Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ 09/29/2018   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ  պետքարտուղարի տեղակալ Ուեսս Միթչելի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը, նախարարը պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական ժողովրդավարական զարգացումները, կառավարության ծրագրային առաջնահերթությունները, մասնավորապես, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում:
Կողմերը պատրաստակամություն են  հայտնել ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը։ Մտքեր  են փոխանակել առևտրատնտեսական, Հայաստանի զարգացման օրակարգի, հատկապես՝ վերջինիս շարժիչ ուժ դիտարկվող նորարարական և գիտակրթական ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման շուրջ՝ այս առումով կարևորելով Հայաստան - ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք խնդիրների, մասնավորապես Մերձավոր Արևելքում էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանությանը, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերին:

Ереван и Вашингтон обсуждают углубление сотрудничества в ряде сфер 09/29/2018   13:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, “на полях” 73-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке накануне провел встречу с заместителем госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Уэссом Митчеллом. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Глава МИД Армении представил заместителю госсекретаря демократические произошедшие в Армении внутриполитические процессы, программные приоритеты правительства, в частности по линии защиты прав человека и борьбы с коррупцией.
Стороны выразили готовность к активизации политического диалога.
Состоялся обмен мнениями по торгово-экономическим вопросам и повестке развития Армении, особенно вокруг дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества в инновационной и научно-образовательной сферах. В этом контексте была отмечена важность работы армяно-американской межправительственной комиссии.
Собеседники коснулись ряда региональной и международной повестки, в частности защиты этнических и религиозных меньшинств на Ближнем Востоке и борьбы международного сообщества с терроризмом.
Мнацаканян и Митчелл обсудили также предпринимаемые в рамках сопредседателеьства Минской группы ОБСЕ усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта