Ուսանողի սպանությանը հանգեցրած վիճաբանությանը մասնակցել են ԵՊՀ-ի ուսանողները 01/11/2017   21:12  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, Երևանում հարաբերությունների պարզմանը, որը հանգեցրել է 18-ամյա երիտասարդի սպանությանը, մասնակցել են ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ու տեղեկատվական անվտանգության ֆակուլտետների ուսանողներ: Ինչպես լինում է նման շատ այլ դեպքերում, կռվողներին միացել են նրանց ընկերները:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2017թ. հունվարի 11-ին՝ ժամը 15.30-ի սահմաններում «Շտապ օգնություն» ՓԲ ընկերության «Կենտրոն ենթակայանից» ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցի թիվ 28 շենքի բակում հայտնաբերվել է Վահե Մուրադյանի դին՝ կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-ծակած վնասվածքով, իսկ մեկ այլ երիտասարդ՝ Ռաֆֆի Մարտիրոսյանը, «ձախ սրունքի առաջնային մակերեսի ծակած-կտրած վերք» ախտորոշմամբ, նույն հասցեից տեղափոխվել է «թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց»:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասերով և ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Արդյունքում՝ տվյալներ են ձեռք բերվել վիճաբանության շարժառիթի և մասնակիցների վերաբերյալ, պարզվել քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ սպանված տղան առաջին կուրսի ուսանող է, իսկ սպանությամբ ավարտված վիճաբանության պատճառը՝ կես-կատակ ասված արտահայտությունը։

Стали известны некоторые подробности потасовки в Ереване, закончившейся убийством 18-летнего студента 01/12/2017   00:17  |  Криминальная хроника
Участниками потасовки с поножовщиной, закончившейся убийством 18-летнего юноши, были студенты факультета прикладной математики и информационной безопасности Ереванского государственного университета. По сведениям “ФактИнфо”, к ним также присоединились и их  друзья.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, инцидент произошел в среду в 15:30. Во дворе дома по адресу Вардананца 28 был обнаружен труп Ваге Мурадяна с колото-резаными ранами в области левой половины грудной клетки. Еще один молодой человек – Раффи Мартиросян  - был госпитализирован в первую университетскую больницу имени Мхитара Гераци с колото-резаными ранениями левой голени.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) и  части 1 статьи 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью), предприняты неотложные  меры для установления всех обстоятельств инцидента. Были получены данные о мотиве и участниках потасовки. Установлены ряд обстоятельств, имеющих существенное значения для уголовного дела.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что убитый был студентом первого курса. Причиной ссоры, закончившейся убийством,  стало полушутливое высказывание.