Քննչական կոմիտեն՝ Գեղարքունիքի փոխմարզպետի որդու սպանության մասին 01/07/2017   17:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` 29-ամյա Հայկ Հակոբյանի սպանության դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախնական տվյալներով` 2017 թվականի հունվարի 7-ին՝ ժամը 12-ի սահմաններում, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձը Գավառ քաղաքում կրակոցներ է արձակել «ԱՈՒԴԻ-Q7» մակնիշի 47 MM 777 պ/հ ավտոմեքենայի ղեկին գտնվող, 1988թ. ծնված Հայկ Անդրանիկի Հակոբյանի գլխի և պարանոցի ուղղությամբ: Ստացած վնասվածքներից Հ. Հակոբյանը մահացել է:
Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության պետ Ա. Ղազարյանի որոշմամբ կազմվել է քննչական խումբ, որի ղեկավար է նշանակվել վարչության պետի տեղակալ Ա. Մանուկյանը : Մշակվել է քննչական պլան եւ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ` դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ:
Դեպքի վայրում զննությամբ հայտնաբերվել է թվով 7 պարկուճ և երկու գնդակ: Քրեական գործով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:

Уголовное дело заведено по факту убийства сына замгубернатора Гегаркуника – СК Армении 01/07/2017   21:17  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по факту убийства 29-летнего Айка Акопяна, сообщает пресс-служба СК республики.
Инцидент произошел в городе Гавар.
"По предварительным данным, 7 января 2017 года в районе 12:00 предполагаемый преступник произвел выстрелы в направлении головы и шеи Айка Андраниковича Акопяна(1988 года рождения), находившегося за рулем автомобиля марки “АИДИ- Q7” с госномерами 47 MM 777. От полученных ранений Айк Акопян скончался”, - говорится в сообщении.
Следственным  управлением по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
Решением начальника следственного управления СК РА по Гегаркуникской области А. Казаряна сформирована следственная группа, которую возглавил заместитель начальника А. Манукян. Разработан следственный план и предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего и личности предполагаемого преступника.
“При осмотре места происшествия обнаружены 7 гильз и две пули. В рамках уголовного дела назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-трасологическая, судебно-баллистическая экспертизы. О результатах расследования будет предоставлена дополнительная информация’, - отмечается в сообщении.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что убитый является сыном заместителя губернатора Гегаркуникской области Армении.