«Գերեվարված ադրբեջանցին զինծառայող էր». պնդում են հարազատները. Razm.info 02/02/2017   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 2-ին սոցցանցերում որոշ ադրբեջանական օգտատերեր հայտնել են, որ փետրվարի 1-ին Թալիշի հայկական դիրքերում գերեվարված Էլնուր Հուսեյնզադե Էլման օղլուի համագյուղացիների համաձայն՝ նա Ադրբեջանի ԶՈւ գործող պայմանագրային զինծառայող էր: Այս մասին գրում է Razm.info-ն:
Թարմացում. գերեվարված զինծառայողի ծնողների հետ հարցազրույց են ունեցել նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցները: Տեղադրվել է տեսանյութ, գերեվարվածի նկարները: Լրատվամիջոցները ևս հաստատում են,ո ր գերեվարվածը գործող զինվորական էր:
Ադրբեջանի ԶՈւ գերեվարված զինծառայող Էլնուր Հուսեյնզադե Էլման օղլուն
Սոցցանցերում հայտնված տվյալներն համապատասխանում են այդ հրապարակումներից ժամեր անց Ադրբեջանի գերիների և անհետ կորածների հարցով պետական հանձնաժողովի՝ գերեվարվածի մասին հայտնած անձնական տվյալներին: Ըստ այդմ իսկապես մեծ հավանականություն կա, որ Հուսեյնովի համագյուղացիների հայտնած տեղեկություններն իսկապես ճիշտ են:
Ըստ այդ տեղեկությունների՝ Հուսեյնզադեն Ադրբեջանի Բարդայի շրջանի Ղուլլար գյուղի բնակիչ է, 1995 թ. ծնված: Այս տվյալն իր հերթին մասամբ համապատասխանում է Պաշտպանության բանակի հաղորդագրությունում նշվածին (այնտեղ նշվում էր, որ գերին «Բարդայից է»):
Գերեվարված Հուսեյնզադեի գյուղապետարանից ասում են, որ գործող պայմանագրային զինծառայող էր
«… Ղուլլարի գյուղապետարանից հայտնում են, որ Էլնուրը պարտադիր զինվորական ծառայությունն ավարտելուց հետո կրկին մեկնել էր ծառայության և պայմանագրային զինծառայող էր: Ո՞ւմ հավատանք»:
Գրառման հեղինակը կասկած է հայտնում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այն պնդմանը, թե Հուսեյնզադեն գերեվարվելու պահին իբր զինծառայող չէր:
Մեկ այլ ադրբեջանցի օգտատեր նույնպես կասկածանքով է մոտենում Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությանը և նոր տվյալներ է հաղորդում:
Գերեվարված Էլնուր Հուսեյնզադեի հարազատներն ասում են, որ նա ծառայության մեջ էր
«Այ ախպեր, հայերն ասում են զինծառայող էր, հետախույզ էր և վիրավոր է գերեվարվել՝ դիվերսիայի ընթացքում: Զինվորի ծնողներն ու գյուղապետարանի ներկայացուցիչներն էլ են ասում, որ նա զինծառայող էր: Միայն մեր անամոթ ՊՆ-ն է, որ հերքում է»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին փետրվարի 1-ին Թալիշի հայկական դիրքերի հատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ հատուկ ջոկատայինների դիվերսիոն ներթափանցման փորձը հետ մղելու ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայող Էլման Հուսեյնզադեին գերեվարելու մասին:

Пленённый азербайджанец является военнослужащим,утверждают родственники - Razm.info 02/02/2017   16:49  |  Лента новостей
2 февраля азербайджанские пользователи социальных сетей со ссылкой на информациию односельчан Эльнура Гусейнзаде, плененного во время предпринятой 1 февраля неудачой попытки диверсии в направлении Талыша, сообщили, что Гусейнзаде является действующим военнослужащим сверхсрочной службы ВС Азербайджана. Об этом пишет Razm.info. Приводим материал без изменений и сокращений.
Данные, опубликованные в социальных сетях совпадают с личными данными плененного, которые несколькими часами позже опубликовала Госкомиссия Азербайджана по делам военнопленных и без вести пропавших. Исходя из этого, отпадает сомнение в том, что данные ранее распространяли настоящие односельчане и родственники Гусейзаде.
Обновление. Азербайджанские журналисты взяли интервью у родителей плененного, выложена видеозапись и фотография Гусейнзаде. Азербайджанские СМИ также подтверждают, что плененный был действующим военнослужащим.
В данной записи отмечено, что Гусейнзаде является уроженцем села Гуллар Бардинского района (1995 г.р.). Эта информация частично совпадает с данными, опубликованными Армией Обороны Арцаха (вместо одного из сел Бардинского района указан сам город Барда).
Представитель сельской администрации заявил, что Гусейнзаде является военнослужащим.
«…из сельской администрации Гуллара сообщили, что Эльнур после завершения обязательной военной службы снова отправился служить и является военнослужащим сверхсрочной службы. Кому верить?»
Автор записи сомневается в утверждении МО Азербайджана, согласно которому Гусейнзаде на момент своего пленения уже не являлся военнослужащим.
Еще один азербайджанский пользователь также с сомнением относится к заявлению МО Азербайджана и сообщает новую информацию.
Родственники плененного Эльнура Гусейнзаде сообщают, что он находился на службе.
«Брат, армяне говорят, что он был военнослужащий, разведчик и был пленен раненным во время диверсии. Родители солдата и представители сельской администрации также говорят, что он был на службе. Это отрицает только наше бесстыдное МО».
Напомним, что ранее, 1 февраля, примерно в 15:00, на северном участке линии армяно-азербайджанского соприкосновения в районе села Талыш, ВС Азербайджана, воспользовавшись туманом, предприняли попытку диверсионного проникновения. Подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики отбросили назад отряд противника, взяв при этом в плен одного из диверсантов, Эльнура Гусейнзаде.