Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել ԼՂՀ հիմնահարցի կարգավորման գործընթացից. Շավարշ Քոչարյան 10/13/2016   11:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է Հանրային հեռուստատեսության «Առաջին լրատվական» ծրագրի հարցին:
Լրատվամիջոցի հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի փոխնախարարը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի՝ ԵԽԽՎ-ում արված հայտարարությունը՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, Շ.Քոչարյանը նշել է.
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումն առաջին հերթին ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշմանը՝ համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության:
Թուրքիայի արտգործնախարարի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացը խեղաթյուրելու հերթական փորձը ևս մեկ անգամ ապացուցում է այն, ինչը բազմիցս հնչեցվել է մեր կողմից, որ Թուրքիային անհրաժեշտ է հնարավորինս հեռու պահել կարգավորման գործընթացից:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասով Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, ապա եթե Անկարան իրոք ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նա ժամանակին կվավերացներ և կյանքի կկոչեր դեռևս 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները:

Турцию необходимо держать от процесса карабахского урегулирования как можно дальше – замглавы МИД Армении 10/13/2016   11:02  |  Карабахский конфликт
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал по просьбе Первой информационной программы Общественного телевидения сделанное в ПАСЕ заявление главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу относительно карабахского урегулирования.
По словам Шаварша Кочаряна, урегулирование карабахского вопроса в первую очередь направлено на решение статуса Нагорного Карабаха - согласно имеющему обязательную юридическую силу волеизъявлению его народа.
“Очередная попытка министра иностранных дел Турции исказить переговорный процесс по Карабаху вновь доказывает то, что многократно подчеркивалось с нашей стороны, а именно, что Турцию необходимо держать от процесса урегулирования как можно дальше”, - приводит слова Кочаряна пресс-служба МИД Армении.
“Что касается заявления главы МИД Турции относительно нормализации армяно-турецких отношений, то, если Анкара действительно желает урегулировать отношения с Арменией, то в свое время ратифицировала бы и претворила  бы в жизнь подписанные еще в 2009 году в Цюрихе армяно-турецкие протоколы”, - отметил замглавы армянского внешнеполитического ведомства.