Հայաստանի և Շվեդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ 07/11/2017   10:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 10-ին Հայաստանի և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Մարգոտ Վալստրյոմը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Շվեդիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Իր ուղերձում նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշում է, որ անցած քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրների միջև հաստատվել է ամուր և բարեկամական գործընկերություն, արդյունավետ համագործակցություն, որը ներառում է քաղաքական երկխոսություն, փոխգործակցություն միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, միջխորհրդարանական կապեր, առևտուր, մշակութային և ակադեմիական փոխանակումներ և բազմաթիվ այլ ոլորտներ:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնում, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի խորացնել և ընդլայնել երկկողմ գործընկերությունը՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմն իր ուղերձում, մասնավորապես, նշում է, որ երկկողմ հարաբերությունները դրական հունով են զարգանում: Նրա բնորոշմամաբ Շվեդիայի համար կարևոր է Հայաստանի հետ ընդլայնված համագործակցությունն ինչպես երկկողմ հարթությունում, այնպես էլ Եվրամիության հետ ստորագրվելիք Համընդհանուր և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Նախարար Վալստրյոմը ընդգծում է, որ առկա է հսկայական ներուժ երկու երկրների միջև խորացված համագործակցության համար մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները և ազատությունները: Երկխոսությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթություններում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում, ամուր հիմք կծառայի փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման համար:

В Швеции придают важное значение расширенному сотрудничеству с Арменией 07/11/2017   12:29  |  Лента новостей
Mинистры иностранных Армении и Швеции Эдвард Налбандян и Маргот Вальстрём 10-го июля обменялись посланиями по случаю 25-летию установления дипломатических отношений между двумя странами. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В своем послании глава внешнеполитического ведомства Армении отметил, что за четверть века между двумя странами установились крепкие, дружественные отношения и налажено эффективное сотрудничество, включая политический диалог, взаимодействие в рамках международных организаций, межпарламентские связи и др.
Налбандян выразил уверенность в том, что благодаря совместным усилиям удастся углубить и расширить двустороннее сотрудничество во благо двух дружественных стран и народов.
В свою очередь глава МИД Швеции в своем послании отметила, что двусторонние отношения развиваются в положительном русле. В Швеции придают важное значение расширенному сотрудничеству с Арменией как в двустороннем формате, так и в рамках планируемого к подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС.
Маргот Вальстрём констатировала наличие огромного потенциала для углубленного сотрудничества между двумя странами в ряде областей, в частности, в сфере  прав человека и основных свобод. По ее словам, диалог в двустороннем и многостороннем форматах, в том числе в рамках ООН, послужит крепкой основой для расширения взаимовыгодного сотрудничества.