Չի կարող վերադարձ լինել անցյալին, այդ թվում սահմանների առումով. Դավիթ Բաբայան. Lragir.am 05/18/2017   14:32  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը Lragir.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է վերջին օրերին հակառակորդի դրսևորած ակտիվությանն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաների երեխաների ծառայելու մասին զույցներին:
-Պարոն Բաբայան, Արցախի ՊՆ-ն պատժիչ գործողությունների տեսանյութ է հրապարակել։ Սա նախորդ օրը հակառակորդի դրսևորած ակտիվության պատասխա՞նն է։
-Մենք համարժեք պատասխան ենք տալիս ցանկացած ահաբեկչական ոտնձգության։ Մենք երբևէ առաջինը չենք խախտում զինադադարի ռեժիմը, ընդհակառակը, միշտ կոչ ենք անում, որ հակամարտությունը չունի լուծման ռազմական ճանապարհ, ոչ թե նրա համար, որ մենք ի վիճակի չենք պաշտպանել, մեր անվտանգությունն ապահովել, այլ նրա համար, որ դա ճիշտ չէ և փակուղի է տանում։ Բայց Ադրբեջանը միշտ դիմում է արկածախնդրության։ Սա գալիս է Ադրբեջանի ղեկավարության յուրահատկությունից։
Ի տարբերություն Արցախի՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունից և ոչ մեկը չի մասնակցել պատերազմական գործողությունների, իր կաշվի վրա չի զգացել՝ ինչ է պատերազմը, դրա համար նրանք պատերազմը դիտում են որպես մի ֆիլմ, բլոկբաստեր։ Իսկ Արցախի ողջ ժողովուրդն անցել է պատերազմով, դրա համար մենք չենք ուզում դրա կրկնությունը։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք ի վիճակի չենք, առավել ևս հաստատակամ չենք, որպեսզի պաշտպանենք մեր անկախությունն ու արժանապատվությունը։
Ադրբեջանը դիմել է սադրիչ գործողությունների և ստացել է համարժեք պատասխան։ Սա փաստորեն ահաբեկչության դեմ հակահարված էր, և կարծում եմ, որ նման հակահարվածի հիմնական մեղավորը նույն Ադրբեջանի հանցավոր իշխանություններն են, որոնք ստիպում են մեզ դիմել նման քայլերի։
- Իսկ մեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների երեխաները ծառայո՞ւմ են բանակում, արդյոք նրանց  համար է՞լ այս ամենը հոլիվուդյան ֆիլմ չէ։
- Իհարկե ծառայում են, ոնց կարելի է համեմատել դա ադրբեջանցիների հետ։ Մեր բնակչության մեծ մասը, հատկապես Արցախի, շատ լավ գիտի՝ ինչ է պատերազմը. Մեկը կորցրել է իր հարազատին, մեկը՝ ծնողին, մեկը՝ որդուն, մեկը՝ ընկերոջը։ Այսինքն՝ Արցախում որևէ մեկը չկա, որի համար պատերազմն անցած լինի առանց հետևանքի։
Երևի նկատի ունեք Արցախի իշխանություններին, ոչ թե Հայաստանի։
Ես նկատի ունեմ առհասարակ մեր իշխանություններին, առհասարակ մեր հասարակությանը, եկեք չտարանջատենք իշխանություններին հասարակությունից։ Դա Ադրբեջանի իշխանությունների յուրահատկությունն է, մանավանդ, որ առաջին արցախյան պատերազմում միայն Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններն են զգացել՝ ինչ է պատերազմը, այն էլ ոչ լիարժեք ձևով, որովհետև պատերազմը հիմնականում ընթանում էր Արցախի ներսում և սահմանամերձ որոշ շրջաններում, որոնք մենք ստիպված ազատագրել ենք։ Ադրբեջանի այլ քաղաքներ չեն իմացել՝ ինչ է պատերազմը։ Նրանք չունեին խնդիր շրջափակման հետ, նրանք չգիտեին՝ ինչ են զրկանքները, դրա համար այսպես ասած վիրտուալ իրականության հետ գործ ունեին։ Բայց նրանք պետք է չսխալվեն, որովհետև այս անգամ, եթե Աստված մի արասցե, նման բան լինի, պատերազմը լոկալ կամ վիրտուալ բնույթ չի կրելու։ Դրա համար մենք ասում ենք, որ դեմ ենք պատերազմին, որովհետև միայն աննորմալը կարող է ուրախանալ նույնիսկ հակառակորդի երեխաների, անմեղ բնակչության մահվամբ։ Դրա համար մեր պետության ռազմավարությունն ակտիվ պաշտպանությունն է, մենք երբեք չենք դիմում ագրեսիայի, բայց կանխելու ենք ցանկացած ագրեսիայի փորձ։
- Շատերը նշում են, որ «ազգ-բանակ» հայեցակարգի հիմքում պետք է առաջին հերթին հավասարության սկզբունքը դնել, որ բոլորի երեխաները պետք է ծառայեն բանակում՝ անկախ պաշտոնից ու դիրքից։ Չե՞ք կարծում, որ միայն այդ հավասարության դեպքում բանակն ընկալելի կլինի հասարակության համար։
