Ապրիլին Ղարաբաղում տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմի համար պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը. Կոնստանտին Զատուլին. Tert.am 12/22/2016   17:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ ճանապարհով: Բայց ապրիլին Ղարաբաղում տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմի համար պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը:
Tert.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի կատարում պայմանավորվածությունները, որոնք կողմերի միջև ձեռք բերվեցին Վիեննայում, Զատուլինը պատասխանեց. «Եթե սկսենք մեզ հարցնել, թե ինչո՞ւ որևէ բան չի կատարվում, պիտի վերադառնանք 80-ականներ ու վերանայենք այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Մենք գիտենք, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ ապրիլին, այդ ողբերգական իրադարձությունները, տեղի ունեցան Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու հետևանքով: Մինչ այդ էլ հրադադարի ռեժիմը խախտվում էր, բայց ոչ նման տեմպերով, որի ականատեսը մենք եղանք քառօրյա պատերազմի ժամանակ»:
Կոնստանտին Զատուլինի խոսքով՝ կարևոր է նվազեցնել տրամադրությունները, որոնք հայաստանյան հանրությունն ունի ապրիլյան իրադարձություններից հետո:
«Ցավալի է, բայց Հայաստանում հիմա կասկածներ կան դաշնակցային պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ և, կարծում եմ, Ռուսաստանը պետք է ամեն ինչ անի՝ այս կասկածները նվազեցնելու, չեզոքացնելու ուղղությամբ»,- նշեց քաղաքագետը:
Այնինչ, Զատուլինի համոզմամբ, ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունները խորն են ու ընդգրկուն:
«Միայն այս տարի Հայաստանի և ՌԴ միջև ստորագրվեց ընդանուր հակաօդային պաշտպանության համակարգ ստեղծելու մասին պայմանագիրը, ՌԴ-ն առաջին անգամ «Իսկանդեր» տրամադրեց այլ պետության, որը Հայաստանն էր»,- մանրամասնեց քաղաքագետը:
ԼՂ հակամարտությունը, Կոնստանտին Զատուլինի կարծիքով, կարող է լուծվել հետևյալ բանաձևով՝ ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի մաս դառնալ չի կարող, Ադրբեջանի կազմում չպիտի ընդգրկվի, որովհետև նախկին խորհրդային ադրբեջանական տարածք այլևս գոյություն չունի, իսկ ԼՂ հարակից շրջանները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին:
Հարցին, թե սա «լավրովյան պլանի» համատեքստում չէ՞, Զատուլինը պատասխանեց, որ սա իր անձնական, ոչ թե պաշտոնական դիրքորոշումն է, հետևաբար «զատուլինյան պլանը», որն ի դեպ, նրա համոզմամբ, Ադրբեջանում դիտարկվում է որպես հայկական դիրքորոշում հարցի կարգավորման վերաբերյալ:
13:58 10/12/2016  |  ՀարցազրույցԱդրբեջանն է խոչընդոտում պայմանավորվածությունների իրականացմանը. Էդվարդ Նալբանդյան
13:20 06/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Աուդի»-ն 9 տարով է մեծ Ադրբեջանից, «Մերսեդես Բենց»-ը՝ 2 տարով. Էդուարդ Շարմազանով
11:09 05/12/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՓոխնախարար. Ադրբեջանը պետք է միջազգային պատասխանատվություն կրի ինքնորոշված Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի և դրա հետևանքների համար

Нагорный Карабах не может быть включен в состав Азербайджана – интервью Константина Затулина Tert.am 12/22/2016   17:21  |  Карабахский конфликт
Нагорно-карабахский конфликт может быть урегулирован исключительно мирным путем. Но ответственность за четырехдневную войну в Карабахе несет Азербайджан. Об этом в беседе с Tert.am сказал директор Института стран СНГ Константин Затулин.
На вопрос, почему Азербайджан не выполняет договоренностей, достигнутых сторонами в Вене, Затулин ответил: «Если мы начнем сами себе задавать вопросы о том, почему что-либо не выполняется, то нам нужно будет вернуться в 80- е гг. и пересмотреть, что имело место вокруг Нагорного Карабаха.  Нам известно, что произошло в апреле, эти трагические случаи произошли вследствие нарушения Азербайджаном режима прекращения огня.  До этого режим прекращения огня также нарушался,  но не с такими темпами, очевидцами которых мы стали во время четырехдневной войны.
По словам Константина Затулина,  нужно ослабить те настроения, которые царят в армянском обществе после апрельских событий.
«Прискорбно, но в настоящее время в Армении есть сомнения относительно выполнения союзнических обязательств и, думаю, что Россия должна сделать все возможное, дабы свести эти сомнения к минимуму, для их нейтрализации», - отметил политолог.
По убеждению Затулина, союзнические отношения Армении –России глубоки и всеобъемлющи. «Только в этом году между Арменией и Россией был подписан договор о единой системе ПВО, Россия впервые предоставила комплекс «Искандер» другому государству, коим явилась Армения», - детализировал политолог.
Карабахский конфликт, по словам Константина Затулина, может быть урегулирован следующим образом:  НКР не может стать частью Азербайджана, она не должна быть включена в состав Азербайджана, поскольку отныне не существует Азербайджанской ССР,  а территории, прилегающие к НКР, должны быть возвращены Азербайджану.
На уточняющий вопрос Tert.am, не в контексте ли это «плана Лаврова», Затулин ответил, что это личная, а не официальная позиция, стало быть, это «план Затулина», который, кстати, по его убеждению, в Азербайджане воспринимается как армянская позиция по вопросу урегулирования.