Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը տեսակցել է ադրբեջանցի դիվերսանտին 02/03/2017   19:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն այցելել է Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեին, որը ձերբակալվել է փետրվարի 1-ին դիվերսիայի փորձ կատարելու և ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու կասկածով:
«Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այցելության ընթացքում Պաշտպանը հավաստիացել է, որ Հուսեյնզադեին տրամադրվել է հանրային պաշտպան և ադրբեջաներենի թարգմանիչ, որոնց մասնակցությամբ արդեն իսկ կատարվել են մի շարք դատավարական գործողություններ: Մեկուսի հաղորդակցման ընթացքում Հուսեյնզադեն առողջական վիճակի կամ իր նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին որևէ գանգատ չի ներկայացրել։
Պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում աջակցել Էլնուր Հուսեյնզադեի հիմնարար իրավունքների, այդ թվում` իր ընտրությամբ պաշտպան ունենալու իրավունքի կենսագործմանը:

Омбудсмен НКР посетил азербайджанского диверсанта 02/04/2017   10:51  |  Лента новостей
Защитник прав человека Арцаха Рубен Меликян посетил накануне гражданина Азербайджана Эльнура Гусейнзаде, который был был задержан 1 февраля по подозрению в попытке совершения диверсии и незаконном пересечении государственной границы НКР.
Как передает “Арцахпресс”, в ходе визита омбудсмен НКР убедился в том, что Гусейнзаде был предоставлен общественный защитник и переводчик с азербайджанского, с участием которых были уже проведены определенные процессуальные действия. В ходе беседы Гусейнзаде не высказал жалоб по поводу плохого обращения с ним или своего состояния здоровья.
Омбудсмен выразил готовность в рамках своих полномочий обеспечивать основные права Гусейнзаде, в том числе реализацию права выбора защитника.