ՔԿՀ-ներում գտնվող անձանց կողմից կատարվել է ավելի քան 150 մլն դրամի հափշտակություն. ՔԿ 02/13/2017   19:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։
Օրակարգում ընդգրկված է եղել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող կալանավորված եւ դատապարտված անձանց կողմից խարդախությամբ հափշտակություններ կատարելու վերաբերյալ հարցը, որի քննարկմանը հրավիրվել եւ մասնակցել  է նաեւ ՀՀ ԱՆ ՔԿ վարչության պետ Արթուր Օսիկյանը։
ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ կատարված ուսումնասիրությունների համաձայն` մի շարք բազմադրվագ խարդախություններ կազմակերպվում եւ իրականացվում են ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց կողմից։
Այսպես՝ 2016 թվականին հանրապետությունում գրանցվել է խարդախությամբ գույքի եւ գումարի հափշտակության 964 դեպք, որոնցից 106-ը (դրանցից 3-ը՝ շորթում), ձեռք բերված ապացույցների համաձայն,  կազմակերպվել և իրականացվել է քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող  դատապարտյալների կամ կալանքի տակ գտնվող  անձանց կողմից: Վերջիններիս կողմից քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց պատճառված գույքային վնասը, նախնական տվյալներով, գնահատվում է մոտ 150 մլն դրամ:
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ խարդախությամբ, վստահությունը չարաշահելու միջոցով մի շարք հափշտակություններ կատարվել են ՔԿՀ-ներում գտնվող կալանավորված անձանց կամ պատիժը կրող դատապարտյալների կողմից, որտեղ պետք է ապահովվեր նրանց մեկուսացվածությունը, սահմանափակվեր նոր հանցագործություններ կատարելու հնարավորությունը, բայց պարզվում է, որ անգամ նման պայմաններում շարունակում են կատարել մի շարք հանցագործություններ, այդ թվում` խարդախություններ: ՔԿՀ-ում գտնվելով կարողանում են կապ հաստատել տարբեր իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց հետ, ձեռք բերել նրանց վստահությունը եւ չարաշահել այն՝ պատճառելով զգալի գույքային վնաս։ Քրեական գործերով բացահայտվել են նման բազմաթիվ դեպքեր եւ պետք է միջոցներ ձեռնարկել ոչ միայն հանցագործությունները բացահայտելու, այլեւ դրանք կանխելու ուղղությամբ»,- ասել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։
ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործերով ձեռք բերված փաստական տվյալները վկայում են, որ խարդախությունները կատարվել են տարբեր եղանակներով՝  հիմնական միջոցը  բջջային հեռախոսներն են, որոնցով  առանձին կալանավորված եւ դատապարտված անձինք հնարավորություն են ունեցել օգտվելու ինտերնետային  կապից: Վերջիններս իրենց հանցավոր մտադրություններն իրականացնում եւ ավարտին են հասցնում  ազատության մեջ գտնվող հանցակիցների միջոցով:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների վարույթում գտնվող քրեական գործերի ուսումնասիրություններից պարզվել է նաև, որ բացի վերը նշված արդեն իսկ բացահայտված 106 դեպքից, հափշտակության եւս 100 և ավել դեպքերով  տուժողների հետ առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձինք կապ են հաստատել բջջային հեռախոսների միջոցով, որոնց զանգերը սպասարկվել են ՀՀ ԱՆ տարբեր քրեակատարողական հիմնարկների մոտ տեղակայված ալեհավաքների կողմից։ Նախնական տվյալները վկայում են, որ դրանք ևս ամենայն հավանականությամբ կատարվել են քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց կողմից, եւ բացահայտման ուղղությամբ  կատարվում են համապատասխան քննչական եւ դատավարական այլ գործողություններ։ Անհրաժեշտ է նկատել, որ մեր քաղաքացիները բավական պարզունակ իրավիճակներում են ընկնում հանցավորի ստեղծած ծուղակը՝ արդյունքում կրելով լուրջ նյութական վնաս:
Քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց կողմից հեռախոսների կամ ինտերնետային կապի միջոցով կազմակերպված և իրականացրած հանցագործությունները չեն սահմանափակվում միայն խարդախություններով և շորթումներով.  բազմաթիվ քրեական գործերի քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ նրանց կողմից նույն տեխնիկական միջոցների օգտագործմամբ կազմակերպվել և իրականացվել են նաեւ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր:
Խորհրդակցության արդյունքում ՀՀ ՔԿ նախագահը տվեց մի շարք հանձնարարականներ՝ այս հանցատեսակի քննության արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ կարեւորելով հանրային իրազեկումն ու քաղաքացիների տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումը։ ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ ներկայացուցիչների հետ համատեղ վերլուծվեցին նպաստող պայմաններն ու պատճառները, եւ ձեռք բերվեցին կոնկրետ պայմանավորվածություններ՝ տեղեկատվության փոխանակումը բարելավելու, առանձին դեպքերում աշխատանքային քննարկումներ ծավալելու վերաբերյալ, որոնք թույլ կտան բարելավել նախեւառաջ քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից նախականխիչ գործողությունների իրականացման, ինչպես նաեւ բացահայտումների արդյունավետությունը։
16:36 21/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՓախուստ դատարանից. պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայությունն անփույթ կատարելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատախազին
18:16 30/08/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն կոչ է անում քաղաքացիներին՝ ցուցաբերել զգոնություն

Содержащиеся в пенитенциарных учреждениях лица мошенническим путем похитили у граждан и юрлиц более 150 млн. драмов – СК Армении 02/13/2017   22:14  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении сегодня состоялось рабочее совещание, которое вел председатель СК РА Агван Овсепян.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, на повестке дня был вопрос о хищениях, совершенных путем мошенничества заключенными и осужденными, содержащихся в уголовно-исполнительных учреждениях Министерства юстиции РА. В обсуждении данного вопроса принял участие начальник Управления уголовно-исполнительных учреждений МЮ РА Артур Осикян.
