ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալի եղբոր մահվան դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 12/24/2016   11:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ Ռոմիկ Հարությունյանի` Ռոբերտ Հարությունյանի ինքնասպանության դեպքի առթիվ: «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ ՔԿ-ից հայտնեցին, որ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի հատկանիշներվ (ինքնասպանության հասցնել):
Ռոբերտ Հարությունյանի դին հայտնաբերվել է՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Ռոբերտ Հարությունյանի դին հայտնաբերվել է 2016 թվականի դեկտեմբերի 14-ին, «Նկարիչների Միության» շենքի՝ Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցում գտնվող հյուրանոցի իր համարում:
ՔԿ-ն հայտնել էր, որ դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է Երևան քաղաքի բնակիչ, 1960 թվականին ծնված Ռոբերտ Հարությունյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով: Զննությամբ վերջինիս աջ ձեռքում հայտնաբերվել է «ԳԼՕՔ 19, ՄԱՅ 289» տեսակի ատրճանակ, իսկ հատակին՝ մեկ պարկուճ և գնդակ:
ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ Ռոմիկ Հարությունյանի եղբորը հայտնաբերել են հրազենային վնասվածքով
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատաքիմիական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու համար հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ատրճանակը, որով բարձրաստիճան պաշտոնյայի եղբայրն ինքնասպան է եղել, օրինական է եւ հաշվառված է եղել հենց Ռոբերտ Հարությունյանի անունով:

Уголовное дело заведено по факту смерти брата бывшего замдиректора СНБ Армении 12/24/2016   11:19  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении завел уголовное дело по факту смерти Роберта Арутюняна -  брата бывшего заместителя директора Службы национальной безопасности Ромика Арутюняна.
В ответ на запрос “ФактИнфо” в СК Армении уточнили, что дело возбуждено по признакам статьи 110 Уголовного кодекса РА(Доведение до самоубийства).СК Армении выясняет обстоятельства смерти брата бывшего замдиректора СНБТело Роберта Арутюняна с огнестрельным ранением в голову было обнаружено 14 декабря в гостинице, находящейся в здании “Союза художников” на улице Абовяна в Ереване.Брат бывшего замдиректора СНБ Армении найден мертвым в одной из ереванских гостиницСогласно сообщению Следственного комитета, при осмотре в его правой руке был найден пистолет типа «GLOCK 19» MAY289, а на полу – одна гильза и пуля.
Назначены судебно-медицинская экспертиза тела, а также судебно-химическая и судебно-баллистическая экспертизы.
Для установления обстоятельств произошедшего дано поручение соответствующим подразделениям Полиции.
По сведениям “ФактИнфо”, пистолет, из которого брат высокопоставленного  чиновника Армении совершил самоубийство, принадлежал ему на законных основаниях и был зарегистрирован на имя самого Роберта Арутюняна.