Ամեն մի վայրկենական պայծառացման պատմության թիկունքում թաքնված է երկար տարիների տքնաջան աշխատանք. Նախագահ 05/26/2017   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի մրցանակների հանձնման արարողությունը: Մի շարք բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար շնորհված մրցանակները՝ համանուն վկայագիրը և դրամական պարգևը, մրցանակակիրներին հանձնել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և «Ռոբերտ Պողոսյան և որդիներ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ, սփյուռքահայ բարերար Ժան Պողոսյանը: Նախագահի մրցանակները շնորհվել են հիմք ընդունելով տվյալ բնագավառում ՀՀ Նախագահի մրցանակ հիմնելու մասին հրամանագիրը և հաշվի առնելով համապատասխան բնագավառների հանձնախմբերի առաջարկությունները:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է մրցանակի արժանացածներին, մաղթել նրանց ստեղծագործական մեծ եռանդ և նորանոր ձեռքբերումներ:
«Սիրելի՛ Ժան, արդեն տարիներ շարունակ մենք միասին բացահայտում ենք մեր երկրի և ժողովրդի ստեղծագործական ներուժը, խրախուսում ենք մեր գիտնականներին և արվեստագետներին՝ շարունակելու իրենց նվիրական աշխատանքը: Սա լուրջ ներդրում է Հայաստանի շենացման գործում, և, անշուշտ, մեծապես գնահատում ենք»,- շնորհավորելով բարերարին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ, ըստ ավանդույթի, մեր ժողովրդի ստեղծագործական մտքի և թռիչքի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը՝ հայոց այբուբենը, Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցին երևացել է տեսիլքի ձևով: Պատմաբաններն ասում են, որ շատ գիտական հայտնագործություններ պատահականության, անգամ երազի արդյունքում են կատարվել:
Միաժամանակ նկատել է, որ նման պնդումները կարող են հիմքեր ունենալ, սակայն ճշմարտությունն արտացոլում են միայն մասամբ: «Այո՛, պայծառացումը կարող է տեղի ունենալ վայրկենապես՝ անգամ ենթագիտակցության մեջ: Սակայն նման, այսպես ասած, «պատահականությունները» տեղի են ունենում միայն այն մարդկանց հետ, ովքեր տարիներ շարունակ հող են պատրաստել դրա համար:
Ստեղծագործական աշխատանքը պահանջում է տարիների սևեռուն և հետևողական նպատակադրում: Տեղեկատվության, գիտելիքի, հմտության և փորձի համադրումը երբեք չի կարող անհետևանք լինել: Դրանք են այն ամուր հիմքերը, որ բերում են ստեղծագործական թռիչքի: Ամեն մի վայրկենական պայծառացման պատմության թիկունքում թաքնված է երկար տարիների տքնաջան աշխատանք»,- ասել է Ս.Սարգսյանը եւ վստահություն հայտնել,որ պարգևին արժանացած յուրաքանչյուր ոք ունի իր երկարամյա ջանքերի, ճշմարտության փնտրտուքների, սխալների հայտնաբերման և շտկման մի յուրահատուկ պատմություն:
Այս պարգևատրումը առաջին հերթին երիտասարդների համար թող լինի հաջողության պատմության առաջին էջը, որպեսզի նոր պարգևները և միջազգային ճանաչումը չուշանան:
ՀՀ Նախագահի հրամանագրերով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել Բագրատ Էստուկյանին (Թուրքիա)՝ Հայոց ցեղասպանության խնդիրը «Ակոս» թերթում մշտապես արծարծելու համար, Հանս-Լուկաս Կիզերին (Շվեյցարիա)` Հայոց ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրության բնագավառում ունեցած ծանրակշիռ վաստակի համար:
Հանրապետության Նախագահի այլ հրամանագրերով, ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել.
տեխնիկական գիտությունների և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների բնագավառում՝ Գևորգ Բաղդասարյանին և Մարինե Միկիլյանին` «Մագնիսաառաձգական փոխազդեցությունների էֆեկտները հաղորդիչ սալերում և թաղանթներում» (անգլերեն) մենագրության համար,
գրականության բնագավառում՝ Ղուկաս Սիրունյանին՝ «Բաց արեք ես եմ» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
արվեստի բնագավառում՝ Ռիմա Նանյանին՝ «Անորոշ մարմնավորումներ» գրաֆիկական շարքի համար, Լևոն Պողոսյանին՝ «Հին Աստվածներ» քանդակների շարքի համար,
գրականության բնագավառում՝ Արմեն Սարգսյանին՝ «Չկարդացած գրքերի փոխարեն» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար, Արամ Մամիկոնյանին՝ «Ծանր ջուր» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Դասական երաժշտության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
«Երգեցողություն» անվանակարգում, բարձր կատարողական արվեստի համար՝ Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանին և Մարիաննա Մարտիրոսյանին,
«Գործիքային կատարում» անվանակարգում, լավագույն կատարման համար՝ Ռոման Նամալյանին (դաշնամուր) և Արսեն Զաքարյանին (կլարնետ):
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի հիմնումից ի վեր (2001-2017թթ.) 348 անհատ և կազմակերպություն, այդ թվում՝ 24 միջազգային, արժանացել են մրցանակի:

Церемония вручения премий Президента Армении за 2016 год состоялась в Ереване 05/26/2017   16:18  |  Лента новостей
В президентской резиденции сегодня состоялась церемония вручения Премий Президента Республики Армения 2016 года. Премии, присуждённые за значительный вклад в ряде сфер: одноимённые свидетельства и денежные премии, лауреатам вручили президент Серж Саргсян и представитель фонда "Роберт Погосян и сыновья", филантроп из диаспоры Жан Погосян. Премии Президента присуждены на основании Указа президента РА об учреждении Премии Президента РА в данной сфере и учитывая предложения комитетов соответствующих сфер.
