«Մեր վերջնական նպատակն է՝ հայկական գինին միջազգային ճանաչելի բրենդ դարձնել». ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ մեկնարկել է Գինու միջազգային համաժողովը 11/23/2017   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մասնակցել է նոյեմբերի 23-24-ը Երևանում անցկացվող Գինու միջազգային համաժողովի բացմանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին և մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանն այսօր իրականում գինու վերածնունդ է ապրում: Պահպանելով գինեգործության մեր ավանդույթները՝ համադրում ենք դրանք ժամանակակից առաջատար տեխնոլոգիաների և գիտական ներուժի հետ` հույս ունենալով և ստանալով որակյալ գինի: Իսկ հայկական գինի ասելով՝ մենք հասկանում ենք ավելի քան 6000 տարվա պատմություն, ավանդույթներ, մշակույթ, նվիրվածություն և սեր խաղողի վազի և գինու նկատմամբ:
ՀՀ կառավարության կողմից ոլորտը ճանաչվել է տնտեսության գերակա ճյուղ: Ստեղծել ենք Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը՝ երկրում խաղողագործության զարգացումը խթանելու, երկրի գինեգործության վարկանիշն ու մրցունակությունը միջազգային ասպարեզում բարձրացնելու, արտահանման ծավալներն ավելացնելու, Հայաստանի գրավչությունը՝ որպես գինեգործական երկիր բարձրացնելու համար: Մեր վերջնական նպատակն է, և մենք վստահ ենք, որ հասնելու ենք դրան՝ հայկական գինին դարձնել ճանաչելի միջազգային բրենդ, ներգրավել նոր ներդրումներ գինեգործության մեջ, հասնել գինու արտահանման ծավալների մեծացմանը և աշխարհի «գինու քարտեզի» վրա մեր հաստատուն և կայուն տեղն ունենալ:
Ցանկանում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ միտումները բավական դրական են. Հայաստանում 2016 թ. արտադրվել է մոտ 7,5 մլն լիտր գինի, ինչը 14 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Արտահանման առումով ունենք նույնպես լավ ցուցանիշ՝ 2016 թ. արտահանվել է ավելի քան 1,8 մլն. լիտր գինի, որը 37 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Գործընկերներս խոստացել են, որ 2017 թ. վերլուծությունը դեռ ավարտված չէ, բայց դինամիկան պահպանվում է և նույնպես դրական է»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում ունենք ֆրանսիական, իտալական, գերմանական տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով հագեցած գինու գործարաններ, ունենք արգենտինական, ամերիկյան, շվեյցարական և իտալական ներդրումներ, և ներդրողների մեջ զգալի մաս են կազմում սփյուռքահայ գործընկերները: «Ուրախալի է նաև, որ ունենք ներքին ներդրումների աճ: Սա չափազանց կարևոր փաստ է, որովհետև տնտեսության մեջ ներքին ներդրումների աճ ունենալու դեպքում համոզված ենք, որ կունենանք նաև մեծածավալ արտաքին ներդրումներ: Հայաստանը բաց է գինու, խաղողագործության և այլ ոլորտներում մեծածավալ ներդրումների ներգրավման համար, և պատրաստ ենք մեր գործընկերների հետ աշխատել՝ լավագույն գործարար միջավայրն ապահովելու ներդրողների համար: Իսկ այս համաժողովը Հայաստանի համար, կարծում եմ, յուրահատուկ հարթակ է՝ աշխարհի տարբեր երկրներից լավագույն մասնագետների հետ քննարկելու գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը, համագործակցության նոր կապեր ստեղծելու հայկական գինեգործության զարգացման համար և նոր փոխշահավետ նախագծեր ձևակերպելու մեր միջազգային գործընկերների հետ», - ասել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը լավ տրամադրություն է մաղթել մասնակիցներին և հույս հայտնել, որ համաժողովից հետո կձեռնարկվեն շատ ավելի գիտակցված և որոշակի քայլեր, որպեսզի այս ոլորտը լավ զարգանա:
Գինու միջազգային համաժողովը նախաձեռնել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը: Այն անցկացվում է «Գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը. հետևություններ ու առաջարկություններ Հայաստանի համար» խորագրի ներքո: Համաժողովի նպատակն է՝ շահագրգիռ մասնագետներին և ընկերություններին միջազգային հարթակ տրամադրելու միջոցով վերհանել ոլորտի զարգացման, ներդրումների ներգրավման, մասնագիտական կարողությունների ամրապնդման, գործարար և գիտական հետագա համագործակցության հեռանկարները:

Премьер Карен Карапетян рассказал о планах сделать армянское вино узнаваемым международным брендом 11/23/2017   15:31  |  Лента новостей
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял участие в проводимом 23-24 ноября в Ереване Международном винном форуме. Подробности передает пресс-служба правительства.
