Հանրապետության Նախագահի աշխատանքային այցը Արագածոտնի մարզ 07/19/2017   15:14
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առավոտյան աշխատանքային այցով մեկնել է Արագածոտնի մարզ:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահն այցելել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարան՝ ծանոթացել աստղադիտարանի գիտակրթական դերի ամրապնդման և երիտասարդ կադրերի ներգրավման նպատակով աստղադիտարանի կողմից առաջարկվող նախագծերին, որոնք միտված են խթանելու նաև զբոսաշրջությունն այդ տարածաշրջանում:
Առաջարկներից մեկը վերաբերել է գիտակրթական կենտրոնի ստեղծմանը, որի գործունեությունը հիմնված կլինի հայկական վիրտուալ աստղադիտարանի միջոցով ժամանակակից եղանակներով աստղագիտության ուսուցման գաղափարի վրա։
Բյուրականի աստղադիտարանի ճանաչողական դերի ամրապնդման, ինչպես նաև դպրոցականներին, ուսանողներին և այլ այցելուների, այդ թվում՝ օտարերկրյա հյուրերին Հայաստանի գիտական արժեքները ցուցադրելու նպատակով աստղադիտարանը ծրագրում է ստեղծել նաև այցելությունների կենտրոն, որի կազմում կկառուցվի աստղագիտության պատմության թանգարան, աստղացուցարան (պլանետարիում), հանրային դասախոսությունների սրահ, կբարեկարգվեն աստղադիտակ տանող ճանապարհը և հարակից տարածքները։
Հանրապետության Նախագահը աստղադիտարանի ղեկավարության և ՀՀ ԳԱԱ նախագահի հետ քննարկել է ներկայացված առաջարկների իրականացման հնարավորությունները, առաջնահերթությունները, խնդիրները, ինչպես նաև նախանշված նպատակներին հասնելու համար հնարավոր այլ տարբերակներ:
Հանրապետության Նախագահի այցի ժամանակ քննարկվել են նաև աստղադիտարանի կողմից Վ․ Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակի և նրա կանոնակարգի փոփոխման մասին առաջարկությունները, որոնք նպատակ ունեն մրցանակը դարձնել Հայաստանի համար է՛լ ավելի օգտակար և արդյունավետ:
Մրցանակի առաջարկվող ձևափոխությունը, ըստ այն ներկայացնողների, մեծապես կնպաստի Հայաստանում աստղագիտական հետազոտություններին, ինչպես նաև հայ գիտնականներին հնարավորություն կտա ավելի ակտիվորեն ինտեգրվել միջազգային աստղագիտական հանրությանը, ուսանողների և աշակերտների շրջանում կմեծացնի աստղագիտության նկատմամբ հետաքրքրությունը։
Բյուրականի աստղադիտարանից Հանրապետության Նախագահը մեկնել է Աշտարակ քաղաք, որտեղ ներկա է գտնվել վերակառուցված և հիմնանորոգված Հայաստանի «Սևան» մարզական հասարակական կազմակերպության մանկապատանեկան մարզադպրոցի բացման արարողությանը:
Նախագահ Սարգսյանը քաղաքային իշխանությունների, մարզաշխարհի ներկայացուցիչների, դպրոցի ղեկավարության և մարզիչների ու սաների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել մարզադպրոցում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, մարզումների համար ստեղծված պայմաններին և հնարավորություններին, զրուցել մարզաշխարհի ներկայացուցիչների ու դպրոցի սաների հետ:
Աշտարակի մարզադպրոցի վերակառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են պետական բյուջեի միջոցների հաշվին: Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությամբ մեկնարկած ծրագիրը ավարտվել է 2017թ. հուլիսին: Ծրագրի արժեքը շուրջ 463 մլն դրամ է:
Պատասխանատուների հավաստմամբ, վերակառուցված մարզադպրոց կարող են հաճախել Աշտարակի և հարակից համայնքների շուրջ 350 մարզիկներ, դպրոցում կգործեն ազատ և հունահռոմեական ոճերի ըմբշամարտի, վոլեյբոլի, բռնցքամարտի, ֆուտբոլի, բասկետբոլի և ծանրամարտի խմբակներ:

Президент Армении побывал с рабочим визитом в Арагацотнской области 07/19/2017   17:41  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня утром с рабочим визитом отправился в Арагацотнскую область республики. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян побывал в Бюраканской астрофизической обсерватории имени В. А. Амбарцумяна НАН РА. Глава государства ознакомился с предлагаемыми проектами по укреплению научно-образовательной роли обсерватории и привлечению молодых кадров, что нацелено также на стимулирование туризма в этом регионе.
Одно из предложений касалось создания научно-образовательного центра, деятельность которого будет основана на идее обучения современными методами астрономии посредством армянской виртуальной обсерватории.
Обсерватория планирует также создать центр посещений, в составе которого будут построены музей истории астрономии, планетарий, зал публичных лекций, будут благоустроены ведущая к телескопу дорога и прилегающие территории.
Глава государства вместе с руководством обсерватории и президентом Национальной академии наук обсудил возможности реализации представленных предложений, приоритеты, проблемы, а также возможные иные способы достижения обозначенных целей. В ходе визита президента обсуждались также предложения относительно Международной научной премии имени Виктора Амбарцумяна, цель которых – сделать премию более полезной и эффективной для Армении.
Из Бюраканской обсерватории президент Армении направился в Аштарак, где принял участие в церемонии открытия реконструированной  и отремонтированной детско-юношеской спортивной школы спортивной общественной организации “Севан”.
Президент С. Саргсян в сопровождении представителей городских властей, спортивных деятелей, руководства школы, тренеров и воспитанников совершил экскурсию по спортивной школе, ознакомился с проведенными работами, созданными для тренировок условиями и возможностями, побеседовал с представителями спортивного мира и воспитанниками данной школы.
Реконструкционные и ремонтные работы были проведены за счет средств государственного бюджета. Стартовавшая по поручению президента Армении программа была завершена в июле 2017 года. Стоимость программы составляет около 463 млн. драмов.
По словам ответственных лиц, отремонтированную спортивную школу могут посещать около 350 спортсменов – как из Аштарака, так и из близлежащих сел. В школе будут действовать секции по вольной и греко-римской борьбе, волейболу, боксу, футболу, баскетболу и тяжелой атлетике.