Ադրբեջանը Հայաստանից ԼՂ-ի վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկի է սպասում. Մամեդյարով 09/20/2016   11:49  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանը Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բարի կամքի վրա հիմնված բանակցությունների մեկնարկի է սպասում:
Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի շրջանակում ԼՂ հարցով կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության կոնտակտային խմբի առաջին նիստին: Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ադրբեջանը Հայաստանից բարի կամքի վրա հիմնված ԼՂ հարցով բանակցությունների մեկնարկի է սպասում»,- ասել է Մամեդյարովը:
Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցով կոնտակտային խումբը ստեղծվել է Ստամբուլում ապրիլի 13-15-ը կայացած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում: Դրանում ներառված է 7 երկիր՝ Թուրքիան, Մարոկկոն, Սաուդյան Արաբիան, Պակիստանը, Մալայզիան, Գամբիան և Ջիբութին:
16:45 16/09/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը կքննարկվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում. դեսպան Սեկուտա

Азербайджан ожидает от Армении начала переговоров по карабахскому вопросу - Мамедъяров 09/20/2016   12:13  |  Карабахский конфликт
Азербайджан ожидает от Армении начала переговоров по Карабаху основанных на доброй воле.Об этом, как передает РИА Новости, заявил глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров на первом заседании контактной группы Организации исламского сотрудничества (ОИС) по Карабаху в рамках 71-й сессии Генассамблеи ООН.
Последняя встреча глав Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева состоялась 20 июня в Санкт-Петербурге в трехстороннем формате с участием президента РФ Владимира Путина, по итогам которой главы государств выступили с совместным заявлением. Стороны констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит создать условия для прогресса в нагорно-карабахском урегулировании.