Հայաստանի ՊՆ-ն պատրաստ է պարզել Ադրբեջանի հետ սահմանին ցանկացած միջադեպի հանգամանքները. News.am 01/17/2017   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքում է «Շմել» տեսակի ռեակտիվ հրանետ կիրառելու մասին Ադրբեջանի մեղադրանքները:
Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` նշելով, որ հարեւան պետության պաշտպանական գերատեսչության հնչեցրած մեղադրանքն ապատեղեկատվություն է, որը սադրիչ բնույթ է կրում:
«Հայկական կողմը բազմաթիվ դեպքերում չի պատասխանում հակառակորդի կողմից հրադադարի խախտումներին»,- ընդգծել է Հովհաննիսյանը:
Միաժամանակ, Արծրուն Հովհաննիսյանը կրկին հայտարարել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման օգտին եւ պատրաստ է հետաքննել ինչպես այս, այնպես էլ ցանկացած այլ միջադեպ:
«Այնպես որ՝ խնդիրն Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ է, արդյո՞ք նրանք պատրաստ են պարզել իրենց իսկ հայտարարած միջադեպի հանգամանքները»,- ամփոփել է ՊՆ խոսնակը:

Минобороны Армении готово выяснять обстоятельства любого инцидента на границе с Азербайджаном - NEWS.am 01/17/2017   15:15  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении категорически опровергло обвинения Азербайджана в применении реактивного огнемета «Шмель».
Как заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь министра обороны Арцрун Ованнисян, озвученные военным ведомством соседней страны утверждения – дезинформация, носящая провокационный характер.
«Армянская сторона во многих случаях не отвечает на нарушения противником режима перемирия, и говорить об использовании подобных средств вообще не приходится», - подчеркнул пресс-секретарь министра.
В то же время, Арцрун Ованнисян вновь заявил, что Армения выступает за внедрение механизма расследования инцидентов и готова к расследованию как этого, так и любого другого инцидента. «Так что вопрос за Азербайджаном, будут ли они готовы к выяснению заявленного ими же инцидента», - заключил Ованнисян.