Согласно проведенным по поручению председателя СК РА исследованиям, ряд многоэпизодических мошенничеств были организованы и осуществлены лицами, содержащимися в УИУ.
Таким образом, в 2016 году в республике были зарегистрированы 964 случая мошеннического хищения имущества и денежных средств, из которых 106(три случая из них - вымогательство),  согласно добытым доказательствам, были организованы и совершены содержащимися в УИУ осужденными или находящимися под стражей лицами. Причиненный последними имущественный вред гражданам и юридическим лицам, по предварительным данным, оценивается в сумму порядка 150 млн. драмов.
“Исследования показывают, что  ряд хищений путем мошенничества и злоупотребления доверием были совершены находящимися в УИУ под стражей лицами или отбывающими наказание осужденными, где должна быть обеспечена их изоляция, ограничена возможность совершения новых преступлений, но, как выясняется, даже в подобных условиях продолжают совершаться преступления, в том числе мошенничества. Находясь в УИУ, им удается наладить связь с различными юридическими и физическими лицами, завладеть их доверием и злоупотребить им, причинив значительный имущественный вред. В рамках уголовных дел было раскрыто множество подобных случаев. Должны быть предприняты меры не только по раскрытию преступлений, но и их предупреждению”, - заявил председатель СК РА Агван Овсепян.
Добытые в рамках расследуемых в производстве СК уголовных дел фактические данные свидетельствуют о том, что мошенничества были совершены различными способами: основным средством являются мобильные телефоны, через которые отдельные заключенные и осужденные имели возможность пользоваться интернет-связью. Последние свои преступные замыслы осуществляли и доводили до конца посредством сообщников, находящихся на свободе.
"По итогам изучения находящихся в производстве подразделений Следственного комитета РА уголовных дел было установлено, что помимо вышеуказанных, уже раскрытых 106 случаев, по еще 100 и более случаям предполагаемые преступники выходили на связь с потерпевшими посредством мобильных телефонов, чьи звонки обеспечивались антеннами, установленными близ различных уголовно-исполнительных учреждений МЮ РА. Предварительные данные свидетельствуют о том, что они, по всей вероятности, были произведены содержащимися в уголовно-исполнительных учреждениях лицами. Для их выявления предпринимаются соответствующие следственные и иные процессуальные действия. Следует отметить, что наши граждане в довольно простых ситуациях попадают в устроенную преступником ловушку, понеся в итоге серьезный материальный вред", - отметили в СК.
В сообщении также указывается, что преступления, организованные и совершенные содержащимися в уголовно-исполнительных учреждениях лицами посредством телефонов и  интернет-связи, не ограничиваются только мошенничествами и вымогательствами: при расследовании многих уголовных дел было установлено и подтверждено, что они при помощи тех же технических средств организовывали и осуществляли незаконный оборот наркотиков.
"По итогам совещания председатель СК РА дал ряд поручений, направленных на повышение эффективности расследования данного вида преступления, придав при этом важное значение информированию общества и повышению уровня осведомленности граждан. Совместно с представителями Управления УИУ МЮ РА были проанализированы условия и причины, способствующие их совершению, и были достигнуты договоренности об улучшении обмена данными и развертывании рабочих дискуссий по отдельным случаям, которые позволят повысить в первую очередь эффективность проведения сотрудниками уголовно-исполнительных учреждений превентивных мероприятий, а также раскрываемость", - говорится в сообщении.