Առաջիկա ամիսներին հնարավորություններ են բացվում ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման համար. ԱՄՆ նախագահ Թրամփը շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին 09/20/2018   22:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ԱՄՆ նախագահի ուղերձում ասվում է.
«Մեծարգո վարչապետ,
Ամերիկյան ժողովրդի անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին՝ ձեր ազգային անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այս տարի Հայաստանը տոնելու շատ բան ունի: Խաղաղ, ժողովրդական շարժումը մի նոր դարաշրջան բացեց Հայաստանում, և մենք պատրաստ ենք աշխատել Ձեզ հետ՝ օգնելու իրագործել կոռուպցիան արմատախիլ անելու, անկախ դատական համակարգի, քաղաքական և տնտեսական մրցակցության վրա հիմնված ներկայացուցչական ու հաշվետու կառավարում և իրավունքի գերակայություն հաստատելու ձեր ժողովրդի կամքը:
Շնորհակալություն ենք հայտնում տարբեր հարթակներում ձեր հաստատուն գործընկերության, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի գործողություններում ձեր մասնակցության և սիրիացի փախստականներին մեծահոգաբար ընդունելու համար:
Առաջիկա ամիսներին հնարավորություններ են բացվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, որը կարող է նաև նոր հնարավորություններ բացել հայ-ամերիկյան գործակցության համար: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետություն՝ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Ձեզ հետ հակամարտությանը տևական խաղաղ լուծում գտնելու շուրջ:
Այս տարին նաև նշանավորվում է Հայաստանի առաջին հանրապետության և հայ-ամերիկյան բարեկամության հարյուրամյակով: Լիահույս եմ, որ 100 տարի առաջ մեկնարկած մեր գործակցությունն այսուհետ առավել կամրապնդվի: Այս առանձնահատուկ հարյուրամյա հոբելյանի առթիվ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին»,-ասված է ԱՄՆ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
22:00 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք ապահովել դաշնակցային կապերի հետագա զարգացումը. Անկախության օրվա առթիվ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
21:55 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամոզված եմ, որ քաղաքական այրերի մոտ կա բավարար կամք, որպեսզի մեր երկիրը դնենք զարգացման անբեկանելի ռելսերի վրա. Նիկոլ Փաշինյան
20:14 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԺողովուրդը հանդիսանում է իշխանության միակ եւ անփոխարինելի բացառիկ աղբյուր. Նիկոլ Փաշինյան
18:26 20/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է ամերիկահայ անվանի բժիշկ Էրիկ Էսրաիլյանին և ԱՄՆ Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի ռեկտոր Ջին Բլոքին

Трамп - Пашиняну: в ближайшие месяцы открываются возможности для урегулирования карабахского конфликта 09/21/2018   09:11  |  Лента новостей
Президент США Дональд Трамп направил премьер-министру Армении Николу Пашиняну поздравительное послание по случаю Дня независимости республики. Об этом сообщает пресс-служба правительства республики.
“Уважаемый премьер-министр, от имени американского народа поздравляю Вас и народ Армении с 27-летием вашей независимости. В этом году у Армении есть много поводов для празднования. Мирное, народное движение открыло новую эру в Армении, и мы готовы работать с Вами, чтобы содействовать в реализации воли вашего народа к искоренению коррупции, а также к установлению представительского и подотчетного управления и верховенства права, основанных на независимой судебной системе, политической и экономической конкуренции”, - говорится в послании президента США.
Дональд Трамп выразил благодарность за  твердое партнерство на различных площадках, в частности за участие в миссиях НАТО и великодушный прием сирийских беженцев.
“В ближайшие месяцы открываются возможности для урегулирования нагорно-карабахского конфликта, что может также открыть новые возможности для армяно-американского партнерства. Будучи страной-членом Минской группы ОБСЕ, Соединенные Штаты готовы работать с Вами вокруг поиска долгосрочного мирного решения конфликта”, - отмечается в послании Трампа.
Трамп также отметил заявил, что этот год ознаменовался также 100-летием Первой армянской республики и армяно-американской дружбы.
“Полон надежд на то, что начавшееся 100 лет назад наше партнерство отныне еще более укрепится. По случаю этого особенного 100-летнего юбилеем направляю свои пожелания Вам и народу Армении”, - говорится в поздравительном послании президента США.