ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի դեմ որոշում է կայացրել 06/02/2017   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) բավարարել է ադրբեջանցի Մալիք Բաբաևի բողոքն ընդդեմ Ադրբեջանի կառավարության: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական Turan-ը:
Բաբաևի փաստաբանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ իր պաշտպանյալի որդին 2009 թվականին նոյեմբերի 14-ին զինվորական ծառայության ժամանակ մահացել է: Գործի առնչությամբ Ռազմական դատախազությունը հարուցել էր քրեական գործ ՔՕ 125-րդ հոդվածով («ինքնասպանության դրդել»), սակայն գործը կասեցվել էր հանցանքի փաստի բացակայության հիմնավորմամբ:
ՄԻԵԴ-ը վճռել է, որ տվյալ գործն արդյունավետ չի ուսումնասիրվել և խախտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական համաձայնագրի երկու հոդված: Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին Բաբաևին վճարել 150 հազար եվրո որպես բարոյական փոխհատուցում:
17:52 16/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը 13 վճիռ է կայացրել Ադրբեջանի դեմ
16:26 05/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ Թալիշ խմբագիրը ՄԻԵԴ-ում շահեց Ադրբեջանի դեմ դատը
16:48 03/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍտրասբուրգի դատարանը շարունակում է քննել Ադրբեջանի իշխանությունների հովանավորությամբ ստեղծված կազմակերպության գործը

ЕСПЧ вынес решение против Азербайджана 06/02/2017   15:00  |  Международные новости
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) удовлетворил иск азербайджанца Малика Бабаева и вынес решение против Азербайджана.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Turan. На своей странице в Facebook адвокат Бабаева пишет, что сын его подзащитного умер в ноябре 2009 года во время прохождения воинской службы. В военной прокуратуре было возбуждено уголовное дело по ст.125 УК Азербайджана – доведение до самоубийства, затем дело было закрыто за недостаточностью оснований.
ЕСПЧ постановил, что дело расследовнаие проводилось неэффективно, при этом были нарушены 2 положения Европейской конвенции по правам человека. ЕСПЧ постановил выплатить Бабаеву 150 тысяч евро в порядке моральной компенсации.
18:02 03/12/2015  |  Лента новостей В Страсбургском суде продолжается процесс по делу об организации, курируемой азербайджанскими властями