- Իհարկե, քանի որ մեր բանակը դեռևս պրոֆեսիոնալ չէ, այսինքն ունենք համընդհանուր զորակոչ, ապա դեմ ենք, որ մտածենք, թե կան կատեգորիաներ, որոնք չպետք է ծառայեն։ Բայց մարդիկ կան, որոնք ֆիզիկապես ի վիճակի չեն ծառայել, մարդիկ կան, որոնք կարող են ազատվել ծառայությունից իրենց մասնագիտության հետ կապված։ Չեմ ասում, որ դա կրի զանգվածային բնույթ, բայց ցանկացած նորմալ երկրում կան կատեգորիաներ, որոնք չեն ծառայում։ Պարտադիր չէ, որ բոլորը գնան բանակ, առավել ևս կանայք, ես անձամբ դեմ եմ դրան։ Կանայք կարող են կամավոր բանակ գնալ, բայց պարտադիր չպետք է լինի։ Ի վերջո, հայ կինը մեր օջախի պահապանն է։ Իսկ մնացած մասով, հիմա մենք ունենք համընդհանուր զորակոչ, մեր բանակը պրոֆեսիոնալ չէ։ Գուցե ինչ-որ ժամանակ դառնա պրոֆեսիոնալ, թեև կան պրոֆեսիոնալ կատեգորիաներ, ասենք սպայական անձնակազմի մի մասը, պայմանագրային զինծառայողներ։
-Մոսկվայում ԱԳ նախարարների մակարդակով եռակողմ հանդիպումից հետո Մամեդյարովը հայտարարել է, որ հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է «խաղաղություն տարածքների դիմաց» սկզբունքով։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս հայտարարությունը և ձեր կարծիքով ինչու է նա նորից հնչեցնում այն։
-Մենք բազմիցս անդրադարձել ենք կարգավորման փիլիսոփայությանը։ Այստեղ կա մի կարևոր նրբություն։ Ընդհանրապես դա տրամաբանական բան է, մենք այստեղ չպետք է հայտնագործություն անենք։ Երբ խոսվում է այս կամ այն քայլերի մասին, երբ կողմերից մեկը ինչ-որ պատրաստակամություն է հայտնում ինչ-որ քայլ կատարել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, նա առնվազն պետք է ակնկալի, որ մյուս կողմը պետք է համարժեք քայլ կատարի։ Հիմա տեսեք, երբ Ադրբեջանը նման հայտարարություն է անում, ինձ թվում է՝ սա ահաբեկչության ևս մեկ ձև է։ Սա ցույց է տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն պարզապես չի ուզում կարգավորում և քողարկված ձևով բանաձևեր է ներկայացնում, որ հետո ասի՝ դե ես ներկայացրել եմ, եթե ստացվի համաձայնել, դուք եք մեղավոր, որ ձեր ճակատագիրն այնպես է, որ նոր ցեղասպանություն տեղի ունեցավ։ Այսինքն՝ ի՞նչ է նշանակում «տարածքներ խաղաղության դիմաց»։ Այդ կատեգորիաները համարժե՞ք են իրար հետ։ Ես սա հարցնում եմ որպես տրամաբանություն ունեցող մարդ։ Խաղաղության դիմաց կարող է լինել միայն խաղաղությունը։ Երբ Ադրբեջանն ասում է՝ տվեք մեզ տարածքներ, մենք ձեզ խաղաղություն ենք տալիս, այսինքն՝ խաղաղության խոստում։ Ասենք թե տեսականորեն համաձայնում ենք, ու վաղը իրենք իրենց խոստումը չեն պահում, Արցախը դառնում է անկլավ, ինչպես եղել է 1988-91 թվականներին։ Իմիջիայլոց, այդ սահմանները կենսունակ չէին, և դա ցույց տվեց պատերազմը, այդ սահմանները հակառակորդի համար գայթակղիչ է, որ կարող են շրջափակել և ոչնչացնել Արցախը, որովհետև երբ դու պաշարված ես, անհնար է երկար դիմադրել։ Այսինքն՝ մենք հրաժարվում ենք մեր անվտանգության համակարգից, մեր սահմաններից, ինչը մեր անվտանգության կարևորագույն երաշխիքներից մեկն է, ու Ադրբեջանը վաղը իր խոստումը չի պահում։ Ինչպես բազմիցս խախտել է բազմաթիվ պայմանավորվածություններ առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ, երբ մի քանի զինադադար է կնքվել։
11:32 15/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄամեդյարովը չի բացառել Նալբանդյանի հետ հանդիպումը
15:24 13/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՂարաբաղի հիմնահարցն այսօր հայկական օրակարգի թիվ մեկ խնդիրն է. ԼՂՀ վարչապետ
11:05 10/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄոսկվան պատերազմ չի ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղում. Հոգլանդ

Не может быть возврата к прошлому, в том числе, по части территорий – интервью пресс-секретаря президента НКР Lragir.am 05/18/2017   14:46  |  Карабахский конфликт
Начальник Информационного управления при администрации президента Арцаха Давид Бабаян дал интервью Lragir.am. Текст беседы приводим без изменений и сокращений:
- Господин Бабаян, АО Арцаха осуществила карательную операцию и опубликовала видео. Это был ответ на активность противника?
