Վլադիսլավ Մանգասարյանը վերջապես կկանգնի դատարանի առաջ. Քննչական կոմիտեի հայտարարությունը 11/09/2016   20:20  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է գրասենյակային տարածքներ, բնակարաններ և ավտոկայանատեղեր վաճառելու պատրվակով տարիներ շարունակ  Վլադիսլավ Մանգասարյանի կողմից բազմաթիվ քաղաքացիներից առանձնապես խոշոր չափերի` շուրջ 2 միլիարդ դրամի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
«Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Վ.Մանգասարյանը Երևան քաղաքում իրականացրել է բազմաբնակարան շենքերի շինարարություն և ստացել Երևան քաղաքի Մաշտոցի 33Ա և Մաշտոցի 33/1 հասցեներում կառուցվող շենքերից տարածքներ օտարելու իրավունք։ Վերջինս հանդիսացել է «Արին Կապիտալ» ներդրումային» ՍՊ ընկերության բաժնետեր և ընկերության տնօրենին պարտադիր կատարման ենթակա ցուցումներ տվող անձ։ Քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Վ.Մանգասարյանը խաբեությամբ ու վստահությունը չարաշահելու եղանակով՝ գրասենյակային տարածքներ, բնակարաններ և ավտոկայանատեղեր վաճառելու պատրվակով, 2005-2011թթ. ընթացքում բազմաթիվ քաղաքացիներից և ՍՊ ընկերությունից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի` շուրջ 2 միլիարդ դրամ արժողությամբ գույք»,- նշվում է հաղորագրության մեջ:
Քրեական գործով բացահայտվել է խարդախությամբ կատարված  հափշտակության 31 դրվագ, տուժող է ճանաչվել 26 անձ (այդ թվում՝ իրավաբանական)։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Վ.Մանգասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրեսնգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն):
Քրեական գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին և այն մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան։

СК Армении сообщил о завершении следствия по делу о мошенническом хищении порядка 2 млрд. драмов у граждан 11/10/2016 09:49 | Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту хищения Владиславом Мангасаряном особо крупной суммы, порядка 2 млрд. драмов, у многочисленных граждан под предлогом продажи офисных помещений, квартир и автостоянок, сообщает пресс-служба СК.
“в ходе предварительного следствия было установлено, что В. Мангасарян осуществлял строительство многоквартирных зданий в Ереване и получил право на отчуждение территорий в зданиях, возводимых по адресу Маштоца 33А и Маштоца 33/1. Последний являлся акционером компании “Арин Капитал”нердрумаин”(ООО “Арин капитал-инвест”), и лицом, дающим директору компании указания, обязательные к исполнению. В результате предпринятых по уголовному делу крупномасштабных следственных действий было добыто достаточно доказательств того, что В. Мангасарян путем обмана и злоупотребления доверием под предлогом продажи офисных помещений, квартир и автостоянок в период с 2005 по 2011гг. похитил у многочисленных граждан и компаний имущество в особо крупных размерах, стоимостью порядка 2 миллиардов драмов”, - говорится в сообщении.
Отмечается также, что в рамках уголовного дела раскрыт 31 эпизод хищения, совершенного путем мошенничества. Потерпевшими признаны 26 человек(в том числе, юридические лица).
“По совокупности добытых доказательств, В. Мангасаряну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178(хищение в особо крупных размерах, совершенное путем мошенничества) Уголовного кодекса РА. Объявлено о завершении предварительного следствия по уголовному делу. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд”, - отметили в СК.