Տեղի ունեցավ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նոր վարչական շենքի բացման արարողությունը (լուսանկարներ) 06/28/2016   21:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը: Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել շենքում, այցելել աշխատասենյակներ, զրուցել աշխատակիցների հետ, ծանոթացել Քննչական կոմիտեի գործունեության համար ստեղծված պայմաններին:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն Պ. Սևակի 4 հասցեում գտնվող շենքը՝ 1535.5 քմ մակերեսով, ՀՀ  կառավարության՝ 14.05.2015 թ. N 314-Ա որոշմամբ ամրակցվել է  «ՀՀ Քննչական Կոմիտեի դեպարտամենտ»  պետական կառավարչական հիմնարկին ՝ Երեւան քաղաքի քննչական վարչության աշխատանքային պայմանները բարելավելու համար։
Շենքը  երեք հարկանի է, որի վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու համար ՀՀ կառավարության 647-Ն որոշմամբ  հատկացվել է 126.200.000 դրամ։ Վարչական շենքն ամբողջովին վերանորոգվել է, կահավորվել նոր գույքով, ապահովվել անհրաժեշտ  համակարգչային տեխնկայով,  ներքին ավտոմատ հեռախոսային կայանով, լոկալ ջեռուցման համակարգով։
Վարչական շենքն ունի 26 աշխատասենյակ,  խորհրդակցությունների դահլիճ,  ինչպես նաև  նախատեսվել են առանձին սենյակներ՝ իրեղեն ապացույցների պահպանման, անչափահասների հարցաքննության համար:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչաան վարչությունն իր իրավասության սահմաններում իրականացնում և կազմակերպում է Երևան քաղաքի վարչական տարածքում կատարված առանձնապես ծանր, բազմադրվագ  հանցագործությունների դեպքերով քրեական գործերով նախաքննությունը, համակարգում է Կոմիտեի՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչության  տարածքային ստորաբաժանումների գործունեությունը, իր վերահսկողության ոլորտում իրականացնում ստուգումներ, ուսումնասիրություններ, միջոցառումներ ձեռնարկում նախաքննության կազմակերպման գործում տեղ գտած թերությունները վերացնելու ուղղությամբ։
Քննիչների գործունեությունը, քննչական գործողություններին ուղղված պահանջները  հստակ կանոնակարգված են  ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով եւ աշխատանքային պայմանների բարելավումը, առանձին քննչական սենյակների նախատեսումը կոչված է  նպաստելու քննչական գործողությունների օրինականության ապահովմանը, արդյունավետության ու որակի բարձրացմանը։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի՝ որպես անկախ պետական մարմնի, տարածքային ստորաբաժանումների համար առանձին վարչական շենքային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները շարունակական են։ Նախորդ ամիսներին հիմնովին վերանորոգվել եւ նոր վարչական շենքեր են տեղափոխվել նաեւ Արաբկիր եւ Շենգավիթ վարչական շրջանների քննչական  բաժինները։
13:37 23/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեն ու բջջային հեռախոսակապի օպերատորները համաձայնություն են ձեռք բերել վերծանումներն օպերատիվ քննիչին ուղարկելու համար

Состоялось открытие нового здания следственного управления СК Армении по городу Ереван 06/29/2016   09:57  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян накануне присутствовал на церемонии открытия нового административного здания следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван. Президент обошел здание, побывал в кабинетах, побеседовал с сотрудниками, ознакомился с созданными для деятельности Следственного комитета условиями.
Как сообщает пресс-служба СК, здание площадью1535.5 кв.м , расположенное на улице П. Севака 4 в ереванском административном районе Канакер-Зейтун, по решению Правительства РА N 314-Ա от 14.05.2015г. было закреплено за государственно-управленческим учреждением “Департамент Следственного комитета РА” для улучшения условий работы следственного управления по городу Ереван.
Здание насчитывает три этажа. Для проведения там ремонтных работ по решению Правительства РА647-Ն было выделено 126.200.000 драмов. Административное здание было полностью отремонтировано, оборудовано новым инвентарем, оснащено необходимой компьютерной техникой, внутренней автоматической телефонной станцией, локальной системой отопления.
Административное здание насчитывает 26 кабинетов, конференц-зал, а также предусмотрены отдельные комнаты для хранения вещественных доказательств и допроса несовершеннолетних.
Следственное управление Следственного комитета РА по городу Ереван в пределах своей юрисдикции осуществляет и организует предварительное следствие по уголовным делам по фактам особо тяжких и многоэпизодных преступлений, совершенных на административной территории города Ереван, координирует деятельность территориальных подразделений следственного управления Комитета по городу Ереван, проводит в подконтрольной ему сфере проверки, исследования, предпринимает мероприятия по устранению недостатков в деле организации предварительного следствия.
Деятельность следователей, предъявляемые к следственной работе требования четко регламентированы Уголовно-процессуальным кодексом РА, и улучшение условий труда, предусматривание отдельных следственных комнат призваны способствовать обеспечению законности следственных действий, повышению их эффективности и качества.
Работы по улучшению офисных условий в отдельных административных зданиях  для территориальных подразделений носят последовательный характер. В предыдущие месяцы в новые административные здание, которые были полностью отремонтированы, переехали и следственные отделы по административным районам Арабкир и Шенгавит.