Վլադիսլավ Մանգասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով 03/18/2013   15:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում կանխամտածված սնանկության հատկանիշներ ստեղծելու դեպքի առթիվ 2011թ. հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Վլադիսլավ Մանգասարյանը։ Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ Վ.Մանգասարյանը 2009թ. հունիս ամսից փաստացի ղեկավարելով «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերությունը և տնօրինելով ընկերության ֆինանսական միջոցները, սեփական շահերից ելնելով, 2010թ. ընթացքում «Արին կապիտալ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Է.Եսայանին պարտադրել է կնքել փոխառության պայմանագրեր, «Արին կապիտալ» ՍՊ ընկերության գույքի օտարումից ստացված գումարներից 376 452 000 դրամ գումարն իբրև փոխառություն «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության միջոցով հանձնել «Արին կապիտալ» ընկերությանը, իսկ հետագայում վերը նշված պայմանագրերի հիման վրա պահանջ ներկայացնել դատարան և դատարանի որոշմամբ «Արին կապիտալ» ներդրումային ընկերությունից, որը փաստացի տնօրինվել է Վ.Մանգասարյանի կողմից, հօգուտ «Վ.Մ.Գ. Գրուպ» ՓԲ ընկերության ստացել նշված գումարին համարժեք տարածքներ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Վ.Մանգասարյանին 2013թ. մարտի 16-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ հոդվածով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Դատարանի` 2013թ. մարտի 17-ի որոշմամբ Վ.Մանգասարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

Директора ЗАО “В.М.Г. Групп” Владислава Мангасаряна обвиняют в умышленном банкротстве 03/18/2013   17:43  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного в 2011 г. в следственном управлении Комитета государственных доходов РА по факту создания признаков умышленного банкротства, в качестве обвиняемого привлечен директор ЗАО “В.М.Г. Групп” Владислав Мангасарян.
В ходе предварительного следствия, в частности, выяснилось, что В. Мангасарян, с июню 2009г. фактически управляя инвестиционной компанией “Арин капитал” и распоряжаясь ее финансовыми средствами, исходя из корыстных побуждений, в течение 2010г. обязал директора ООО “Арин капитал” Э. Есаяна заключить договор о займе: полученные 376 452 000 драмов в результате отчуждения имущества компании “Арин капитал” в качестве займа передал посредством “В.М.Г. Групп” компании “Арин капитал”, а в дальнейшем на основании вышеупомянутых договоров подал в суд иск, и по решению суда от инвестиционной компании “Арин капитал”, которой фактически управлял он, получил в пользу ЗАО “В.М.Г. Групп” эквивалентные указанной сумме территории.
На основе доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, 16 марта 2013 г. В.Мангасаряну было выдвинуто обвинение по ст.193, п.1 ч.3 ст.190 и п.1 ч.3 ст.178 УК РА.