Պարզվել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, շարժառիթը. մեղադրանք է առաջադրվել 01/16/2017   09:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւանի քննչական վարչության Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել  ԵՊՀ 1-ին կուրսի ուսանողին` նույն համալսարանի այլ ֆակուլտետի ուսանող Վ.Մուրադյանի սպանության, վերջինիս համակուրսեցի Ռ.Մարտիրոսյանին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու համար:
Ինչպես Ավելի վաղ տեղեկացրել էր Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017թ. հունվարի 11-ին՝ ժամը 15.30-ի սահմաններում, «Շտապօգնություն» ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի թիվ 28 շենքի բակում գտնվող տաղավարի սեղանին հայտնաբերվել է Վահե Մուրադյանի (ծնված՝1998 թվականի դեկտեմբերին) դին՝ կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-ծակած վնասվածքով, իսկ մեկ այլ երիտասարդ՝ Ռաֆֆի Մարտիրոսյանը (ծնված 1999 թ. մարտին), «ձախ սրունքի առաջնային մակերեսի ծակած-կտրած վերք» ախտորոշմամբ, նույն հասցեից տեղափոխվել է «թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց»:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է տեղի ունեցած հանցագործությունը. փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել վիճաբանության մասնակիցների շրջանակի վերաբերյալ, որի ժամանակ Վ.Մուրադյանին պատճառվել է կյանքի հետ անհամատեղելի, իսկ Ռ.Մարտիրոսյանին` ծանր մարմնական վնաս, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, շարժառիթը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` ԵՊՀ առաջին կուրսի ուսանողին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան` նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նրա բնակության վայրում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է մոխրագույն ծալովի դանակ. կասկածյալի հայտարարության համաձայն` նշված դանակով է հարվածներ հասցրել Վ.Մուրադյանին եւ Ռ.Մարտիրոսյանին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ, որոնց եզրակացությունները դեռևս չեն ստացվել:

Установлен мотив убийства студента ЕГУ и личность предполагаемого преступника, ему предъявлено обвинение 01/16/2017   10:55  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван, студенту первого курса Ереванского государственного университета(ЕГУ) предъявлено обвинение в убийстве студента другого факультета того же университета В. Мурадяна и причинении тяжких телесных повреждений его однокурснику - Р. Мартиросяну, сообщили в СК Армении.
Как ранее сообщала пресс-служба ведомства, 11-го января 2017 года в районе 15:30 из ЗАО “Скорая помощь” поступил сигнал о том, что на столе в беседке, расположенной во дворе дома № 28 на улице Вардананца в Ереване, обнаружено тело Ваге Мурадяна(рожденного в декабре1998 года) с колото-резаной раной левой половины грудной клетки. Еще один молодой парень – Раффи Мартиросян(рожденный в марте 1999г.)  с диагнозом “колото-резаная рана передней поверхности левого бедра” с того же места был доставлен в Университетскую клинику №1.
По данному факту следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 112( Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых неотложных следственных действий преступление было раскрыто: добыты фактические данные относительно круга участников потасовки, в ходе которой В. Мурадяну было нанесено не совместимое с жизнью ранение, а Р. Мартиросяну -  тяжкое телесное повреждение. Установлена личность предполагаемого преступника и мотив преступления.
По совокупности добытых доказательств студенту первого курса ЕГУ предъявлено обвинение по части 1 ст. 104 и части 1 статьи 112 УК РА.  Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
В результате проведенного по месту его жительства обыска обнаружен серый складной нож. Согласно заявлению подозреваемого, удары ножом В. Мурадяну и Р. Мартиросяну нанес указанным ножом.
Предварительное следствие продолжается. Для выяснения ряда обстоятельств, имеющих существенное значение, назначены судебно-медицинская, судебно-трасологическая, судебно-биологическая экспертизы, заключения которых пока еще не получены.