18:00-ի դրությամբ դատախազությունում ուսումնասիրվել է 1317 հաղորդում (թարմացվող) 04/02/2017   18:43
02.04.2017թ. ժամը 18:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 1317 հրապարակում: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Դրանց ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնք իրենց բովանդակությամբ արդեն իսկ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 226-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 226 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 226 հաղորդումներից 82-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 43-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 28 քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներությանը խոչնդոտելուն, 64 ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչնդոտելուն, 9-ը՝ ընտրակաշառք տալուն:
18:36 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունք«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի դիտարկումները՝ ընտրական գործընթացում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ
18:27 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է 52 հաղորդում
18:21 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրողն ակնոցը թողել էր քվեախցիկում, իսկ հանձնաժողովի անդամը պնդել, թե փորձում է կրկին քվեարկել
18:04 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՀՀ գլխավոր դատախազությունը լրատվամիջոցներին կոչ է անում ընտրախախտումների վերաբերյալ տեղեկությունները բովանդակային ներկայացնել
17:51 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԺամը 16:30-ի դրությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեժ գծին ստացվել է 40 ահազանգ
17:47 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԲաց քվեարկության 52 դեպք՝ ժամը 12։00-16։00
17:24 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԱզատ դեմոկրատներ կուսակցության վստահված անձանց արձանագրած ընտրախախտումները
17:05 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՊՆ պարզաբանումը՝ զինվորականների ուղղորդված քվեարկության վերաբերյալ
17:01 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՀամայնքի ղեկավարի կողմից վստահված անձանց աշխատանքը խոչընդոտելու վերաբերյալ հրապարակումներն ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ՝ նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ

Генпрокуратура изучила более 1300 сообщений о нарушениях избирательного права на выборах в Армении 04/02/2017   19:12  |  Избирательное право
Сформированная в Генеральной прокуратуре Армении рабочая группа по состоянию на 18:00 2 апреля изучила 1317 публикаций о нарушениях избирательного права на выборах в Национальное собрание РА.
Как сообщает пресс-служба ведомства, подавляющая часть сообщений касается различных технических неполадок в процессе организации голосования, оборудования помещений для голосования, эксплуатации устройств, возникновения очередей на избирательных участках, размещения кабин, сбой работы видеокамер или другие проблемы, касающиеся технического характера, которые, по всей-видимости, не содержат признаков состава преступления.
226 сообщений из изученных обращений, предположительно, содержали признаки преступления избирательного характера, которые направлены в Полицию и территориальные отделы Следственного комитета для подготовки материалов или проведения дополнительной проверки.
82 из вышеуказанных 226 сообщений касались случаев голосования вместо другого лица или повторного голосования, 45 -  нарушения тайны голосования, 28 - воспрепятствования свободной реализации гражданами избирательного права, воспрепятствования работе представителей СМИ, доверенных лиц, наблюдателей, комиссии, 64- воспрепятствования свободному волеизъявлению, 9 – раздачи избирательных взяток.