Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է. Դավիթ Բաբայան 02/02/2017   12:08  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը`անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում գրանցված դիվերսիոն գործողություններին և գերի ընկած զինվորից Ադրբեջանի իշխանությունների հրաժարվելու փորձերին:
«Սեփական զինվորից հրաժարվելը ոչ միայն հանցագործություն է, այլև ահաբեկչություն է սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Այնպես են ներկայացրել այդ գերեվարված զինվորին, կարծես թե նա եկել է վիզա ստանալու կամ քաղաքական ապաստան գտնելու :Ահաբեկչական պետությունից ուրիշ բան չի կարելի սպասել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողություններին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ պաշտպանական բանակը վերահսկում է իրավիճակը և միշտ պատրաստ է արժանի հակահարված տալ:
«Արդյո՞ք պաշտպանական բանակի գործողությունները դաս կլինեն: Կարծում եմ, կլինեն, բայց ոչ անձամբ Ալիևի համար, քանի որ իր մերձավորներից որևէ մեկը չի զոհվում, հասարակ քաղաքացիների զոհերն իր համար դաս չեն: Նա ցանկանում է, որ նման գործողությունները շարունակվեն, որ հակահայկական մաղձի հերթական չափաբաժինը ներարկի իր ժողովրդի մեջ և իր իշխանությունը դրանով ամրապնդի: Հիմա փորձում է գերեվարված զինվորից հրաժարվել՝ ներկայացնելով բանակից զորացրված, կարգապահությունը խախտած: Ալիևին պետք են մահացած հերոսներ, որ կարողանա շահարկել, կամ Սաֆարովի պես աննորմալ հերոսներ, որոնք ամբողջությամբ կախված կլինեն իշխանություններից»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, 2017 թվականը հայերի համար առանձնահատուկ տարի է, նշվում է Շուշիի, Բեր ձորի ազատագրման 25-ամյակը: Ադրբեջանն էլ փորձում է ստվեր գցել այդ ամենի վրա: Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ հակառակորդը չի փոխվել:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե այս դիվերսիոն գործողությունն արդյոք կապվա՞ծ է ռազմական ոլորտում Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացման հետ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար հրամայական են: Ըստ նրա` Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացումն օբյեկտիվ գործընթաց է, որն ուղղված չէ որևէ պետության դեմ:
Փետրվարի 1-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, Արցախի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ուժերը, նկատելով ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և, կորուստներ պատճառելով, հետ շպրտել նրանց: Այս մասին հայտնում է ՊԲ կայքը։ Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին: ՊԲ հաղորդագրության համաձայն՝ հակառակորդը տվել է նաև առնվազն 1 վիրավոր։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել այն մասին, որ իշխանությունները փորձում են հրաժարվել գերեվարված զինվորից:

Давид Бабаян: отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего – преступление 02/02/2017   13:06  |  Карабахский конфликт
Отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего – преступление. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс- секретарь президента НКР Давид Бабаян.
"Отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего не только преступление, но и терроризм по отношению к собственному народу. Они так представляют вопрос, будто их военнослужащий явился за визой или же просить политического убежища. Другого от террористического государства и нельзя было ожидать",- сказал Давид Бабаян.
По поводу предпринятой Азербайджаном попытки диверсионной вылазки пресс-секретарь президента НКР отметил, что АО НКР контролирует ситуацию и всегда готова дать достойный ответ.
"Будет ли это уроком для них? Думаю, да, но не лично для Алиева, поскольку никто из его близких не гибнет, а гибель простых граждан не является для него уроком. Он желает продолжать подобные действия, чтобы впрыснуть очередную порцию антиармянской желчи своему народу, укрепляя тем самым свою власть. Сейчас они пытаются отказаться от собственного военнослужащего, попавшего в плен, представляя его демобилизованным из армии и нарушившим дисциплину. Алиеву нужны мертвые герои, на которых он может спекулировать, или же такие ненормальные как Сафаров, которые полностью зависят от его власти»,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, 2017 год является для армян особым, поскольку отмечается 25-летие освобождения Шуши, Бердзора, и Азербайджан пытается бросить на это тень.
Как отметил Давид Бабаян, противник не меняется. Что касается возможной связи попытки диверсии с развитием военного сотрудничества между Арменией и Ираном, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что отношения с Ираном являются для Армении прерогативными. По его словам, развитие военного сотрудничества между Арменией и Ираном является объективным процессом, не направленным против какого-либо государства.
Накануне Минобороны НКР сообщило, что азербайджанские спецотряды предприняли попытку диверсионной вылазки в северном направлении линии соприкосновения, которая своевременно была пресечена передовыми силами Армии обороны НКР.
“В результате предпринятых антидиверсионных действий, обороняющим  передовую армянским силам удалось взять в плен военнослужащего азербайджанской армии Элнура Гусейна Заде, 1995 года рождения, который родом из города Барда. Согласно достоверным данным, у противника - еще как минимум один раненый, что официально подтверждено в распространенном сегодня заявлении Минобороны Азербайджана", - говорилось в сообщении.
Позже азербайджанское Минобороны заявило, что Элнур Гусейн Заде в ходе службы периодически нарушал воинскую дисциплину, не являлся на службу, а затем был демобилизован и в настоящее время не служит в азербайджанских ВС.