Հայաստանի և Իրանի արտգործնախարարները կարևորեցին միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը 11/28/2017   14:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի և Իրանի միջև գոյություն ունեն բարիդրացիական, բազմաբովանդակ և փոխշահավետ հարաբերություններ, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նշեց, որ Իրանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս բարեկամ Հայաստանի հետ համակողմանի փոխգործակցությանը, և համոզմունք հայտնեց, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները հնարավորություն են ընձեռում դրանք առավել ամրապնդել և խորացնել։ Նախարար Զարիֆը երախտագիտություն հայտնեց վերջերս Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով զոհերի կապակցությամբ Հայաստանից ստացված ցավակցությունների և համերաշխության համար։
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշեցին, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ հոբելյանական տարում հայ-իրանական հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգացել են՝ ընդգրկելով նորանոր ոլորտներ։
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ անցյալ տարի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումից ի վեր շեշտակիորեն ավելացել են զբոսաշրջության ծավալները։
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակեցին հաջորդ ամիս Երևանում գումարվելիք միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի նախապաստրաստական աշխատանքներին։ Այս համատեքստում արտգործնախարար Զարիֆը նշեց, որ Երևանում հայ-իրանական բիզնես ֆորումին մասնակցելու նպատակով իր գլխավորած պատվիրակության կազմում Հայաստան է ժամանել գործարարների մեծ խումբ՝ հույս հայտնելով, որ ֆորումը կնպաստի հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի առավել խորացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն անդրադարձան ԵԱՏՄ - Իրան համագործակցության հաստատմանը՝ ընդգծելով, որ այն կարող է առաջընթաց ապահովել հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Արտգործնախարարները կարևորեցին միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխգործակցությունը։
Հայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներն անդրադարձան մի շարք հրատապ տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների, քննարկեցին Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման վերաբերյալ, որին Հայաստանը սատարում է։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնխանդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը՝ բարձր գնահատելով միջազգային իրավունքի հիման վրա ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Իրանի հավասարակշռված սկզբունքային դիրքորոշումը։
Հանդիպումից հետո նախարարները հանդես եկան մամուլի համար հայտարարություններով:
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանն ու Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը մասնակցեցին հայ-իրանական գործարար համաժողովի բացմանը։
16:28 27/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան կայցելի Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը
15:47 11/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են գործակցության հեռանկարները
13:30 23/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Իրանի արտաքին գործերի նախարարի հետ
14:18 19/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն Իրանի համար կամուրջ է Եվրասիայի ու Եվրոպայի շուկաներ մուտք գործելու համար. Ռոհանիի խորհրդական
12:38 18/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Իրանի Ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունն ամրագրվեց հուշագրով
16:44 17/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է հայ-իրանական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ
10:52 13/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մանուկյանը  և Ալիռեզա Դաեմին քննարկել են էներգետիկ ոլորտում իրականացվող հայ-իրանական ծրագրերի ընթացքը
15:33 07/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Իրանի գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիանների նախարարին
11:26 16/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱռևտրատնտեսական հարցերի քննարկում Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատում

Зариф на встрече с Налбандяном: Иран придает особое значение всестороннему сотрудничеству с дружественной Арменией 11/28/2017 14:48 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 28 ноября, принял главу МИД Ирана Мохаммада Джавада Зарифа. Подробности встречи передает пресс-служба МИД Армении.
Налбандян отметил, что между Арменией и Ираном сложились доброжелательные и взаимовыгодные отношения, основанные на многовековой дружбе между двумя народами.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Мохаммад Джавад Зариф отметил, что Иран придает особое значение всестороннему взаимодействию с дружественной Арменией, выразив уверенность в том, что взаимные визиты на высоком уровне позволят еще более укрепить и углубить его. Министр Зариф выразил признательность за высказанные Арменией соболезнования и солидарность в связи с гибелью людей в результате землетрясения в Иране.
В ходе встречи обсуждался ход выполнения достигнутых договоренностей, нацеленных на развитие отношений между двумя странами.
Министры выразили удовлетворение тем, что в год 25-летия установления дипломатических отношений между странами армяно-иранские отношения развивались динамичным образом, охватывая все новые сферы.
Стороны с удовлетворением констатировали рост объемов турпотока с момента либерализации визового режима.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся стимулирования двустороннего торгово-экономического сотрудничества, обменялись мнениями вокруг работы по подготовке к 15-го заседанию межправительственной комиссии, которое пройдет в следующем месяце в Ереване. В данном контексте глава МИД Ирана отметил, что в составе возглавляемой им делегации в Ереван для участия в армяно-иранском бизнес-форуме прибыла большая группа предпринимателей. Он выразил надежду на то, что форум будет способствовать дальнейшему углублению торгово-экономических связей между Арменией и Ираном.
Эдвард Налбандян и Мохаммад Джавад Зариф коснулись сотрудничества ЕАЭС-Иран, подчеркнув, что оно может обеспечить прогресс в деле развития армяно-иранских экономических отношений.
Главы МИД Армении и Ирана отметили важность установившегося между двумя странами взаимодействия на международных площадках.
Министры коснулись также ряда актуальных региональных и международных проблем, обсудили ситуацию на Ближнем Востоке и борьбу мирового сообщества с терроризмом.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно реализации достигнутых договоренностей вокруг ядерной программы Ирана, которые Армения поддерживает.
Эдвард Налбандян в ходе встречи представил предпринимаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ совместные усилия, нацеленные на исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы, высоко оценив взвешенную, принципиальную позицию Ирана по мирному урегулированию карабахского конфликта на основе международного права.
Эдвард Налбандян и Мохаммад Джавад Зариф в тот же день приняли участие в церемонии открытия армяно-иранского бизнес-форума.