Հայաստանը կարող է դարպաս հանդիսանալ դեպի ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և ԵՄ երկրներ մուտք գործելու համար. Նալբանդյան 11/28/2017   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը հայ-իրանական գործարար համաժողովին
Նման համաժողովները կարևոր հարթակ են մեր երկու երկրների պետական ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների համար՝ քննարկելու երկկողմ առևտրատնտեսական ոլորտում առկա հնարավորությունները և խնդիրները, ուղենշելու մեր երկրների միջև համագործակցության խթանման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը։
Հուսով եմ, որ այս համաժողովը կնպաստի իրանական գործարար շրջանակների կողմից Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների բացահայտմանը:
Այսօր Հայաստանում ստեղծված են բարենպաստ պայմաններ, որոնք թույլ են տալիս շահավետ ներդրումներ կատարելու և հաջողությամբ գործարարությամբ զբաղվելու համար։ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները նախատեսում են ամրագրել առավել բարենպաստության ռեժիմներ, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, հնարավորություն տալ գործարարներին օգտվելու Հայաստանում գործող և նախատեսվող լրացուցիչ արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման ժամանակակից մեխանիզմներից, հետևողականորեն կրճատվել և պարզեցվում են մի շարք ընթացակարգեր։
Հայաստանում ներդրումներ կատարելու առավելություններից է, որ մեր երկիրն ունի առևտրի արտոնյալ ռեժիմ բազմաթիվ երկրների հետ: Մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ ստեղծվել են նոր հնարավորություններ: Հայաստանում արտադրված ապրանքները զրոյական մաքսատուրքերով, առանց վարչարարական խոչընդոտների, կարող են ազատ մուտք գործել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների 180 միլիոնանոց սպառողական շուկա: Բացի այդ, մեր երկիրն ունի ազատ առևտրի համաձայնագրեր ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրների հետ։ Հայաստանն օգտվում է նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի, Նորվեգիայի «Արտոնությունների ընդհանրացված GSP համակարգերից», Եվրամիության կողմից տրամադրվող «Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված GSP+ համակարգից»:
Հայաստանը, հանդիսանալով ԵԱՏՄ անդամ երկրներից միակը, որը ցամաքային սահման ունի բարեկամ Իրանի հետ, կարող է դարպաս հանդիսանալ դեպի ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և ԵՄ երկրներ մուտք գործելու համար: Այս առումով կարևորում ենք իրականացման փուլում գտնվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի նշանակությունը՝ որպես Պարսից ծոցի նավահանգիստները Սև ծովի նավահանգիստներին կապող ամենակարճ տարանցիկ երթուղի:
Հայաստանն ակտիվորեն աջակցում է ԵԱՏՄ-ի և բարեկամ Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի կնքումը:
2017թ. մարտի 30-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել Սյունիքում՝ ԻԻՀ սահմանագծին ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին, որի գործարկումը կնպաստի ԻԻՀ հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ՀՀ տնտեսական ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը: Երկու երկրների պատկան մարմինների կողմից ստորագրվել է Փոխընմռնման հուշագիր, որի նպատակն է սահմանել Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ տնտեսական գոտիների ոլորտում համագործակցության հիմնական ուղղությունները, կապեր ստեղծել «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու տարածքներում գործունեություն իրականացնող ընկերությունների, ինչպես նաև կառավարող մարմինների միջև:
14:02 28/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Իրանի արտգործնախարարները կարևորեցին միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը
16:28 27/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան կայցելի Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը
15:47 11/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են գործակցության հեռանկարները
13:30 23/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Իրանի արտաքին գործերի նախարարի հետ
14:18 19/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն Իրանի համար կամուրջ է Եվրասիայի ու Եվրոպայի շուկաներ մուտք գործելու համար. Ռոհանիի խորհրդական
12:38 18/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Իրանի Ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունն ամրագրվեց հուշագրով
16:44 17/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է հայ-իրանական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ
10:52 13/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մանուկյանը  և Ալիռեզա Դաեմին քննարկել են էներգետիկ ոլորտում իրականացվող հայ-իրանական ծրագրերի ընթացքը
15:33 07/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Իրանի գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիանների նախարարին

В Армении созданы благоприятные условия, которые позволяют выгодно инвестировать и успешно вести бизнес - Налбандян 11/28/2017   16:51  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял участие в церемонии открытия армяно-иранского бизнес-форума. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
“Такие форумы являются важной платформой для представителей государственных и деловых кругов наших двух стран для обсуждения существующих возможностей и проблем в двусторонней торгово-экономической сфере, для обозначения шагов, которые необходимо предпринять для активизации сотрудничества между нашими странами’, - заявил Налбандян, выступая с речью на форуме.
