Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վանաձորում ներկա է գտնվել տեխնոլոգիական կենտրոնի բացմանը 10/29/2016   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Լոռու մարզ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ներկա է գտնվել Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի բացման արարողությանը, որի հիմնման ծրագիրը իրականացվել է ՀՀ կառավարության կողմից՝ գլխավոր օպերատոր ճանաչված «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի միջոցով: Ծրագիրն ուղղված է Վանաձորում ժամանակակից գիտելիքահենք և ինովացիոն ենթակառուցվածքներով հագեցած տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծմանը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, որակյալ տեխնոլոգիական մասնագետների պատրաստմանն ու վերապատրաստմանը, ինչպես նաև մարզի սկսնակ ընկերություններին և անհատ ձեռնարկատերերին բիզնես աջակցության տրամադրմանը:
Սերժ Սարգսյանը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, ընձեռած հնարավորություններին, իրականացվող ծրագրերին և զարգացման հեռանկարին:
Ոլորտի պատասխանատուները և տեխնոլոգիական կենտրոնի ներկայացուցիչները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են կենտրոնում արդեն գործող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտական ոլորտների ուսումնական լաբորատորիաները, սկսնակ թիմերի համար ստեղծված համատեղ աշխատանքային տարածքը, մետաղամշակման գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիան, որը, նրանց հավաստմամբ, բացառիկ հնարավորություն կընձեռի ճարտարագիտական ոլորտում (ներառյալ` ճշգրիտ ճարտարագիտություն, մեքենաշինություն, մաքուր տեխնոլոգիաներ) նախատիպերի մշակման, փորձարկման և նոր արտադրանքների ու լուծումների մշակման համար՝ խթանելով նորարարությունների զարգացումը Հայաստանում և հնարավորություն ընձեռելով գյուտարարներին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և գիտնականներին զգալիորեն արագացնել գյուտի կամ նոր արտադրանքի մուտքը շուկա:
ՀՀ Նախագահին զեկուցել են նաև, որ կենտրոնի գործունեության ընթացքում առնվազն 150 թիմերի, ընկերությունների, գյուտարարների և անհատ ձեռներեցների տրամադրվել են բիզնես աջակցության ու խորհրդատվական ծառայություններ: Նախատեսվում է, որ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեության արդյունքում կձևավորվեն առնվազն 150 ուղղակի և 1000 անուղղակի աշխատատեղեր՝ շուրջ 300 հազար դրամ միջին ամսական աշխատավարձով, տարեկան կպատրաստվի և կվերապատրաստվի առնվազն 500 մասնագետ, աջակցություն կստանան տարեկան առնվազն 50 թիմ և կազմակերպություն։
Ի նշանավորումն տեխնոլոգիական կենտրոնի բացման, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շրջայցի ավարտին եղևնի է տնկել կենտրոնի բակում:

Президент Армении присутствовал на открытии Ванадзорского технологического центра 10/29/2016   17:22  |  Лента новостей
Президент Армении Серж  Саргсянв рамках рабочего визита в Лорийскую область присутствовал на открытии Ванадзорского технологического центра, основанного Фондом "Инкубатор предприятий" при поддержке правительства Армении. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Программа нацелена на создание в Ванадзоре технологического центра, оснащенного основанными на знаниях и инновациях современными инфраструктурами, привлечение иностранных инвестиций, подготовку и переподготовку квалифицированных специалистов, а также предоставление бизнес-содействия стартапам и начинающим частным предпринимателям.
Серж Саргсян осмотрел территорию центра, ознакомился с созданными условиями, предоставляемыми возможностями, реализуемыми  проектами и перспективами развития.
Сотрудники технологического центра и представители сферы показали президенту уже действующие инженерные и ИТ-лаборатории, рабочее пространство для стартапов, оснащенную сверхсовременными оборудованием по обработке металлов лабораторию. Все это, по их заверению,   создаст исключительные возможности в сфере инженерии (в том числе точной инженерии, машиностроения, “чистых технологий”) для разработки и испытания прототипов, стимулируя развитие инновационных технологий и позволяя  изобретателям, технологическим компаниям и ученым существенно ускорить выход изобретения или новой продукции на рынок.
Главе государства также было доложено о том, что в период работы центра не менее 150 команд, компаний, изобретателей и индивидуальных предпринимателей получили бизнес-содействие и консультации. Предполагается, что в результате деятельности Ванадзорского центра будет создано 150 прямых и 1000 косвенных рабочих мест со среднемесячной зарплатой примерно 300 тыс. драмов. Кроме того, ежегодно будет подготовлено и переподготовлено не менее 500 специалистов, содействие будет оказано не менее 50 командам и организациям.