Տեղի է ունեցել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի նախանիստը 06/21/2018   16:05  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 21-ին հանդիպել է ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների նպատակով համախոհությամբ (կոնսեսուսով) ձեւավորված խորհրդարանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի (այսուհետ՝ Աշխատանքային խումբ) անդամների հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Աշխատանքային խմբի հետագա աշխատանքների համակարգմանը վերաբերող կազմակերպչական եւ տեխնիկական մի շարք հարցեր:
Հստակեցնելով ստեղծված Աշխատանքային խմբի նպատակները՝ փաստվել է, որ սպասվող բարեփոխումների շուրջ անհրաժեշտ է հասնել քաղաքական կոնսենսուսի, ինչն էլ պետք է երաշխավորի ընտրական լավագույն համակարգ ունենալու ցանկությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է ՀՀ կառավարության հետ աշխատել փոխհամաձայնեցված եւ փոխգործակցությամբ: Այս առնչությամբ Աշխատանքային խմբի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահին առաջարկել են իրենց անունից պաշտոնապես դիմել ՀՀ վարչապետին առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ ակնկալելով, որ Կառավարությունը կստեղծի երեք հոգուց բաղկացած լիազոր ներկայացուցիչների խումբ, որն էլ հետագայում կաշխատի խորհրդարանական աշխատանքային խմբի հետ:
Որոշվել է, որ մինչեւ առաջին նիստն Աշխատանքային խմբի անդամները պետք է ներկայացնեն իրենց տեսլականն ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ այդ աշխատանքներում արտահախորհրդարանական քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության ու նրանց հետ հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արա Բաբլոյանն առաջարկել է Աշխատանքային խմբի աշխատանքները համակարգել եւ սպասվող նիստերը վարել ռոտացիոն սկզբունքով: Առաջարկն ընդունվել է:
Աշխատանքային խմբի առաջին նիստը տեղի է ունենալու 2018 թվականի հուլիսի 4-ին՝ ժամը 12:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում: Առաջին նիստի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգելու է Աշխատանքային խմբում ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:
09:29 21/06/2018  |  ՄամուլԸնտրությունները կանցկացվեն մինչև տարեվերջ. «Փաստ»
10:36 16/06/2018  |  ՄամուլԸնտրությունները՝ սեպտեմբերի վերջին. ԸՕ-ի ընդունումից հետո Փաշինյանը հրաժարական կտա. «Ժամանակ»
09:41 13/06/2018  |  ՄամուլՊայմանավորվել են՝ ընտրությունները կանցկացվեն ապրիլ-մայիսին. «Հրապարակ»
09:42 12/06/2018  |  ՄամուլԱպագա խորհրդարանում կա՛մ «Ելք» դաշինքը չի լինի, կա՛մ կլինի առանց Փաշինյանի. «Իրատես de facto»
15:34 07/06/2018  |  Ընտրական իրավունքԻնչ ձևաչափով «Ելք» դաշինքը կմասնակցի արտահերթ ընտրություններին. մեկնաբանում է Փաշինյանը
14:47 02/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍրտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ՝ առավելագույնը մեկ տարվա ընթացքում
10:00 02/06/2018  |  ՄամուլԿոմպրոմիս չկա. «Ժամանակ»
09:57 30/05/2018  |  Մամուլ«Ելք»-ը արտահերթ ընտրություններին կմասնակցի դաշինքով. «Փաստ»
14:09 28/05/2018  |  ՔաղաքականԽորհրդարանում միայն ՀՀԿ-ն կարող է ապահովել մեկ քառորդի ներկայությունը. ինչ կլինի, եթե ընդդիմությունը վայր դնի մանդատը
12:15 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում բոլոր դեպքերում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվելու են. Արծվիկ Մինասյան

В парламенте Армении состоялось предварительное заседание рабочей группы по реформам избирательного законодательства 06/21/2018   17:44  |  Избирательное право
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 21 июня встретился с членами рабочей группы по реформам избирательного законодательства (далее – рабочая группа), сформированной консенсусом представителями четырех парламентских фракций. Об этом сообщает пресс-служба парламента.
В ходе встречи обсужден ряд организационных и технических вопросов координации дальнейшей работы Рабочей группы.
Уточнены цели Рабочей группы, отмечено, что по ожидаемым реформам необходимо достичь политического консенсуса, гарантирующего внедрение более совершенной избирательной системы.
Представители всех фракций НС согласны, что следует слаженно и согласованно работать с правительством РА. В этой связи члены рабочей группы предложили спикеру НС официально обратиться от их имени к председателю Комиссии по реформам избирательного законодательства при премьер-министре РА Арарату Мирзояну, рассчитывая на то, что правительство создаст группу уполномоченных из трех человек, которая впоследствии будет работать с парламентской рабочей группой.
Решено, что до первого заседания члены рабочей группы должны представить свое видение реформ избирательного законодательства.
На встрече обсуждены также вопросы вовлечения в эту работу внепарламентских политических сил и гражданского общества, а также последующего сотрудничества с ними.
Ара Баблоян предложил рабочей группе координировать работу и вести намечаемые заседания по ротационному принципу. Предложение принято.
Первое заседание Рабочей группы состоится 4 июля 2018 г., в 12:00 часов, в НС. Подготовительную работу к первому заседанию будет координировать представитель фракции РПА в рабочей группе Давид Арутюнян.
17:52 28/05/2018  |  Лента новостейСасун Микаелян прокомментировал слухи о своем возможном назначении губернатором Котайкской области
14:14 28/05/2018  |  Лента новостейАрцвик Минасян прокомментировал возможность проведения в Армении внеочередных парламентских выборов
17:39 24/05/2018  |  Избирательное правоПрезидент Армении: внеочередные выборы должны быть справедливыми и честными