Ցեղասպանության հիշողությունը եւ նրա դասերի նշանակությունը վերաբերում է մեզնից յուրաքանչյուրին.Ֆրանիսայի նախագահի ուղերձը 04/24/2018   09:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ապրիլի 24-ին ուղերձով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Այս մասին  տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Ձեր կողքին մենք հիշում ենք 1915 թ. ապրիլի 24-ը Կոնստանդնուպոլիսում եւ 600 հայ մտավորականների սպանդը, որը վկայում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության սկիզբը: Մենք երբեք չենք մոռանա սպանված այն տղամարդկանց, կանանց եւ երեխաներին, որոնք իրենց վախճանը գտան աքսորի ճանապարհներին՝ սովից, ցրտից եւ հյուծվածությունից:
Ֆրանսիան, որը Ժորժ Կլեմանսոյի, Անատոլ Ֆրանսի եւ Ժան Ժորեսի ձայնով դատապարտել էր Օսմանյան կայսրությունում հայկական ջարդերը, ընդունեց բազմաթիվ վերապրողների: Մեծ Բրիտանիայի եւ Ռուսաստանի հետ միասին Ֆրանսիան դեռեւս 1915թ. մայիսի 25-ին այդ ջարդերը որակել էր որպես մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ ոճիր: 1915թ. սեպտեմբերին ֆրանսիական նավատորմը, կրակի տակ, կարողացավ փրկել Մուսա լեռան 4000 փախստականի:
Ցեղասպանության հիշողությունը եւ նրա դասերի նշանակությունը վերաբերում է մեզնից յուրաքանչյուրին: Հայոց ցեղասպանության հիշատակի 103-րդ տարեդարձի այս օրը Ձեզ եւ Ձեր ժողովրդին եմ հղում իմ ամենաջերմ եւ բարեկամական մտածումները:
Խնդրում եմ, Պարոն Նախագահ, ընդունեք հարգանքներիս խորին հավաստիքը»:
11:25 24/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍHDP քրդամետ կուսակցությունը Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված քայլերթ է կազմակերպել

Президент Франции: память о Геноциде армян и значение его уроков касается каждого из нас 04/24/2018   10:13  |  Лента новостей
Президент Франции Эмануэль Макрон 24-го апреля направил послание президенту Республики Армении Армену Саркисяну.
"Мы вместе с вами вспоминаем 24 апреля 1915 года и резню 600 представителей армянской интеллигенции в Константинополе, ознаменовавшую начало первого геноцида XX века. Мы никогда не забудем мужчин, женщин и детей, которых настигла гибель в изгнании от голода и холода", - отмечается в послании.
Макрон напомнил, что Франция в лице Жоржа Клемансо, Анатоля Франса, Жана Жореса осудила резню армян в Османской империи, приняла многих выживших, а в сентябре 1915 года французскому флоту под обстрелом удалось спасти 4000 беженцев из Муса Лера.
Он отметил, что Франция, вместе с Великобританией и Россией, еще 25-го мая 1915 года квалифицировала эти погромы как преступление против человечества и цивилизации.
"Память о геноциде и значение его уроков касается каждого из нас. В день 103-ой годовщины Геноцида армян я мысленно с вами и армянским народом", - заявил Эмануэль Макрон.