Մենք ոչ թե խոսում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, այլ ուղղակի աշխատում ենք այդ ուղղությամբ. Աղվան Հովսեփյան 11/24/2016   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի ունեցավ քննիչների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված՝ Արդարադատության ակադեմիայի 26 ունկնդիր-շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Դիպլոմների հետ միասին քննիչների թեկնածուներն ստացան նաեւ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում աշխատանքի ընդունվելու մասին ՀՀ ՔԿ նախագահի հրամանները եւ այսօրվանից կանցնեն իրենց պաշտոնավարմանը։ Նշանակումների մասին թեկնածուները նախապես տեղեկացված չեն եղել։
«Քննչական կոմիտեն ոչ թե խոսում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, այլ ուղղակի աշխատում ենք, կոնկրետ քայլ ենք ձեռնարկում, ինչի հիմքը հենց քննիչների նշանակման ընթացակարգն է»,- հայտարարեց ՀՀ ՔԿ նախագահը՝ բացառելով կողմնակի որեւէ միջամտությունն ու միջնորդությունը նշանակումների գործընթացում։
Շնորհավորելով նորանշանակներին՝ Ա.Հովսեփյանն արձանագրեց, որ արդարադատության իրականացման հիմքում քննիչի աշխատանքն է, ում առջեւ դրված պահանջը մեկն է՝ յուրաքանչյուր քրեական գործով հնարավորինս պարզել օբյեկտիվ իրականությունը՝ ապահովելով բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ քննության իրականացումը։ նա ընդգծեց, որ մշակվել եւ ներդրվել են օրենսդրական անհրաժեշտ կարգավորումներ՝ քննիչի որպես դատավարական սուբյեկտի, անկախությունն ապահովելու համար եւ այդ անկախությունը քննիչը պետք է դրսեւորի իր վարույթում քննվող յուրաքանչյուր քրեական գործով։
«Որեւէ անմեղ մարդ չպետք է դատապարտվի, հանցանք գործած որեւէ անձ չպետք է ազատվի քրեական պատասխանատվությունից, իսկ դրանց հնարավոր է հասնել միայն օբյեկտիվ քննությամբ, օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերված ապացույցների արդյունքում», - ասաց Ա.Հովսեփյանը՝ ընդգծելով, որ միայն այդպես է հնարավոր հասնել սոցիալական արդարության վերականգնմանը, հանցագործությունների կանխարգելմանը։
ՀՀ ՔԿ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Արդարադատության ակադեմիային` քննիչի թեկնածուների մասնագիտական պատրաստման դասընթացները կազմակերպելու համար եւ ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանին պարգեւատրեց համագործակցության մեդալով, իսկ առկա ուսուցման վարչության բաժնի պետ Հասմիկ Ավետիսյանին՝ շնորհակալագրով։
13:37 23/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեն ու բջջային հեռախոսակապի օպերատորները համաձայնություն են ձեռք բերել վերծանումներն օպերատիվ քննիչին ուղարկելու համար

Глава СК Армении: мы не говорим о борьбе с коррупцией, а просто работаем в этом направлении 11/24/2016 18:09 | Лента новостей
24-го ноября состоялась торжественная церемония вручения дипломов 26 выпускникам-слушателям Академии правосудия, включенным в список кандидатов в следователи, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Вместе с дипломами кандидатам в следователи вручили также копии приказа председателя СК Армении о приеме на работу в территориальные подразделения ведомства. Сообщается, что с сегодняшнего дня они приступят к исполнению своих обязанностей. О своем назначении кандидаты заранее не были проинформированы.
“Следственный комитет не говорит о борьбе с коррупцией, а просто работает и предпринимает конкретные шаги, основанием чего является именно процедура назначения следователей”, - заявил председатель СК РА, исключив какое-либо вмешательство извне в процесс назначения и посредничество. Поздравив новоназначенцев, А. Овсепян констатировал, что в основе отправления правосудия лежит работа следователя, перед которым выдвинуто одно требование: установить по возможности объективную реальность по каждому уголовному делу, обеспечив проведение всестороннего и объективного расследования. Он подчеркнул, что разработаны и внедрены необходимые законодательные регуляции для обеспечения независимости следователя как субъекта процессуальной деятельности, и эту независимость следователь должен проявлять по любому делу, расследуемому в его производстве.
“Ни один невиновный человек не должен быть осужден, ни один человек, совершивший преступление, не должен быть освобожден от уголовной ответственности, а достичь этого можно только путем проведения объективного расследования, в результате добытых в установленном законом порядке доказательств”, - сказал А. Овсепян, подчеркнув, что только таким образом можно добиться восстановления социальной справедливости и предупреждения преступлений.
Председатель СК РА выразил Академии правосудия благодарность за организацию курсов обучения по профессиональной подготовке кандидатов в следователи и наградил ректора Академии Сергея Аракеляна медалью за сотрудничество, а начальника отдела Управления по очному обучению Асмик Аветисян – благодарственной грамотой.