Հայատյացություն ու ահաբեկչությունն Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքն են. Դավիթ Բաբայան 05/08/2017   15:50  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
«Հայատյացություն ու ահաբեկչությունն Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքն են։ Կան որոշ հանգամանքներ, որոնք ավելի են խթանում ադրբեջանցիների նման պահվածքը։
Ադրբեջանում բավական յուրահատուկ իրավիճակ է ստեղծվել։ 2016-ին քառօրյա պատերազմ սանձազերծելով՝ այդ երկիրը ձախողվել է և որքան էլ մեծ գումարներ է ներդնում ռազմական ոլորտում, չի կարողանում փոխել ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը։ Դրան գումարած՝ ալիևյան կլանի կողմից անվերահսկելի կոռուպցիան, նաև դե յուրե Ադրբեջանը սեփականաշնորհելը՝ ի դեմս Մեհրիբան Ալիևային այդ երկրի փոխնախագահ նշանակելու»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի տարածած  տեղեկություններին, թե հայերից և յուրայիններից կազմված հանցավոր խումբն, իբրև, պատրաստվում էր Բաքվում «ահաբեկչական» գործողություն իրականացնել։
Դ.Բաբայան խոսքով, սա, իհարկե, ստեղծում է բացասական տրամադրություններ, բողոքի մեծ շրջանակներ. «Ադրբեջանում, այդ թվում՝ ուժային կառույցներում, քիչ չեն դժգոհ մարդիկ։ Որպեսզի վերջիններիս չեզոքացնի, Ալիևը նրանց մեղադրում է հակառակորդի, այսինքն՝ հայերի հետ կապերի մեջ։ Սա նրան թույլ է տալիս ոգին կորցրած հասարակությանը ոգևորել, լեգիտիմացնել իր բռնաճնշումները, մյուս կողմից՝ միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ պայքարում է հակառակորդի ագրեսիվ քայլերի դեմ»։
Հարցին՝ ստեղծված իրավիճակում ինչպիսի՞ն պետք է լինի պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Հայկական կողմը չպետք է արձագանքի նմանօրինակ շինծու գործընթացներին։ Ադրբեջանցիներն իրականում պատասխանի չեն սպասում։ Միայն փորձում են սեփական հասարակության աչքում լեգիտիմացնել բռնաճնշումները»։
Հիշեցնենք, որ ըստ տեղեկատվության՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության, պաշտպանության նախարարության, ներքին գործերի նախարարությունների և ազգային անվտանգության ծառայության համատեղ ջանքերով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց խմբի, որոնք մեղադրվում են Հայաստանի գաղտնի ծառայությունների հետ գաղտնի համագործակցության մեջ։

Пресс-секретарь президента Арцаха: Армянофобия и терроризм – вот основа политики Азербайджана 05/08/2017   18:34  |  Карабахский конфликт
Армянофобия и терроризм – вот основа государственного строительства Азербайджана. Существует ряд факторов, которые еще больше способствуют подобному поведению азербайджанской стороны. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давид Бабаян, коснувшись распространенной азербайджанской стороной информации о выявлении группы военнослужащих и гражданских лиц, якобы работавших на армянские спецслужбы.
«В Азербайджане сложилась достаточно специфическая ситуация. Развязав в апреле 2016 года четырехдневную войну, Азербайджан потерпел фиаско. И, несмотря на внедрение в военную сферу больших средств, Баку не удается изменить военно-политический баланс сил. Плюс ко всему – неконтролируемая коррупция со стороны клана Алиевых и де-юре приватизация Азербайджана, проявившаяся в назначении Мехрибан Алиевой (супруга президента Азербайджана Ильхама Алиева. – Прим.ред) на пост вице-президента страны», – подчеркнул он.
По словам пресс-секретаря президента Арцаха, данное обстоятельство, конечно, создает негативные и протестные настроения в обществе.
«В Азербайджане, в том числе и в силовых структурах, немало недовольных людей. И с целью их нейтрализации Алиев обвиняет их в связях с противником, то есть – с армянской стороной. И это дает ему возможность попытаться поднять упавший дух общества, легитимировать проводимые им репрессии, а с другой стороны – показать международному сообществу, что он борется с агрессивными шагами противника», – отметил Д. Бабаян.
Отвечая на вопрос, какой должна быть позиция официального Степанакерта по данному вопросу, Давид Бабаян сказал: «Армянская сторона не должна реагировать на подобного рода выдумки. И на самом деле азербайджанская сторона не ждет никаких ответов. Лишь пытается легитимировать репрессии в глазах собственной общественности».