Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 09/29/2016   16:12
Հոկտեմբերի 1-ի ցերեկվանից սկսած Իրանի տարածքից մեր երկիր կներթափանցեն արևադարձային տաք օդային հոսանքներ, օդի ջերմաստիճանը 1-5-ը ընկած ժամանակահատվածում սեպտեմբերի 30-ի հետ համեմատած աստիճանաբար կբարձրանա մոտ 5-7 աստիճանով: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Եթե վաղը Երևանում կանխատեսվում է +18...+20 աստիճան տաքություն, ապա արդեն հոկտեմբերի 4-5-ին Երևանում ջերմաստիճանը կհասնի +25...+27, իսկ Տավուշի և Սյունիքի ցածրադիր գոտիներում մինչև +30: Հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակում օրերը հիմնականում կլինեն արևային և առանց տեղումների:
Իսկ Հոկտեմբեր ամիսը ընդհանուր առմամբ կանխատեսվում է օդի ջերմաստիճանը նորմայի սահմաններում, տեղումների քանակը նորմայից պակաս, այսինքն սպասում ենք ավելի չոր հոկտեմբեր, քան սովորաբար լինում է մեր կլիմայական պայմաններում:

Синоптики прогнозируют возвращение лета в Армению 09/29/2016   16:46  |  Лента новостей
В Армению возвращается лето, сообщил на своей странице в Facebook заместитель начальника отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
По словам Суреняна, с 1-го октября на территорию Армении с Ирана начнут проникать теплые тропические воздушные потоки, температура воздуха по сравнению с 30 сентября постепенно повысится на 5-7 градусов.
“Если завтра в Ереване ожидается 18-20 градусов тепла, то уже 4-5 октября воздух в столице прогреется до +25...+27 градусов, в низинах Тавушской и Сюникской областей потеплеет до +30 градусов. Первая декада октября будет, в основном, солнечной и без осадков”, - написал Суренян.
Он также сообщил, в целом температура в октябре прогнозируется в пределах нормы, количество осадков ожидается ниже нормы. То есть, по его словам, нас ждет более "сухой" октябрь, чем тот, который обычно бывает в наших климатических условиях.