Հրաչյա Հարությունյանը տեղափոխվեց Հայաստան 07/21/2017   10:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնությունում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը 20.07.2017թ-ին տեղափոխվել է Հայաստանի Հանրապետություն՝ «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» 1983թ. եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված կարգով պատժի մնացած մասը կրելու համար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Դատապարտյալի փոխանցումից հետո, համաձայն վերը նշված կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի, օտարերկրյա պետության կայացրած դատավճիռը պետք է ճանաչվի ՀՀ իրավասու դատարանի կողմից՝ կատարելով քրեորեն պատժելի արարքի համապատասխանեցում ՀՀ քրեական օրենսգրքին՝ անփոփոխ թողնելով սահմանված պատիժը:
ՌԴ իրավասու դատարանի դատավճիռը ճանաչելուց և այն կատարման ուղարկելուց հետո ՀՀ ներպետական օրենսդրության համաձայն՝ պատիժը կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը և պատիժը կրելու վայրը որոշում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության տեղաբաշխման հանձնաժողովը:
22:26 20/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանություն. Հրաչյա Հարությունյանը հայտնել է պատիժը Հայաստանում կրելու ցանկություն
09:17 23/07/2015  |  ՄամուլՀրաչյա Հարությունյանին Հայաստան տեղափոխելու խնդիրն առաջիկայում կլուծվի. «Ժողովուրդ»

Осужденный в России Грачья Арутюнян экстрадирован в Армению 07/21/2017   10:40  |  Лента новостей
Осужденный в Российской Федерации гражданин Армении Грачья Арутюнян 20-го июля был экстрадирован на родину для дальнейшего отбывания наказания в РА в соответствии с Конвенцией о передаче осужденных лиц от 1983 года. Об этом сообщает пресс-служба министерства юстиции РА.
После передачи осужденного, согласно ст. 10 указанной Конвенции вынесенный иностранным государством приговор должен быть признан компетентным судом РА. Наказание, назначенное в Государстве вынесения приговора, должно быть приведено в соответствие с наказанием, предусмотренным Уголовным кодексом РА за аналогичное преступление.
После признания вынесенного судом РФ приговора и направления его на исполнение, в соответствии с внутригосударственным законодательством РА, для отбывания наказания вид исправительного учреждения и место отбывания наказания определяет Комиссия по распределению Уголовно-исполнительного управления Минюста Армении.
12:46 05/08/2014  |  Лента новостейОбвиняемый в рамках дела о резонансном ДТП под Подольском гражданин Армении Г. Арутюнян получил 6 лет и 9 месяцев колонии