ԱԺ նախագահն ընդունել է Յան Պետերսենին 03/22/2017   13:31  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մարտի 22-ին ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Յան Պետերսենին եւ առաքելության քաղաքական վերլուծաբան Դանիելա Դիակոնուին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով դիտորդական առաքելության ղեկավարին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը Հայաստանում ընտրությունների նախապատրաստման եւ անցկացման փուլում: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ դրանք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանը եւ ընտրական համակարգի կատարելագործմանը:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է. «Մենք բարեխղճորեն ուսումնասիրում ենք դիտորդական առաքելությունների դիտողություններն ու գնահատականները եւ փորձում ենք իրականություն դարձնել այն առաջարկությունները, որոնք ներկայացնում են դիտորդները»:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Ընտրական օրենսգրքի մշակման, ինչպես նաեւ ընտրությունների որակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքում Հայաստանը մշտապես համագործակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԵՄ կողմից կատարված ներդրումն ընտրությունների կազմակերպման գործում եւ շնորհակալություն հայտնել այն միջազգային կառույցներին, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել Հայաստանում ընտրական համակարգի բարեփոխման հարցում:
Կարեւորելով քաղաքական երկխոսությունն իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության միջեւ՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումն ուղղված է ոչ միայն ընտրական համակարգի կատարելագործմանը, այլեւ ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու նպատակով համագործակցել բոլոր դիտորդական առաքելությունների հետ եւ ակնկալում են մանրակրկիտ եւ անաչառ դիտարկում, ինչպես նաեւ ընտրությունների անկողմնակալ գնահատում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յան Պետերսենը նշել է, որ արդեն չորս շաբաթ առաքելությունն աշխատում է Հայաստանում՝ թիմեր տեղակայելով Երեւանում եւ մարզերում: Յան Պետերսենի հավաստիացմամբ առաքելության անդամները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ Նախագահի, ԿԸՀ նախագահի, քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների եւ քաղաքացիների հետ: Յան Պետերսենը փաստել է, որ դիտարկվող բոլոր երկրներում առաքելությունը դիտարկումն անցկացնում է ստանդարտ մեթոդաբանությամբ եւ կարեւորում դիտարկման նույն ձեւն ամենուր:
Առաքելության ղեկավարի խոսքով՝ մանրազնին ուսումնասիրվում են երկրի օրենսդրությունը, լրատվական դաշտը եւ բուն ընտրարշավը: Հաջորդ շաբաթ առաքելությանը կմիանան 250 կարճաժակետ դիտորդներ եւ 110 խորհրդարանականներ՝ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Յան Պետերսենը նշել է, որ իրենք համագործակցում են բոլոր դիտորդների հետ եւ երկու ամիս հետո կհրապարակվի վերջնական զեկույցը:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը նշել է, որ իրենք խորհրդարանական ընտրությունների հաջորդ օրը հանդես կգան մամուլի ասուլիսով՝ ամփոփելով իրենց դիտարկումները եւ տալով միասնական գնահատական, սակայն Երեւանում կմնան մինչեւ ապրիլի 14-ը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը հանգամանալից պատասխանել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Յան Պետերսենին եւ առաքելության քաղաքական վերլուծաբան Դանիելա Դիակոնուին հետաքրքող բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերել են Ընտրական օրենսգրքին, խորհրդարանական կառավարման համակարգի ներդրմանը եւ ռեյտինգային ընտրակարգին:
14:50 15/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԱՊՀ դիտորդական պատվիրակությունը բարձր է գնահատում ՀՀ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները
16:57 04/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանապետն ընդունել է դիտորդական առաքելության անվտանգության գծով փորձագետի գլխավ որած պատվիրակությանը
14:05 27/02/2017  |  Ընտրական իրավունքՄԻՊ-ն ստեղծել է աշխատանքային խումբ ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունքներն ապահովելու համար

На следующей неделе в Армению прибудут 250 краткосрочных наблюдателей и 110 парламентариев из различных стран мира 03/22/2017 15:50 | Избирательное право
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 22 марта принял руководителя наблюдательной миссии ОБСЕ/БДИПЧ посла Яна Петерсена и политического аналитика миссии Даниэлу Диаконуи, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Галуст Саакян подчеркнул важность деятельности подобных миссий на стадии подготовки и проведения выборов в Армении. По словам спикера НС, они содействуют развитию демократии и совершенствованию избирательной системы.
В своем слове Г.Саакян отметил: “Мы добросовестно изучаем замечания и оценки наблюдательных миссий и пытаемся реализовать предложения, представляемые наблюдателями”.
Председатель НС заметил, что в ходе разработки Избирательного кодекса (ИК), а также в работах по повышению качества выборов Армения постоянно сотрудничала с Венецианской комиссией и ОБСЕ/БДИПЧ. В этом контексте председатель НС выделил вклад ЕС в организацию выборов и поблагодарил международные структуры, внесшие весомую лепту в реформирование избирательной системы в РА.
Подчеркнув важность диалога между властями, оппозицией и гражданским обществом, Председатель НС отметил, что реформирование ИК направлено не только на совершенствование избирательной системы, но также на повышение и укрепление доверия общества к избирательному процессу.
Галуст Саакян в своем слове подчеркнул, что власти Армении готовы с целью проведения выборов в соответствии с международными стандартами сотрудничать со всеми наблюдательными миссиями и ожидают тщательного и беспристрастного мониторинга, а также объективной оценки выборов.
Поблагодарив за прием, Ян Петерсен отметил, что уже четыре недели миссия работает в Армении, разместив команды в Ереване и областях. Он проинформировал, что члены миссии встречались с президентом Армении, председателем ЦИК, представителями политических партий и гражданами. Г-н Петерсен подчеркнул, что во всех наблюдаемых странах миссия проводит наблюдения по стандартной методике и форма мониторинга везде одинакова.
По словам главы миссии, детально изучаются законодательство страны, информационное поле и избирательная кампания. На следующей неделе к миссии присоединятся 250 краткосрочных наблюдателей и 110 парламентариев из различных стран мира.
Ян Петерсен отметил, что они сотрудничают со всеми наблюдателями и спустя два месяца будет опубликован окончательный доклад.
Руководитель наблюдательной миссии сообщил, что на следующий же день после парламентских выборов они выступят на пресс-конференции, обобщив свои наблюдения и представив единую оценку, однако останутся в Ереване до 14 апреля.
В завершение встречи председатель НС обстоятельно ответил на все вопросы, интересующие руководителя наблюдательной миссии ОБСЕ/БДИПЧ посла Я.Петерсена и политического аналитика миссии Д.Диаконуи, которые касались ИК, введения парламентской системы правления и рейтинговой избирательной системы.