ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Արկադի Դվորկովիչին՝ ՖԻԴԵ-ի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ 10/05/2018   17:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է Արկադի Դվորկովիչին՝ ՖԻԴԵ-ի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ նախագահի ուղերձում ասված է.
«Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի`ՖԻԴԵ-ի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ:
Սա շախմատի ազգային ֆեդերացիաների կողմից Ձեր անձի եւ շախմատի հանդեպ Ձեր ուշադիր վերաբերմունքի հավաքական գնահատականն է, վերաբերմունք, որում ես համոզվեցի նաև վերջերս Երեւանում կայացած մեր հանդիպման ժամանակ:
Շախմատը ոչ միայն հատուկ վերաբերմունք, այլեւ առանձնահատուկ ձիրք եւ ճկուն միտք է պահանջում: Հուսով եմ, որ շախմատային այն ավանդույթներն ու ձեռքբերումները, որոնք այդ ամենի շնորհիվ արձանագրել են Հայաստանը, մեր բարձրակարգ շախմատիստներն ու տարբեր տարիքի բազմահազար շախմատասերները, հնարավոր կլինի գործընկերային հիմունքներով ավելի զարգացնել ՖԻԴԵ-ի Ձեր ղեկավարության ընթացքում:
Կարծում եմ` դա ակտիվ ու հեռանկարային համագործակցության եւ առաջընթացի ժամանակաշրջան կլինի ողջ շախմատային հանրության համար:

Президент Армении поздравил Аркадия Дворковича с избранием на пост президента ФИДЕ 10/06/2018   10:20  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян поздравил Аркадия Дворковича с избранием на пост Президента ФИДЕ.
В послании, которое приводит пресс-служба президента, в частности, говорится:
«Прошу принять мои искренние поздравления по случаю Вашего избрания на пост Президента Международной шахматной федерации ФИДЕ.
Со стороны национальных шахматных федераций это общая оценка Вашей личности и Вашего внимательного отношения к шахматам, отношения в котором я убедился также во время нашей недавней встречи в Ереване.
Шахматы требуют не только особого отношения, но также особенного таланта и гибкого ума. Надеюсь, что те шахматные традиции и достижения, которые, благодаря всему этому зафиксировали Армения, наши высококлассные шахматисты и многотысячные любители шахмат разного возраста, возможно будет ещё больше развить на партнёрских основаниях в ходе Вашего руководства ФИДЕ.
Думаю, это будет периодом активного и перспективного сотрудничества и прогресса для всего шахматного сообщества. Желаю Вам здоровья, творческого мышления и энергии».