Կալանավորման պրակտիկան մեր երկրում կատարելագործման կարիք ունի և շատ ժամանակ մեր երկրում խախտվում են մարդու իրավունքները. Կոստանյան 01/17/2018   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալեքսանդր Արզումանյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով ՄԻԵԴ որոշումը դրական նշանակություն ունի, մեզ համար որևէ նշանակություն չունի, թե ում իրավունքն է խախտվել՝ այս պահին իշխանության մեջ գտնվող, թե չգտնվող անձի: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԱԺ պատգամավոր, նախկին Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
«ՄԻԵԴ վճիռը, լինի դա Արզումանյանի, թե մեկ այլ անձի վերաբերյալ, կարևոր է և արդյունավետ՝ դրանից բխող հետևությունների անելու համար»,- ասաց Կոստանյանը հավելելով, որ Եվրոպական դատարանը փաստեց, որ Արզումանյանին կալանավորելու ընթացքում չեն պահպանվել կոնվենցիոն և օրենքի պահանջները, այսինքն չի հիմնավորվել կալանքի անհրաժեշտությունը:
Այդ վճռով հաստատվել է այն փաստը, որ կալանավորման պրակտիկան մեր երկրում կատարելագործման կարիք ունի և շատ ժամանակ խախտվում են մարդու իրավունքները:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը «Արզումանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով որոշում է կայացրել ՀՀ կառավարությանը պարտավորեցնել գանգատ բերած Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար, «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման առաջնորդ, ներկայումս Դանիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանին վճարել 2500 եվրո:
16:34 11/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը դեսպան Արզումանյանին կվճարի 2500 եվրո
09:39 13/12/2017  |  ՄամուլՄԻԵԴ-ը քաղաքական վճիռ է կայացրել․ շեշտել է, որ երկու պետությունները պարտավորություն ունեն գտնել ղարաբաղյան խնդրի հանգուցալուծումը. «Հրապարակ»
17:55 01/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրադատարանը վարույթ է ընդունել 2010 թ. սպանված զինծառայողների գործով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներկայացրած գանգատը. ՀՔԱ
13:15 05/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ հերթական վճռով կառավարությունը հատկացրեց 3900 եվրոյին համարժեք դրամ
15:54 04/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴանիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանի հանդիպումը Դանիայի ԱԳ նախարարի հետ
09:00 24/08/2017  |  ՄամուլԴանիայում ՀՀ արդեն նախկին դեսպանը խիստ վիրավորված է իշխանություններից. «Հրապարակ»
09:23 23/08/2017  |  ՄամուլԱլիկ Արզումանյանն այս գիշեր մեկնում է Դանիա՝ ստանձնելու դեսպանի պարտականությունները. «Հրապարակ»

Геворк Костанян заявил о необходимости усовершенствования в Армении практики применения заключения под стражу 01/17/2018   16:43  |  Лента новостей
Решение Европейского суда по правам человека(ЕСПЧ) по делу "Александр Арзуманян против Армении" имеет положительное значение. Для нас не имеет значения, чье право было нарушено - находящегося или не находящегося в данный момент во власти человека. Об этом в беседе с журналистами в среду заявил депутат НС РА, бывший генеральной прокурор республики Геворк Костанян.
Напомним, Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу "Арзуманян против Армении" обязал правительство Армении выплатить бывшему министру иностранных дел Армении, лидеру движения "Гражданское неповиновение", а ныне послу Республики Армения в Королевстве Дании Александр Арзуманян 2500 евро.
"Решение ЕСПЧ, касающееся Арзуманяна или другого лица, является важным и эффективным в плане вытекающих из этого выводов", - заявил Костанян, добавив, что Европейский суд констатировал несоблюдение требований конвенции и закона в ходе содержания Арзуманяна под стражей, то есть необоснованность необходимости заключения под стражу.
Данным вердиктом подтвержден тот факт, что практика применения меры пресечения в виде заключения под стражу в нашей стране нуждается в усовершенствовании и что права человека нередко нарушаются.
15:45 31/03/2017  |  Лента новостейАрмения попала в число стран с наименьшими расходами на выплату компенсаций по решениям ЕСПЧ