ՄԻԵԴ-ը մերժել է Ջաֆարովի գործով Ադրբեջանի բողոքը 07/07/2016   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է ընդունել Ադրբեջանի կառավարության բողոքը` կապված ադրբեջանցի իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովի գործի հետ: Ինչպես
հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական Haqqin.az-ը:
Այդպիսով, Ջաֆարովի գործով ՄԻԵԴ կայացրած վճիռն ուժի մեջ է մտել:
Ադրբեջանական դատարանը 2014 թվականի օգոստոսի 2-ին ձերբակալել էր Ջաֆարովին և այնուհետև դատապարտել 6.5 տարվա ազատազրկման՝ տնտեսական հանցագործություններ իրականացնելու մեղադրանքով։ Ավելի ուշ, նրան ներում էր շնորհվել:
Մարդու իրավունքներ եվրոպական դատարանը 2016 թվականի մարտի 17-ին վճռել էր, որ խախտվել են Ջաֆարովի ազատությունն ու անձեռնմխելիությունը, անհատական բողոքարկում ներկայացնեելու իրավունքն ու սահմանափակվել է իրավունքների իրականացումը: Դատարանը վճռել է, որ այդ խախտումների ու Ռասուլի քրեական հետապնդման նպատակը եղել է նրան լռեցնելու և նրան իրավապաշտպան գործունեության համար պատժելու ցանկությունը։ ՄԻԵԴ որոշմամբ` Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է Ջաֆարովին 25.000 եվրոյի չափով փոխհատուցում վճարի, և ևս 7.448 եվրո՝ նյութական վնասի դիմաց։

ЕСПЧ отказался рассматривать жалобу властей Азербайджана по делу правозащитника Расула Джафарова 07/07/2016   17:38  |  Международные новости
Большая палата Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) отказалась рассматривать жалобу властей Азербайджана против известного правозащитника Расула Джафарова, передает “Арменпресс” со ссылкой на азербайджанские СМИ.
Таким образом, постановление ЕСПЧ по делу Джафарова вступило в силу.
Азербайджанский суд 2 августа 2014 года арестовал Джафарова, а затем приговорил к 6.5 годам лишения свободы по обвинению в совершении экономических преступлений. Позже он был помилован.
17 марта 2016 года ЕСПЧ признал нарушение прав Р.Джафарова по статьям 5 (право на свободу и личную неприкосновенность), 18 (пределы использования ограничений в отношении прав) и 34 (право на подачу индивидуальной жалобы) Европейской конвенции по правам человека.
Суд постановил, что эти нарушения и уголовное преследование Расула имели целью заставить его молчать и наказать его за правозащитную деятельность. По решению ЕСПЧ правительство Азербайджана должно выплатить Джафарову компенсацию в размере 25 тыс. евро и еще 7.448 евро в качестве возмещения материального вреда.