Քննարկվել են հայ-բուլղարական տնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր 05/05/2017   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիևային: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է միջ­պե­­տա­կան հարաբերությունները խորացնելու հարցում: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է տնտեսական համագործակցության, գործարար կապերի հետագա զարգացումը և այդ համատեքստում անհրաժեշտ համարել միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ բուլղար ներդրողները Հայաստանը կարող են դիտարկել Եվրասիական տնտեսական միության և իրանական շուկաներ մուտք գործելու հարթակ՝ ավելացնելով, որ բուլղարական կապիտալը հնարավորություն ունի ներգրավվել նաև Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտում: Կարեն Կարապետյանն ավելացրել է, որ համագործակցության հեռանկարներ է տեսնում նաև տրանսպորտի ոլորտում, մասնավորապես Սև ծով-Պարսից ծոց միջազգային տրանսպորտային միջանցքով մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների առումով: Վարչապետը խնդրել է իր ողջույններն ու շնորհավորանքները փոխանցել Բուլղարիայի նորընտիր վարչապետ Բոյկո Բորիսովին:
Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիևան նշել է, որ Բուլղարիան ևս կարևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը և ավելացրել, որ դրա համար լավ հիմք են երկկողմ բազմադարյա բարեկամական կապերը: Ընդգծելով տնտեսական փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը՝ նա անհրաժեշտ է համարել տարբեր բիզնես ֆորումների, գործարար կապերի խթանման, ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացման միջոցով առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը: Տիկին դեսպանը հավելել է նաև, որ Բուլղարիան պատրաստ է իր փորձը կիսել Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պետական կառավարման համակարգում, գյուղատնտեսության բնագավառում իրականացված բարեփոխումների ուղղությամբ:
Զրուցակիցները հայ և բուլղար ժողովուրդների շփումների ամրապնդման կարևոր հիմնաքարերից են համարել կրթամշակութային համագործակցությունը, մասնավորապես, մշակութային օրերի անցկացման և կրթական փոխանակման ծրագրերի միջոցով:

Болгарские инвесторы могут рассматривать Армению как площадку для выхода на рынки ЕАЭС и Ирана - Карен Карапетян 05/05/2017   16:53  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА Марию Павлову Цоцоркову-Каймактчиеву. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян отметил, что Армения заинтересована в вопросе углубления межгосударственных отношений с Болгарией. Премьер Армении заявил о важности дальнейшего развития экономического сотрудничества, бизнес-связей, указав в данном контексте необходимость активизации деятельности межправкомиссии.
Карен Карапетян отметил, что болгарские инвесторы могут рассматривать Армению как площадку для выхода на рынки ЕАЭС и Ирана. По его словам, болгарский капитал может быть представлен и в свободной экономической зоне в Мегри. Премьер Армении отметил, что видит перспективы для сотрудничества и в транспортной сфере, в частности в плане мультимодальных грузоперевозок по транспортному коридору “Черное море-Персидский залив”. Карен Карапетян попросил передать приветствия и поздравления новоизбранному премьеру Болгарии Бойку Борисову.
Посол Мария Павлова Цоцоркова-Каймактчиева в свою очередь отметила, что Болгария также придает важность укреплению отношений с Арменией. По ее словам, хорошим оснвоанием для этого могут послужить многовековые дружественные связи двух стран. Она указала на необходимость увеличения объемов товарооборота посредством стимулирования деловых связей и реализации новых инвестиционных проектов.