Ոստիկանությունը հորդորել է Փաշինյանին և նրա կողմնակիցներին զերծ մնալ իրավախախտումներ պարունակող գործողություններից 04/16/2018   09:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը հերթական անգամ հորդորել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին և նրա կողմնակիցներին զերծ մնալ իրավախախտումներ պարունակող գործողություններից՝ չվտանգելով քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները: Այս մասին տեղեկանում ենք Ոստիկանության ֆեյսբուքյան էջից:
«ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, 2018թ. ապրիլի 15-ին ելույթ ունենալով Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում, ՀՀ քաղաքացիներին կոչ է արել ապրիլի 16-ին, առավոտյան, իրականացնել գործողություններ, որոնց զգալի մասը «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի ակնհայտ խախտում են և իրենց դրսևորման պարագայում առերևույթ իրավախախտման հատկանիշներ են պարունակելու՝ առաջացնելով օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
Այդ գործողությունների որոշ մասը, բացի այն, որ էական վնաս են հասցնելու մայրաքաղաքի բնակիչների ազատ տեղաշարժի, դրանից բխող այլ իրավունքներին, կազմակերպությունների բնականոն գործունեությանը, առանձին դեպքերում իրական սպառնալիք են պարունակում քաղաքացիների կյանքի և առողջության համար:
Կոչ ենք անում հավաքի կազմակերպիչներին և որոշ մասնակիցներին զերծ մնալ իրավախախտումներ պարունակող գործողություններից՝ չվտանգելով քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, կազմակերպությունների օրինական շահերը»:
Նիկոլ Փաշինյանը երկշաբաթյա քայլերթ էր կազմակերպել, Գյումրիից եկել Երևան` ոտքով կտրել անցնելով 212 կիլոմետր և կատարելով շուրջ 320 հազար քայլ: Ապրիլի 13-ի երեկոյան հանրահավաքից հետո նա իր կողմնակիցների հետ փակել է Ֆրանսիայի հրապարակը:
Ապրիլի 16-ի առավոտից հավաքի կազմակերպիչները և որոշ մասնակիցներ փակել են Երևանի մի շարք բանուկ փողոցներ՝ խոչընդոտելով երթևեկը:

Полиция Армении призывает митингующих во главе с Пашиняном воздержаться от незаконных действий 04/16/2018 10:08 | Политика
Полиция Армении после призыва лидера партии "Гражданский договор", депутат парламентской фракции "Елк"("Выход") Никола Пашиняна приступить к активным действиям выступила утром с заявлением.
"Депутат Национального собрания Никол Пашинян в ходе выступления на площади Франции 15-го апреля призвал граждан страны с утра 16-го апреля прибегнуть к действиям, большая часть которых являются очевидным нарушением закона "О свободе собраний" и в случае их проявления будут содержать явные признаки правонарушений, что приведет к установленной законом ответственности", - отмечается в заявлении, опубликованном на сайте Полиции РА.
В заявлении отмечается, что часть этих действий нанесут существенный ущерб не только свободному передвижению жителей города, но и других их прав, естественной работе ведомств, а в отдельных случаях станут реальной угрозой для жизни и здоровья граждан.
Полиция Армении призывает организаторов акции и некоторых его участников воздержаться от действий, ведущих к правонарушениям, чтобы не ставить под угрозу права и свободы граждан и законные интересы организаций.