Վարչապետն ընդունել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալին 11/21/2017   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ Երևանում անցկացված միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի արդյունքները կնպաստեն երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կարևորելով հատկապես տնտեսական ոլորտում փոխգործակցությունը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ երկկողմ առևտրաշրջանառության մակարդակը գտնվում է ցածր մակարդակի վրա և ավելացրել, որ երկու երկրների կառավարություններն այժմ քննարկում են կոնկրետ քայլեր ու նախագծեր, որոնք նոր թափ կհաղորդեն հայ-բելառուսական տնտեսական կապերին:
Վարչապետը կարևորել է բելառուսական կապիտալի ներգրավումը Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտի և հեռանկարային համարել բելառուսցի գործընկերների հետ համագործակցությամբ մեր երկրում գյուղտեխնիկայի, վերելակների արտադրության կազմակերպումը, գյուղմթերքների վերամշակման, տրանսպորտի և այլ ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը: ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է բելառուսական բիզնեսի համար ստեղծել առավելագույնս բարենպաստ պայմաններ:
Բոլեսլավ Պիրշտուկն արդյունավետ է գնահատել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի աշխատանքները և նշել, որ կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք կգործեն տարբեր ոլորտներում և իրենց աշխատանքներով կփորձեն նպաստել հայ-բելառուսական բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը:
Բելառուսի ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալը կարևորել է տնտեսական կապերի խթանումը և այդ առումով անհրաժեշտ համարել երկկողմ ուղիղ ավիաչվերթերի կազմակերպումն ու համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը: Բոլեսլավ Պիրշտուկը համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրներն ունեն համագործակցության զարգացման մեծ հնարավորություններ ու ներուժ:
15:36 21/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲելառուս խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
16:07 20/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արցախն ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը». Էդուարդ Շարմազանով

Карен Карапетян: армянская сторона готова создать для белорусского бизнеса максимально благоприятные условия 11/21/2017   17:13  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял делегацию во главе с заместителем председателя Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь, сопредседателем межпарламентской комиссии Болеславом Пирштуком. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Премьер-министр выразил уверенность, что итоги проведенного в Ереване 10-го заседания межпарламентской комиссии будут способствовать дальнейшему развитию и укреплению двусторонних политических и экономических отношений. Придавая особо важное значение взаимодействию в экономической сфере, Карен Карапетян отметил, что уровень двустороннего торгового оборота находится на низком уровне и добавил, что правительства двух стран в настоящее время обсуждают конкретные шаги и проекты, которые придадут новый размах армяно-белорусским экономическим связям.
Премьер-министр подчеркнул важность привлечения белорусского капитала в свободную экономическую зону в Мегри и отметил перспективность организации в нашей стране в сотрудничестве с белорусскими партнерами производства сельхозтехники, лифтов, переработки сельхозпродукции, реализации программ в сфере транспорта и в других областях. Глава правительства РА подчеркнул, что армянская сторона готова создать для белорусского бизнеса максимально благоприятные условия.
Болеслав Пирштук оценил работу 10-го заседания межпарламентской комиссии как эффективную и отметил, что стороны договорились создать рабочие группы, которые будут действовать в различных сферах и своей работой стремиться способствовать постоянному развитию дружественных армяно-белорусских отношений. Заместитель председателя Палаты представителей НС Республики Беларусь отметил важность стимулирования экономических связей и в этом плане подчеркнул необходимость организации двусторонних прямых авиарейсов и создания совместных предприятий. Болеслав Пирштук выразил убежденность, что обе страны имеют большие возможности и потенциал для развития сотрудничества.
18:22 28/11/2016  |  Лента новостейДелегация ВС Беларуси прибыла в Ереван с двухдневным визитом
13:44 26/01/2016  |  Лента новостейАрмения и Беларусь обсудили перспективы сотрудничества с учетом участия двух стран в ЕАЭС
15:45 09/12/2015  |  Лента новостейВ Минске подвели итоги выполнения плана сотрудничества на 2015 год между Минобороны Армении и Беларуси
16:26 28/08/2015  |  Лента новостей Президент Армении обсудил с послом Беларуси перспективы двустороннего сотрудничества
18:47 14/05/2013  |  Лента новостейСерж Саргсян и Александр Лукашенко присутствовали при обряде освящения новой церкви в городе Абовян