Հրազդանի երկու բնակչի սպանության գործի շրջանակներում բացահայտվել է 4 տարի առաջ կատարված ևս մեկ սպանություն 12/14/2017   14:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Հրազդանի երկու բնակիչների սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված բազմակողմանի քննության արդյունքում բացահայտվել է ևս մեկ սպանություն՝ կատարված 2013 թվականին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ ՔԿ-ն տեղեկացրել էր, որ երկու անձանց սպանության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Հրազդան քաղաքի բնակիչներ Վարդուհի Սիմոնյանի և Սամվել Ալիխանյանի սպանությունը կատարվել է շահադիտական նկատառումներով՝ նույն քաղաքի 32-ամյա բնակչի կողմից՝ իր հայրական տանը։
Նախնական քննությամբ հիմնավորվել  է, որ 2017 թվականի սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձն իր կողմից շահագործվող «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայով տուժողներին տեղափոխել է իր հայրական տուն, որտեղ ծեծել է նրանց  և գումար պահանջել։ Մերժում ստանալով՝ 32-ամյա տղամարդը մետաղական լարով խեղդամահ է արել Սամվել Ալիխանյանին, այնուհետև մետաղական կշռաքարով հարվածներ հասցրել Վարդուհի Սիմոնյանի գլխին՝ սպանելով նրան:
Կատարված առանձնապես ծանր հանցանքի հետքերը վերացնելու նպատակով դիակները փաթաթվել են պոլիէթիլենային թաղանթով, կպչուն ժապավենով և ավտոմեքենայով տեղափոխվել Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 51 կմ հատվածից աջ գտնվող դաշտավայր և թաքցրել դիերը:
Քննությամբ պարզվել է դիակների տեղափոխմանն աջակցած անձանց ինքնությունը։
Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, կատարվել խուզարկություն, որի ժամանակ  32-ամյա տղամարդու տանը՝ ննջարանում, հայտնաբերվել և առգրավվել են 4 հատ «Տոզ» տիպի փամփուշտ և մեկ պարկուճ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Հրազդան քաղաքի 32-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 8-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Եվս մեկ անձի, հանցագործությունը պարտակելու համար, մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է 4 տարի առաջ` 2013թ. հունվարին, Երևանում տեղի ունեցած Մամիկոն Ասատրյանի սպանությունը։ Նշված դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել էր 2013թ. հունվարի 18-ին՝ Ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, սակայն հետագայում վարույթը կասեցվել՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձի հայտնի չլինելու պատճառով։
ՀՀ ՔԿ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում կատարված բազմակողմանի քննության արդյունքում ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Մ.Ասատրյանի սպանությանն անմիջական մասնակցություն է ունեցել 2017 թվականի սեպտեմբերին սպանված Սամվել Ալիխանյանը՝ համապատասխան վարձատրության դիմաց։
Կասեցված վարույթը վերսկսվել է և քրեական գործի փաստական հանգամանքներով պայմանավորված՝ միացվել Հրազդանի երկու բնակիչների սպանության դեպքի առթիվ Կոտայքի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործին։ Քննչական խմբի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել՝ Մ.Ասատրյանի սպանությունը պատվիրվել ու կազմակերպվել է վերջինիս կնոջ կողմից, ով դեկտեմբերի 12-ին ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով և հարցաքննվել դեպքի շուրջ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են ակտիվ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:
11:26 14/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱմուսնու սպանությունը պատվիրել էր 20.000 դոլարով. բացահայտվեց 4 տարի անց
12:02 07/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզվել է դիակների տեղափոխմանն աջակցած անձանց ինքնությունը. մանրամասներ՝ Հրազդանի երկու բնակիչների սպանությունից
09:44 07/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՏղամարդուն խեղդամահ է արել, իսկ կնոջն սպանել՝ կշռաքարով հարվածելով գլխին
21:06 03/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀրազդանի երկու բնակչի սպանության բացահայտման գործում ցուցաբերած պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար ՔԿ նախագահը պարգևատրել է
19:41 02/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանվել են Հրազդանում, իսկ դիակները տեղափոխել են և թաքցվել գազալցակայանի հարևանությամբ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն

СК Армении сообщил новые подробности по делу о заказном убийстве четырехлетней давности 12/14/2017   15:18  |  Криминальная хроника
В результате проведенного  следственным управлением СК РА по Котайкской области всестороннего расследования уголовного дела, возбужденного по факту убийства двух жителей Раздана, раскрыто еще одно убийство, совершенное в 2013 году. Об этом говорится в сообщении на сайте Следственного комитета Армении.
Ранее СК сообщил, что, согласно фактическим данным, добытым по уголовному делу расследуемому по факту убийства двух лиц, убийство жителей города Раздана Вардуи Симонян и Самвела Алиханяна было совершено из корыстных побуждений 32-летним местным жителем в его отчем доме.
По данным предварительного следствия,  вечером 18-го сентября 2017 года  предполагаемый преступник на эксплуатируемом им автомобиле марки “Опель Астра” отвез потерпевших в свой отчий дом, где избил их и требовал деньги. Получив отказ, 32-летний мужчина металлическим проводом задушил Самвела Алиханяна, а затем убил Вардуи Симонян, нанося ей гирей удары по голове.
С целью сокрытия следов особо тяжкого преступления, тела убитых завернули в полиэтиленовую пленку и обмотали скотчем и на машине вывезли в расположенное на 51-м километре трассы Ереван-Севан поле, где их спрятали.
Следствием установлены личности лиц, которые помогли перевезти тела. Были допрошены ряд лиц, проведен обыск, в ходе которого в доме 32-летнего мужчины, в спальне, были обнаружены и изъяты 4 патрона для “ТОЗ” и одна гильза.
"По совокупности добытых доказательств 32-летнему жителю города Раздана предъявлено обвинение по пунктам 1 и 8 статьи 104(убийство двух и более лиц из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом) и части 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Еще одному человеку за сокрытие преступления предъявлено обвинение по части 1 статьи 334 Уголовного кодекса РА.
В результате масштабных следственных и иных процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного дела, раскрыто убийство Мамикона Асатряна, совершенное в Ереване четыре года назад, в январе 2013 года. Уголовное дело по данному факту было возбуждено 18-го января 2013 года арабкирским следственным отделом Полиции по части 1 статьи 104(убийство), однако производство по делу впоследствии было приостановлено ввиду неустановления лица, подлежащего привлечению в качестве обвиняемого.
"В результате проведенного следственным управлением СК РА по Котайкской области всестороннего расследования добыты доказательства непосредственной причастности убитого в сентябре 2017 года Самвела Алиханяна к убийству М. Асатряна, совершенному за соответствующее вознаграждение", - говорится в сообщении.
Производство предварительного следствия по делу возобновлено, и уголовное дело ввиду фактических обстоятельств объединено в одно производство с расследуемым следственным управлением по Котайкской области уголовным делом по факту убийства двух жителей Раздана.
"В результате проведенных следственной группой масштабных следственных действий добыты данные о том, что убийство М. Асатряна было заказано и организовано супругой последнего, которая 12-го декабря была задержана по подозрению в совершении преступления, предусмотренного пунктом 8 части 2 статьи 104(Убийство, из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом) Уголовного кодекса РА. Она была допрошена относительно случившегося. Предварительное следствие продолжается. Проводятся активные следственные и оперативно-розыскные действия, направленные на  обеспечение объективного, всестороннего и полного исследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.