Քննչական կոմիտեն ու բջջային հեռախոսակապի օպերատորները համաձայնություն են ձեռք բերել վերծանումներն օպերատիվ քննիչին ուղարկելու համար 11/23/2015   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ Քննչական կոմիտեն և հանրապետությունում գործող բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի օպերատորներն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների, անձանց տվյալների և հեռախոսազանգերի վերծանումների փաստաթղթաշրջանառությունն էլեկտրոնային տարբերակով կազմակերպելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Փաստաթուղթը կոչված է բարձրացնելու տարբեր անձանց կողմից օգտագործված էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների  վերծանումները քրեական գործերով ի կատարումն դատարանների որոշումների վարույթն իրականացնող մարմնին տրամադրելու գործընթացի արդյունավետությունը: Օպերատորները նախկինում ևս, դատարանների որոշումների հիման վրա, տրամադրել են վերծանումները, սակայն հստակ ընթացակարգերի բացակայության պատճառով անհրաժեշտ տեղեկությունները, հատկապես դրանք փոստով առաքելու դեպքում, երբեմն 1 ամիս կամ ավելի ժամկետում էին հասնում նախաքննական մարմնին` հանգեցնելով նախաքննության ժամկետների ձգձգմանը:
Նպատակ ունենալով հնարավորինս օպերատիվ և արդյունավետ կազմակերպել դատարանների որոշումներով անձանց տվյալների, նրանց կողմից օգտագործված էլեկտրոնային հաղորդակցության ծառայությունների վերծանումների տրամադրումը` կողմերը պայմանավորվել են ներդնել ավելի գործուն կառուցակարգեր` էլեկտրոնային ընթացակարգով:
ՀՀ քննչական կոմիտեն և օպերատորները հուշագրով հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը` համատեղ միջոցառումներ իրականացնել՝ վերծանումների օպերատիվ ստացման, փոխանցման ուղղությամբ, զարգացնել տեխնիկական հնարավորությունների ներդրման հարցում փոխգործակցությունը:
Այդ նպատակով Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն կապահովի «Էկենգ» ՓԲԸ-ի կողմից ներդրված և սպասարկվող էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատված ուղեկցական գրություններով դատարանների որոշումները կապի օպերատորներին փոխանցելը:
Իսկ «Յուքոմ» ՍՊԸ-ն, «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ն, «Օրանժ Արմենիա» ՓԲԸ-ն կապահովեն սեղմ ժամկետում վերծանումների էլեկտրոնային տարբերակով փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի 1-ին բաժին, «Հրատապ» դրոշմակնիքը կրող ուղեկցական գրություններով ստացված դատարանների որոշումները կկատարվեն առաջնահերթ: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝  ծրագրին հասանելիություն կունենա մեկ անձ՝ մեկ համակարգչի միջոցով։ Ծրագրի մշակման աշխատանքներին մասնակցել է նաև «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն, որը հուշագրին կմիանա առաջիկա օրերին:
Ծրագիրը նախապես փորձարկվել է Շիրակի մարզում, որի արդյունքների ամփոփումը հիմք է տալիս հավաստելու, որ էլեկտրոնային ծրագրի ներդրման դեպքում քրեական գործերով, դատարանների որոշման հիման վրա, վերծանումներն օպերատորներից ստացվում են բավական օպերատիվ՝ 1-4 օրվա ընթացքում, ինչը հնարավորություն է տալիս առավել օպերատիվ ստուգել առաջ քաշված վարկածները՝ խուսափելով անհարկի ձգձգումներից։

Следственный комитет Армении и операторы сотовой и фиксированной связи подписали меморандум о сотрудничестве 11/23/2015   14:44  |  Лента новостей
Следственный комитет РА и действующие в республике операторы сотовой и фиксированной связи 23 ноября подписали Меморандум о взаимопонимании по вопросу организации электронного документооборота, связанного с предоставлением информации по услугам интернет-доступа, персональным данным и детализациям телефонных вызовов, сообщает пресс-служба СК РА.
Как отмечается в сообщении ведомства, документ призван повысить эффективность процесса выдачи осуществляющему производство органу расшифровок используемых разными людьми электронных услуг связи во исполнение решений судов по уголовным делам. Операторы и раньше на основе решений судов предоставляли расшифровки, однако ввиду отсутствия четкого регламента, передача необходимых данных, особенно их доставка по почте органу предварительного следствия занимала порой один месяц, а то и больше, приводя к затягиванию сроков предварительного расследования.
С целью оперативной и эффективной организации процесса выдачи по решениям судов персональных данных, расшифровок используемых ими электронных услуг связи, стороны договорились внедрить более действенные механизмы с электронной процедурой.
Следственный комитет РА и операторы подтвердили меморандумом свою готовность к проведению совместных мероприятий, направленных на оперативное получение и передачу расшифровок, а также развитие взаимодействия в вопросе внедрения технических возможностей.
С этой целью Следственный комитет Армении обеспечит передачу операторам связи решения суда с электронной подписью, внедренной и обслуживаемой со стороны ЗАО «Экенг», и сопроводительным письмом.
А ООО “Юком”, ЗАО К-Телеком“, ЗАО “Оранж Армения” обеспечат в кратчайшие сроки передачу расшифровок в электронном виде 1-му отделу Департамента Следственного комитета Республики Армения. Приоритет будет отдаваться полученным с пометкой “Срочно” судебным решениям с сопроводительными письмами. Исходя из соображений безопасности, доступ к программе будет иметь один человек через один компьютер. В работах по разработке программы участвовало и ЗАО “АрменТел”, которое присоединится к меморандуму в ближайшие дни.
Программа прошла предварительную апробацию в Ширакской области, итоги которой дают основание констатировать, что в случае внедрения электронной программы по уголовным делам, получить на основе решений судов расшифровки можно довольно-таки оперативно, в течение 1-4 дней, что позволяет проводить оперативную проверку выдвинутых версий, избегая ненужных задержек.