Поприветствовав участников форума и пожелав им результативной работы, премьер-министр, в частности, отметил: «Армения сегодня действительно переживает винный ренессанс. Сохраняя наши традиции виноделия, мы совмещаем их с современными передовыми технологиями и научным потенциалом, надеясь и получая качественное вино. А говоря об армянском вине, мы понимаем более чем 6000-летнюю историю, традиции, культуру, посвящение делу и любовь к виноградной лозе и вину.
Правительство Армении признало сферу приоритетной отраслью экономики. Мы создали фонд виноградарства и виноделия Армении для стимулирования развития виноградарства в республике, повышения рейтинга и конкурентоспособности виноделия страны на международной арене, увеличения объемов экспорта, повышения привлекательности Армении как винодельческой страны. Наша конечная цель, и мы уверены, что мы достигнем ее, состоит в том, чтобы сделать армянское вино узнаваемым международным брендом, привлечь новые инвестиции в виноделие, достичь роста объемов экспорта вина и иметь прочное и стабильное место на мировой «карте вина».
Хочу проинформировать вас, что тенденции достаточно позитивные: в 2016 году в Армении произведено около 7,5 млн литров вина, что на 14 процентов больше, чем в 2015 году. В плане экспорта также имеем хороший показатель: в 2016 году экспортировано более 1,8 млн литров вина, что на 37 процентов больше, чем в 2015 году. Анализ данных за 2017 год еще не завершен, но по уверению моих коллег, позитивная динамика сохраняется».
По словам главы правительства, сегодня в Армении есть заводы, оснащенные французскими, итальянскими, немецкими технологиями и оборудованием, есть аргентинские, американские, швейцарские и итальянские инвестиции, и ощутимую часть инвесторов составляют партнеры из армянской диаспоры. «Отрадно также, что у нас наблюдается рост внутренних инвестиций. Это крайне важный факт, потому что при наличии роста внутренних инвестиций в экономике мы убеждены, что у нас появятся крупномасштабные внешние инвестиции. Армения открыта для привлечения крупномасштабных инвестиций в сферах виноделия, виноградарства и в других областях, и мы готовы вместе с нашими коллегами работать для обеспечения лучшей бизнес-среды для инвесторов. А этот форум для Армении, полагаю, является своеобразной площадкой для обсуждения с лучшими специалистами из разных стран мировых тенденций и лучшего опыта виноделия, создания новых связей и сотрудничества для развития армянского виноделия и формирования новых взаимовыгодных проектов с нашими международными партнерами», - сказал Карен Карапетян.
Премьер-министр пожелал участникам форума хорошего настроения и выразил надежду, что после форума будут предприняты более осознанные и конкретные шаги, чтобы эта сфера хорошо развивалась.
Проведение Международного винного форума инициировал Фонд виноградарства и виноделия Армении. Форум проводится под названием «Мировые тенденции и лучший опыт виноделия: выводы и предложения для Армении». Целью форума является выявление перспектив развития сферы, привлечения инвестиций, укрепления профессиональных возможностей, дальнейшего делового и научного сотрудничества путем предоставления международной площадки заинтересованным специалистам и компаниям.