Он выразил надежду, что этот форум будет способствовать выявлению инвестиционных возможностей Армении иранскими деловыми кругами.
Обращаясь к бизнесменам, Эдвард Налбандян отметил, что сегодня в Армении созданы благоприятные условия, которые позволяют выгодно инвестировать и успешно вести бизнес.
По его словам, проводимые в Армении реформы предполагают установление национальных и наиболее благоприятных режимов, четкое обозначение предоставляемых иностранным инвесторам гарантий, предоставление бизнесменам возможности пользоваться действующими и намеченными в Армении привилегиями, а также современными механизмами разрешения инвестиционных споров, последовательно сокращаются и упрощаются ряд процедур.
“Одним из преимуществ инвестирования в Армению является то, что у нашей страны есть привилегированный торговый режим со многими странами. В частности, новые возможности созданы со вступлением Армении в Евразийский экономический союз. Товары, производимые в Армении могут с нулевыми таможенными пошлинами, без административных барьеров свободно вводится на 180-миллионный потребительский рынок стран-членов Евразийского экономического союза. Кроме того, наша страна имеет соглашения о свободной торговле практически со всеми странами СНГ. Армения также пользуется преимуществами режима GSP («Обобщенные системы привилегий») с США, Канадой, Швейцарией, Японией, Норвегией, а также режима GSP+, предоставляемого Европейским союзом”, - заявил Налбандян.
Он подчеркнул, что Армения, являясь единственной страной-членом ЕАЭС, которая имеет сухопутную границу с дружественным Ираном, может стать воротами в страны ЕС и СНГ.
“В этой связи, мы подчеркиваем важность находящегося на этапе реализации транспортного коридора «Север-Юг», как самого короткого транзитного маршрута, соединяющего порты Персидского залива с портами Черного моря”, -сказал глава МИД Армении.
Он отметил, что Армения активно поддерживает переговорный процесс между Евразийской экономической комиссией и дружественным Ираном, целью которого является подписание соглашения о зоне свободной торговли.
Налбандян напомнил, что 30-го марта 2017 года правительство Армении приняло решение о создании свободной экономической зоны в Сюнике, на границе с ИРИ, запуск которой будет способствовать укреплению экономических связей с ИРИ и наиболее эффективному использованию экономического потенциала Республики Армения.
“Соответствующими органами двух стран был подписан Меморандум о взаимопонимании, целью которого является определение основных направлений сотрудничества между Арменией и Ираном в области свободных экономических зон, установление контактов между компаниями, действующими в свободной экономической зоне «Мегри» и в свободной экономической зоне «Арас», и руководящими органами”, - заявил он.
Глава МИД Армении выразил надежду, что этот форум будет способствовать обозначению возможностей и наилучших форматов для экономического сотрудничества наших стран.
15:23 14/10/2017  |  Лента новостейСпикер парламента Ирана: Армения играет важную роль в деле обеспечения региональной безопасности
18:19 10/10/2017  |  Лента новостейПремьер-министр Армении обсудил с президентом Ирана карабахское урегулирование
13:46 10/10/2017  |  Лента новостейПремьер Армении обсудил с иранскими министрами расширение программы "Газ в обмен на электроэнергию"