Ադրբեջանը հրաժարվել է ենթարկվել ՄԻԵԴ վերջնական որոշմանը. ԵԽ նախարարների կոﬕտեն բացատրություն է պահանջում 10/26/2017   16:12  |  Միջազգային լրահոս
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն պաշտոնապես դիմել է Ադրբեջանին`պահանջելով բացատրել, թե ինչու կյանքի չի կոչվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռը ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչ Իլգար Մամեդովի գործով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքը:
ԵԽ նախարարների կոմիտեն հիշեցրել է, որ համաձայն Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածի երկրորդ կետի՝ կոմիտեն հսկում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վերջնական վճիռների կատարումը:
Անդրադառնալով ՄԻԵԴ որոշմանը՝ կոմիտեն հիշեցրել է, որ Եվրոպական դատարանը համարել է, որ Մամեդովի կալանավորմամբ Ադրբեջանը խախտել է վերոնշյալ կոնվենցիայի մի շարք դրույթներ՝ կապված ընդդիմադիր գործչի ձերբակալման, մինչդատական կալանքի հետ: Դատարանը վճռել էր, որ Մամեդովի դեմ ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած միջոցները նպատակ են ունեցել լռեցնել նրան, պատժել կառավարության գործունեության քննադատության համար:
Կոմիտեն հիշեցրել է, որ համաձայն կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածի՝ պատասխանող կողմ հանդիսացող պետությունը պետք է ենթարկվի այն դատական գործերի բոլոր որոշումներին, որոնց տվյալ երկիրը ներգրավված է որպես կողմ: Համաձայն այդ պարտավորության՝ տվյալ երկիրը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը արձանագրված խախտումները վերացնելու նպատակով:
Որպես անհրաժեշտ քայլ Ադրբեջանը պարտավորվել էր ազատ արձակել Մամեդովին, ով, սակայն, շարունակում է մնալ անազատության մեջ: Նախարարների կոմիտեն արձանագրել է, որ, Մամեդովին անհապաղ ազատ չարձակելով, Ադրբեջանը հրաժարվել է ենթարկվել ՄԻԵԴ վերջնական որոշմանը: Հետևաբար, ՄԻԵԴ-ը պաշտոնապես դիմել է ադրբեջանական կողմին՝ հայտնելով, որ դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք 1302-րդ հանդիպմանը դիմելու են դատարան՝ առաջ քաշելու Ադրբեջանի կողմից պարտականությունների կատարման ձախողման հարցը: Այս կապակցությամբ նախարարների խորհուրդը Ադրբեջանից նաև պահանջել է մինչև նոյեմբերի 29-ը ներկայացնել իր կողմի տեսակետը հարցի առնչությամբ:
ՄԻԵԴ-ը 2014 թվականի մայիսի 22-ին որոշում էր կայացրել այն մասին, որ ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչ Իլգար Մամեդովի ձերբակալությունն ու կալանավորումը արդարացված չեն:
Դատարանն Ադրբեջանից պահանջել էր ոչ միայն ազատ արձակել գործչին, այլև 22 հազար եվրոյի չափով փոխհատուցում վճարել նրան: Մամեդովը մինչ օրս գտնվում է բանտում:

Комитет министров Совета Европы требует объяснений от Азербайджана, отказавшегося подчиниться окончательному вердикту ЕСПЧ 10/26/2017   17:22
Комитет министров Совета Европы официально обратился к Азербайджану, требуя объяснений по поводу отказа Азербайджана подчиниться окончательному вердикту ЕСПЧ по делу оппозиционера Ильгара Мамедова, передает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт Совета Европы.
Комитет министров Совета Европы напомнил, что, согласно конвенции по правам человека, Комитет министров Совета Европы контролирует исполнение решений по окончательному вердикту ЕСПЧ.
Комитет министров Совета Европы напомнил, что, своим решением ЕСПЧ посчитал, что арестом Мамедова Азербайджан нарушил ряд положений конвенции по правам человека, и ЕСПЧ решил, что действия властей были направлены на то, чтобы заставить Мамедова замолчать и наказать его за критику властей.
Комитет министров Совета Европы напомнил, что страны-ответчики по искам, представленным в ЕСПЧ, должны подчиниться его решениям, предприняв все шаги по отмене неправомерных действий. Азербайджан обязался освободить Мамедова, однако он еще находится в заключении. Комитет министров Совета Европы резюмирует, что, не освободив Мамедова, Азербайджан отказался подчиниться окончательному вердикту ЕСПЧ,  следовательно, ЕСПЧ официально обратился к Азербайджану, указав, что на встрече 5- го декабря они обратятся в суд с вопросом о невыполнении Азербайджаном своих обязательств. Комитет министров Совета Европы потребовал от Азербайджана до 29-го ноября представить свою позицию по данному вопросу.
18:02 03/12/2015  |  Лента новостей В Страсбургском суде продолжается процесс по делу об организации, курируемой азербайджанскими властями