ԼՂՀ կարգավիճակը որոշվելու է ԼՂ ժողովրդի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով 10/18/2016   16:59  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է «Ազատություն» ռադիոկայանի՝  Ադրբեջանի նախագահի՝ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության հետ հարցազրույցում ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությունների վերաբերյալ հնչեցրած հարցին:
Ի պատասխան՝ մամլո խոսնակը նշել է.
Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները կարելի է դիտարկել որպես իրականությունը ոտքից գլուխ շուռ տալու, բանակցային գործընթացը խեղաթյուրելու հերթական անհաջող փորձ։
Հենց Ալիևի կողմից մեջբերվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարություններում հստակ ամրագրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշվելու է ԼՂ ժողովրդի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով։
Ավելի լավ կլիներ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ինքնախաբեությամբ չզբաղվեր և թոզ չփչեր ադրբեջանական հասարակության աչքերին։ Մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի ղեկավարն արդեն հրապակավ խոստովանել էր բանակցությունների իրական բովանդակության մասին՝ նշելով, որ Բաքվին հորդորում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։

В МИД Армении посоветовали президенту Азербайджана не заниматься самообманом 10/18/2016   17:49  |  Карабахский конфликт
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян прокомментировал по просьбе  радиостанции “Азатутюн” (Свобода) заявления президента Азербайджана об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, озвученные им в интервью РИА Новости. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
По словам Балаяна, заявления главы Азербайджана можно рассматривать как очередную неудачную попытку перевернуть действительность с ног на голову, исказить переговорный процесс.
“Именно в заявлениях глав стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на которых ссылается Алиев, четко закреплено, что статус Нагорного Карабаха будет определен путем имеющего обязательную правовую силу волеизъявления народа Нагорного Карабаха”, - отметил Балаян.
“Было бы лучше, чтобы руководство Азербайджана не занималось самообманом и не пускало пыль в глаза азербайджанской общественности. Неделю назад глава Азербайджана уже публично признался об истинном содержании переговоров, отметив, что Баку призывают признать независимость Нагорного Карабаха”, - подчеркнул пресс-секретарь МИД Армении.