Վլադիսլավ Մանգասարյանի գործը դատարանում է 11/12/2016   13:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Գրասենյակային տարածքներ, բնակարաններ և ավտոկայանատեղեր վաճառելու պատրվակով տարիներ շարունակ բազմաթիվ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի` շուրջ 2 միլիարդ դրամի հափշտակություն կատարելու մեջ մեղադրվող Վլադիսլավ Մանգասարյանի գործը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում է և մակագրվել է դատավոր Արմեն Բեկթաշյանին:
Վլադիսլավ Մանգասարյանի գործի գործով նախքննությունն իրականացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում:
Ըստ մեղադրանքի` Վլադիսլավ Մանգասարյանը Երևան քաղաքում իրականացնելով բազմաբնակարան շենքերի շինություն, ինչպես նաև ստանալով Երևան քաղաքի Մաշտոցի 33Ա և Մաշտոցի 33/1 հասցեներում կառուցվող շենքերից տարածքներ օտարելու իրավունք, իսկ հետագայում` փաստացի հանդիսանալով նաև հիշյալ շինությունների սեփականատեր «Արին Կապիտալ» Ներդրումային ՍՊԸ բաժնետեր և ընկերության տնօրենին պարտադիր կատարման ենթակա ցուցումներ տվող անձ, խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելու եղանակով` գրասենյակային տարածքներ, բնակարաններ և ավտոկայանատեղեր վաճառելու պատրվակով 2005-2011թթ. ընթացքում միասնական դիտավորությամբ հափշտակել է բազմաթիվ քաղաքացիների և ՍՊԸ առանձնապես խոշոր չափերի` 2.255.412.294 ՀՀ դրամ արժողությամբ գույքը:
Գործով տուժող է ճանաչվել 26 անձ, այդ թվում նաև իրավաբանական։
Վլադիսլավ Մանգասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրեսնգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով`31 դրվագով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվե չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
20:20 09/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՎլադիսլավ Մանգասարյանը վերջապես կկանգնի դատարանի առաջ. Քննչական կոմիտեի հայտարարությունը
10:35 08/03/2014  |  ՄամուլՎլադիսլավ Մանգասարյանն ազատ է արձակվել
09:26 21/06/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅԱՑՔ»: «Խաբված քաղաքացու բնակարանի թալանի գործով վկաները դատարան չեն ներկայանում»
09:10 13/06/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: «Ովքե՞ր են սփյուռքահայ գործարարի շենքից տուն գնած քաղաքացու բնակարանի թալանի ետևում»
10:33 02/05/2013  |  Մամուլ«ԱՌԱՎՈՏ»: «Ինչո՞ւ արգելանք չի դրվում գործարարի ընկերությունից թալանված տարածքների վրա»
17:21 12/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎ.Մանգասարյանի գործով կպահանջվեն լրացուցիչ նյութեր
15:34 18/03/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎլադիսլավ Մանգասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով
18:13 17/03/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽուդյանի գործով վերջապես սայլը շարժվեց եւ Վլադիսլավ Մանգասարյանը կալանավորվեց

Дело Владислава Мангасаряна, обвиняемого в хищении более 2 млрд. драмов, дошло до суда 11/12/2016   14:58  |  Криминальная хроника
Дело Владислава Мангасаряна, обвиняемого  в хищении более 2 млрд. драмов у многочисленных граждан под предлогом продажи офисных помещений, квартир и автостоянок, поступило в производство суда ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш. Дело рассмотрит Армен Бекташян.
Предварительное следствие по уголовному делу проводило Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении.
В ходе предварительного следствия было установлено, что В. Мангасарян осуществлял строительство многоквартирных зданий в Ереване и получил право на отчуждение территорий в зданиях, возводимых по адресу Маштоца 33А и Маштоца 33/1. Последний являлся акционером компании “Арин Капитал” ООО “Арин капитал-инвест”), и лицом, дающим директору компании указания, обязательные к исполнению. В результате предпринятых по уголовному делу крупномасштабных следственных действий было добыто достаточно доказательств того, что В. Мангасарян путем обмана и злоупотребления доверием под предлогом продажи офисных помещений, квартир и автостоянок в период с 2005 по 2011гг. похитил у многочисленных граждан и компаний имущество в особо крупных размерах, стоимостью 2.255.412.294 драмов.
В рамках уголовного дела раскрыт 31 эпизод хищения.Потерпевшими по делу признаны 26 человек, в том числе, юридические лица.
Влалдиславу Мангасаряну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178(хищение в особо крупных размерах, совершенное путем мошенничества) Уголовного кодекса РА. В отношении него  избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.