Շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ 02/08/2017   09:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Փետրվարի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հակառակորդը 85մմ-ոց Դ-44 հրանոթներից, 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 850 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածում ադրբեջանական զինուժը Դ-44 հրանոթներից ու ականանետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 47 արկ, որից 22-ը հրանոթներից, 25-ը ականանետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

ВС Азербайджана ночью вновь открыли огонь из пушек и минометов – Минобороны НКР 02/08/2017   09:49  |  Карабахский конфликт
Рост напряженности зафиксирован на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск в ночь на 8-е февраля, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Противник нарушил режим перемирия около 80 раз, ведя обстрел из 85-миллиметровых пушек типа Д-44, 60 мм и 82-миллиметровых минометов, а также стрелкового оружия.
За указанный период противник произвел по армянским позициям более 850 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения зафиксированы на восточном и северо-восточном направлениях. На указанных участках азербайджанские ВС из пушек Д-44  и минометов выпустили в общей сложности 47 снарядов, из которых 22 из пушек, а 25 - из минометов.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР  для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям, продолжая уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу”, - отмечается в сообщении.