. Не я должен вам или общественности рассказывать о тех успехах, программах, уважении, которые фонд имел в кругах нашего армянства во всем мире. Достаточно посетить различные места Армении, достаточно из Еревана отправиться в Степанакерт и уедиться в высоком качестве построенной дороги. Есть множество подобных успешных программ. Следовательно, прежде всего хочу вас поздравить, что вы работаете в такой структуре, которая имеет действительно общеармянское значение по своей деятельности», - сказал президент Саркисян.
Он выразил благодарность всем тем армянам, всем гражданам Армении, друзьям армянского народа, которые внесли свой вклад в дело реализации программ фонда. «Я вновь обращаю слова благодарности нашим соотечественникам - хочу сообщить, что Фонд не только жив, но также имеет очень хорошую профессиональную команду. Никакая сложность, на деле, не может поколебать нашу веру, нашу любовь, преданность по отношению к родине и тем структурам, которые вносят свой вклад в эту родину и в большую родину - имею в виду Армению, Арцах и также Диаспору. Поскольку я ожидаю, что фонд, в конце концов, также должен действовать очень активно не только в Армении и Арцахе, но и в Диаспоре, следовательно, в области общенациональных программ не должно быть никаких сомнений, что все мы должны приложить свой потенциал, сделать всё возможное, чтобы и родина, и Арцах, и весь армянский народ достигли своих целей. Ожидаю, что мы все вместе будем способствовать, поддерживать фонд, чтобы он выполнял своё патриотическое дело в Армении и в Арцахе».
Президент Саркисян напомнил, что в качестве председателя Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» ещё в мае месяце на совместном заседании Совета попечителей и местных органов фонда поставил перед директоратом чёткую задачу в течение двух-трёх месяцев представить видение и новую программу деятельности, отметив, что со времени создания фонда прошло более двадцати лет, и пришла пора пересмотреть пройденный путь, оценить успехи и недостатки.
«Время движется намного быстрее, чем мы часто можем подумать. Следовательно, фонд должен принять подходы, иметь новые проекты, также новый стиль работы. В 21-ом веке в Армении, в мире процессы протекают быстро. Верю, что фонд с новой энергией достигнет больших успехов. Верю, что пройденный путь, успехи, также трудности и неудачи будут уроком, фонд вновь, словно Феникс воспарит и поведёт вперёд свою чудесную миссию. Вот моё послание вам, персоналу фонда. Вот моё послание также всем гражданам Армении и всему армянству».
Президент Саркисян поздравил и пожелал успехов новому исполнительному директору, отметив, что перед ним поставлены многочисленные задачи.
Президент предложил дирекции фонда в возможно более сжатые сроки представить новое видение деятельности, учитывая перемены и современные процессы. «Фонд создан в 20-ом веке и достиг больших успехов. Пора ему стать институтом 21-ого века», - подытожил Президент.