Ադրբեջանական ագրեսիան առաջին հերթին կանխվել է Արցախի պաշտպանության բանակի և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շնորհիվ 04/02/2018   12:59  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մի շարք պետություններ, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, քայլեր են կատարել, որպեսզի ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով 2016թ.-ի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի մասին, ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո քարտուղար Դավիթ Բաբայանն՝ ընդգծելով, որ այս առումով միջազգային հանրությունից սպասումներն, իրականում, ավելին էին:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական ագրեսիան առաջին հերթին կանխվել է Արցախի պաշտպանության բանակի և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շնորհիվ, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ոչ հրապարակային ձևով այս ուղղությամբ որոշակի քայլեր են ձեռնարկել:
«Կան երկրներ, որոնք ի վիճակի չէին զսպել ագրեսիան, իսկ որոշներն էլ, օրինակ՝ Թուրքիան, Պակիստանը, հակառակը, խրախուսում էին: Հետևաբար, միջազգային առումով ևս առկա է շահերի բախում, աշխարհաքաղաքական տարբեր մոտեցումներ և այլն: Այս ամենը ցույց է տալիս որ հնարավոր նոր ագրեսիայի դեպքում որևէ մեկի վրա հույս դնելն անիմաստ է: Մեր հաջողության գրավականն այսօր և միշտ պայամանավորված է մեր բանակի հզոր լինելով և համայն հայության համախմբվածությամբ»,- ասել է Դ. Բաբայանը:
Անդրադառնալով հարևան երկրի ռազմատենչ քաղաքականությանը՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ արդեն Երևանի և Զանգեզուրի մասին հավակնություններ հայտնող թշնամին այլընտրանք չի թողնում:
«Եթե Ադրբեջանը շարունակի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը կրկին ռազմական գործողությունների վերածել՝ վտանգի տակ դնելով մեր երկրի անվտանգությունը, մեր բանակի կողմից ռազմական գործողությունների տեղափոխումը հակառակորդի տարածք անխուսափելի է լինելու: Ցավոք, ոչ թե երկու, այլ երեսուն տարի անց անգամ մեր թշնամին խաղաղության պարտադրանքը այլ կերպ չի ընկալել»,- հավելել է Դ. Բաբայանը:
10:02 07/12/2017  |  ՄամուլԶինգրքույկներում նշումների անհետացումների շուրջ նոր իրադարձություններ են ծավալվում. զինծառայողները դիմել են դատարան. «Ժողովուրդ»
09:15 06/12/2017  |  ՄամուլԱպրիլյան պատերազմից հետո ՊԲ զորամասերից ռազմամ­թերքների անհետացման դեպքեր են եղել. «Ժողովուրդ»

Давид Бабаян: азербайджанская агрессия была пресечена благодаря Армии обороны и триединству “Армения-Арцах-Диаспора” 04/02/2018   13:28  |  Карабахский конфликт
Ряд государств, в частности, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, предприняли шаги для оказания давления на Азербайджан.Об этом в беседе с корреспондентом “Арцахпресс” заявил пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян, говоря о развязанной Азербайджаном в апреле 2016 года агрессии. Он подчеркнул, что в этом плане ожиданий от международного сообщества в действительности больше.
По словам Бабаяна, азербайджанская агрессия в первую очередь была пресечена благодаря Армии обороны Арцаха и триединству  “Армения-Арцах-Диаспора”, а страны-сопредседатели МГ ОБСЕ в  этом направлении предприняли некоторые шаги.
“Есть страны, которые не были способны сдержать агрессию, например, Турция, Пакистан, наоборот, поощряли. Следовательно, в международном плане имеют место столкновение интересов, различные геополитические подходы и т.д.. Все это указывает на то, что в случае новой возможной агрессии полагаться на кого-то бессмысленно. Залог нашего успеха сегодня и всегда обусловлен мощью армии и сплоченностью армян всего мира”, - заявил Д. Бабаян.
Коснувшись милитаристской политики соседней страны, собеседник агентства отметил, что заявляющий о своих претензиях на Ереван и Зангезур враг не оставляет альтернативы.
“Если Азербайджан вновь перейдет от агрессивной политики к боевым действиям”, ставя под угрозу безопасность нашей страны, то перемещение нашей армией боевых действий на территорию противника станет неизбежностью. К сожалению, спустя не два, а даже 30 лет наш враг не понимает иного принуждения к миру”, - заявил Д. Бабаян.