Серж Саргсян поздравил лауреатов Премии, пожелал им большой творческой энергии и новых достижений.
Серж Саргсян во время церемонии вручения Премий выступил с речью. Текст выступления приводит пресс-служба главы государства:
"Уважаемые Дамы и Господа,
Дорогие лауреаты,
Сердечно приветствую вас и поздравляю с тем, что вы удостоены Премии Президента Республики Армения. Очень рад, что сегодня встречаемся и общаемся по столь приятному поводу, давая должную оценку вашим заслугам.
В этом деле уже на протяжении лет нас поддерживали члены уважаемой семьи Погосян. Пользуясь случаем, в самом начале своего выступления хочу от имени всех нас в очередной раз выразить им благодарность за совместное выполнение этой важнейшей работы.
Дорогой Жан, уже на протяжении многих лет мы вместе выявляем творческий потенциал нашей страны и народа, поощряем наших учёных и деятелей искусства продолжать их преданную работу. Это серьёзный вклад в дело благоустройства Армении, и, несомненно, мы это высоко ценим.
По традиции, одно из самых важных достижений творческой мысли нашего народа - армянский алфавит, был явлён Святому Месропу Маштоцу в видении. Историки говорят, что многие научные открытия сделаны в результате случайности, даже сна.
Подобные утверждения могут иметь основу, однако они отображают истину только частично. Да, просветление может произойти мгновенно, даже в подсознании. Однако подобные, так сказать, «просветления» происходят лишь с теми людьми, которые на протяжении лет готовили почву для этого.
Творческая работа требует сосредоточенной и последовательной целеустремлённости. Сопоставление информации, знаний, навыков и опыта никогда не может быть бесследным. Это те прочные основы, которые приводят к творческому взлёту. За кулисами любой истории мгновенного просветления скрывается упорная работа многих лет.
Уверен, что каждый, кто удостоился этой премии имеет свою своеобразную историю многолетних усилий, поисков истины, выявления и исправления ошибок.
Это награждение, в первую очередь, пусть будет для молодых людей первой страницей истории успеха, чтобы новые награды и международное признание не запоздали.
Уважаемые лауреаты,
Завершая своё выступление, вновь поздравляю вас и желаю большой творческой энергии и новых достижений, во славу нашего народа и на благо человечества.
Указами Президента РА за значительный вклад в дело признания Геноцида армян премия 2016 года присуждена Баграту Эстукяну (Турция) за постоянное обращение к проблеме Геноцида армян в газете «Акос», Гансу-Лукасу Кизеру (Швейцария) за весомые заслуги в сфере изучения истории Геноцида армян.
Другими указами Президента Республики Премии Президента РА 2016 года присуждены:
в сфере технических наук и информационных технологий: Геворгу Багдасаряну и Марине Микилян за монографию «Эффекты магнитоупругого взаимодействия в передающих пластинах и оболочках» (на английском);
в сфере литературы: Гукасу Сируняну за сборник стихотворений «Откройте, это я».
Молодёжная премия Президента Республики Армения 2016 года присуждена:
в сфере искусства: Риме Нанян за графическую серию «Неопределённые воплощения»,
Левону Погосяну за серию скульптур «Старые Боги»;
в сфере литературы: Армену Саргсяну за сборник стихотворений «Вместо непрочитанных книг», Араму Мамиконяну за сборник стихотворений «Тяжёлая вода».
В сфере классической музыки Молодёжная премия Президента Республики Армения 2016 года присуждена:
в номинации «Пение» за высокое исполнительское искусство - Саргису Бажбеук-Меликяну и Марианне Мартиросян,
в номинации «Инструментальное исполнение» за лучшее исполнение - Роману Намаляну (фортепиано) и Арсену Закаряну (кларнет).
Со времени учреждения Премии Президента Республики Армения (2001-2017гг.) премии удостоены 348 лиц и организаций, в том числе, 24 международных.