- Мы даем адекватный ответ на любое террористическое поползновение. Мы не нарушаем режим перемирия первыми, наоборот, призываем оставаться на мирном пути, не потому, что не в состоянии защищать себя, а потому, что силовой путь ведет в тупик. Но Азербайджан не отказывается от авантюр.
В отличие от Арцаха, те, кто сейчас пребывают у власти в Азербайджане, не были непосредственными участниками военных действий, не ощущали на своей шкуре тяготы войны, потому и относятся к ней как блокбастеру. А арцахский народ прошел через горнило войны и не желает ее повторения. Но это не значит, что мы не в состоянии обеспечить собственную безопасность и достоинство. Азербайджан предпринял провокационные действия и получил адекватный ответ. Это, фактически, контртеррористический удар, и именно действия преступных властей Азербайджана вынуждают нам прибегать к подобным шагам.
- А служат ли дети высокопоставленных чиновников в Армении, не является и для них война блокбастером?
- Конечно, служат, это не идет ни в какое сравнение с Азербайджаном. Большая часть населения Армении и тем более Арцаха знает, что такое война. Кто-то потерял отца, сына, друга. В Арцахе не найти человека, который прошел бы войну без потерь.
И я не хочу делить Армению и Арцах, власти и общество. Во время первой войны лишь приграничные районы Азербайджана почувствовали на себе горечь войны, да и то относительно, потому что война шла в основном в пределах Арцаха и приграничных районах, которые мы освободили. Азербайджанцы не знают, что такое блокада, потери, они думают, что это виртуальная игра. Но они должны знать, что на сей раз, если не дай Бог, придется воевать, война не будет локальной или виртуальной. Поэтому мы против войны – только ненормальный человек может выступать за смерть и страдания. Поэтому стратегия нашего государства – активная обороны, мы не прибегаем к агрессии.
- Многие считают, что в основу доктрины «нации-армии» должен быть заложен принцип равенства, чтобы все молодые люди служили в армии. Вы не считаете, что равенство будет на пользу армии?
- Конечно, у нас же не профессиональная армия, призыв всеобщий, и нет категорий, которые освобождены от воинской обязанности. Но есть люди, которые физически не в состоянии служить, есть те, кто уволен в связи с профессией. Это не имеет массового характера, но в каждом государстве есть группы, которые не служат. Не обязательно, чтобы все служили в армии, особенно, женщины. А в целом у нас всеобщий призыв.
- После трехсторонней встречи в Москве глава МИД Азербайджана Мамедьяров заявил, что получил впечатление, будто вариант «отвод войск или территории в обмен на мир» возможен». Как вы расцениваете это заявление?
- Есть важный нюанс. Существует определенная логика, и не нужно делать открытий. Если одна из сторон изъявляет готовность к какому-то шагу в направлении урегулирования, то она должна ожидать адекватного шага другой стороны. Заявление Азербайджана – это террор, запугивание. Оно указывает на то, что официальный Баку не желает урегулирования и просто предлагает некую формулу, чтобы потом сказать – мы вам предлагали, вы отказали, и вы сами виноваты в том, что ваш народ подвергся геноциду. Что значит «территории в обмен на мир»? Разве это соразмерные понятия? В обмен на мир может быть только мир. Фактически, Азербайджан обещает взамен территорий мир. То есть, если теоретически согласиться, то завтра Арцах может вновь стать анклавом в границах 1988-91 гг.. А границы эти нежизнеспособны, и это показала война. В этих границах противник всегда будет стремиться уничтожить осажденный Арцах. Получается, что нам предлагают отказаться от системы безопасности, от наших границ, которые являются важнейшей гарантией безопасности. А если Азербайджан завтра не сдержит обещание?
Азербайджан легко нарушает собственные законы и конституцию, героизирует Рамиля Сафарова, который зарубил армянского офицера, награждает офицеров, которые отрубили голову военнослужащему ВС Кяраму Алояну, это государство, которое грозит сбивать гражданские самолеты. Заявление Мамедьярова – это признание в том, что Азербайджан не готов к переговорам, и это просто жульничество.
Если они хотят поговорить о границах и территориях, пусть начнут переговоры. Есть проблема Шаумянского района, Геташена, Мартунашена, Северного Арцаха, и нужно все эти вопросы обсуждать в пакете. А формулы «территории в обмен на мир» или открытие нефтепровода в обмен на мир несерьезно.
Не может быть возврата к прошлому, в том числе по части границ. Если Азербайджан получит то, что требует, то его территория возрастет на 5%, а мы потеряем 65%. Разве это адекватный обмен? Речь идет не об амбициях, а о безопасности и будущем народа и государства.