Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ և Հակաահաբեկչական կոմիտեի գործադիր տնօրենի հետ 09/29/2018   11:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է  ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ և Հակաահաբեկչական կոմիտեի գործադիր տնօրեն Միշել Կոնինքսի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ահաբեկչության դեմ պայքարի միջազգային ջանքերն ու դրանց առավել ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությանը, անդրադարձել են այս առումով Հայաստանի իրականացրած նեդրմանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևի, ինչպես նաև միջազգային այլ փաստաթղերի շրջանակներում ընթացող համագործակցության շուրջ:
Նախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հետևողականորեն համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ ահաբեկչության, արմատականության, ատելություն սերմանման և այլատյացության դեմ պայքարում` միաժամանակ, խթանելով հանդուրժողականության ու խաղաղ գոյակցության գաղափարները։

Глава МИД Армении обсудил с помощником генсека ООН международные усилия по борьбе с терроризмом 09/29/2018   13:50  |  Чрезвычайное просшествие
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, “на полях” 73-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке накануне провел встречу с помощником Генерального секретаря (ПГС) и директором-исполнителем Исполнительного директората Контртеррористического комитета Организации Объединенных Наций (ИДКТК) Мишель Конинскс. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В  ходе встречи стороны обсудили международные усилия по борьбе с терроризмом и необходимость в дальнейшем расширении и углублении, коснулись также внесенного в этом плане Арменией вклада.
Состоялся обмен мнениями вокруг 1540 резолюции Совбеза ООН, а также текущего сотрудничества в рамках других международных документов.
Зограб Мнацаканян подтвердил приверженность Армении последовательно сотрудничать с международными коллегами в борьбе против терроризма, радикализма, ксенофобии и насаждения ненависти, стимулируя в то же время  идеи терпимости и мирного сосуществования.