ԵԽ նախարարների կոմիտեն Ադրբեջանի դեմ նախադեպը չունեցող դատական քննություն է հարուցել 12/06/2017   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն դեկտեմբերի 5-ին հարուցել է նախադեպը չունեցող դատական քննություն Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) կայացրած վճիռը չկատարելու վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Նախկինում որևէ պետության վերաբերյալ նախարարների կոմիտեն նման որոշում չի կայացրել: Հիշեցնեմ, որ գործը վերաբերում էր ադրբեջանցի հայտնի ընդդիմադիր Իլգար Մամեդովի ապօրինի դատապարտմանը: Սկսած 2014 թվականից և՛ նախարարների կոմիտեն, և՛ խորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս ընդունել են որոշումներ և բանաձևեր՝ կոչ անելով ադրբեջանական իշխանություններին ազատ արձակել Մամեդովին, սակայն ՄԻԵԴ վճռից երեք տարի անց էլ Մամեդովը շարունակում էր մնալ անազատության մեջ»,- ընդգծել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ առաջին անգամ Ադրբեջանի նկատմամբ այս աննախադեպ ներգործության միջոցը կիրառելու վերաբերյալ մտադրությունները հնչեցվել են այս աշնանը:
«Ադրբեջանը զգուշացվել էր, որ եթե մինչև նոյեմբերի 29-ը չկատարի ՄԻԵԴ որոշումը, իր նկատմամբ կսկսվի քննություն ՄԻԵԴ Մեծ Պալատում, սակայն նույնիսկ բազմաթիվ զգուշացումների պարագայում ադրբեջանական իշխանությունները նախընտրեցին հնչեցնել կեղծ մեղադրանքներ, քան կատարել ՄԻԵԴ որոշումը»,- ասել է ԱԺ փոխխոսնակը:
ՄԻԵԴ-ը 2014 թվականի մայիսի 22-ին որոշում էր կայացրել այն մասին, որ ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչ Իլգար Մամեդովի ձերբակալությունն ու կալանավորումը արդարացված չէ:
Դատարանը պահանջել էր Ադրբեջանից ոչ միայն ազատ արձակել գործիչն, այլև վճարել նրան փոխհատուցում՝ 22 հազար եվրոյի չափով: Մամեդովը մինչ օրս գտնվում է բանտում:
16:12 26/10/2017  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը հրաժարվել է ենթարկվել ՄԻԵԴ վերջնական որոշմանը. ԵԽ նախարարների կոﬕտեն բացատրություն է պահանջում

Комитет министров Совета Европы начал беспрецедентное судебное разбирательство в отношении Азербайджана 12/06/2017   14:24  |  Лента новостей
Комитет министров Совета Европы 5 декабря постановил начать беспрецедентное судебное разбирательство относительно неисполнения Азербайджаном решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщила вице-спикер Национального собрания Армении,глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
“Комитет министров Совета Европы ранее не принимал такого решения в отношении какого-либо государства. Напомню, что речь идет о незаконном осуждении известного азербайджанского оппозиционера Ильгара Мамедова. С 2014 года Комитет министров и Парламентская ассамблея неоднократно принимали решения и резолюции, призывая азербайджанские власти освободить Мамедова, однако и спустя три года после вынесения вердикта ЕСПЧ Мамедов продолжает оставаться под стражей”, - заявил Ованнисян.
Она отметила, что о намерении применить это средство воздействия на Азербайджан впервые было заявлено этой осенью.
“Азербайджан был предупрежден о том, что в случае неисполнения решения Евросуда до 29-го ноября, в отношении него будет начато расследование в Большой палате ЕСПЧ, однако даже в условиях многочисленных предупреждений азербайджанские власти предпочли озвучить сфабрикованные обвинения, нежели исполнить вердикт ЕСПЧ”, - отметила вице-спикер НС.
ЕСПЧ 22 мая 2014 года потребовал от Азербайджана не только освободить из-под стражи азербайджанского оппозиционного деятеля Ильгара Мамедова , но и выплатить ему компенсацию в размере 22 тыс. евро. Мамедов до сих пор находится в тюрьме.